» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 858
Bugün Çoğul : 858
Bugün Toplam : 1716
Dün Tekil : 3285
Dün Çoğul : 3285
Dün Toplam : 6570
Genel Tekil : 8404324
Genel Çoğul : 8419246
Genel Toplam : 16823570
MacahelBizimdir.Org
» Macahel’deki HES Projeleri Hakkındaki Anket Çalışmamız Sona Erdi

Macahel’deki HES (Hidroelektrik Santrali) Projeleri hakkında e-posta grubumuzun üyesi Macahelliler arasında yapılan ve yaklaşık üç hafta süren anket çalışmamız sona erdi.

Anketimiz, Macahel’de yapılması planlanan HES (Hidroelektrik Santrali) Projeleri hakkındaki tartışmalara ışık tutmak amacıyla hazırlandı. Anket soruları konuyla ilgili olarak öne çıkan farklı düşüncelerden derlendi ve katılımcıları sıkmaması için 5 soruyla sınırlı tutuldu. Anket sorularında birbirine tamamen zıt şıklara ve “Diğer” seçeneğine yer verilerek, önemli ölçüde objektiflik sağlandı. 

Anketimiz öncelikle macahel-bizimdir e-posta grubuna üye Macahellilere gönderildi. Ankete, konuyla ilgili e-postaya cevap yazmak suretiyle katılım mümkün olduğu gibi, on-line anket sistemi üzerinden her bir katılımcıya özel olarak, otomatik bir şekilde gönderilen linki tıklamak suretiyle de katılım sağlandı. Katılımcılarımız, pratik olması ve anonim bir nitelik taşıması itibariyle daha çok bu ikinci yöntemi tercih etti.

Anketimize toplam 22 kişi katıldı. Kendi türünde bir ilk olma özelliğini taşıyan anketimize katılım düşük olsa da anket, yapılış biçimi, içeriği ve katılımcıların düzeyi itibariyle belirli bir eğilimi göstermesi açısından yine de önemli sonuçlar yansıtıyor.

Aşağıda her bir soruda şıkları işaretleyen katılımcı sayısı ve bunun yüzdesinin yanı sıra, “Diğer” seçeneğini işaretleyen (veya bazı katılımcılarımızın yaptığı gibi bu seçeneği işaretlemeden bu kısma görüşlerini yazan) katılımcıların görüşleri yer alıyor. Her bir sorunun altına, sonuçlara dikkat çekmek amacıyla kısa bazı yorumlar da eklendi.

5 SORUDA MACAHEL'DEKİ HES (Hidroelektrik Santrali) PROJELERİ : KISA BİR ANKET ÇALIŞMASI

 Soru1: Genel olarak HES (Hidroelektrik Santrali) Projeleri hakkındaki bilginiz nedir?

Seçenekler

Sayı

Yüzde

a) HES projelerinin ne anlama geldiği, amacı hakkında hiçbir fikrim yok

0

%0.00

b) HES projelerinin akarsulardan elektrik üretimine ilişkin projeler olduğuna dair genel bir bilgim var

14

%63.64

c) Projeler ve sürecin işleyişi hakkında detaylı bilgiye sahibim

8

%36.36

Diğer: “Ve projelerin uygulanması taraftarıyım. Keşke bu projeleri zamanında Macahel adına alsaydık. Tarih bizi bu projeleri Macahel adına sahip çıkamadığımız için yargılayacaktır. Çok büyük bir gelir kaynağını havza dışına kaçırmış olduk. Uygulanması Macahel için uygun”

0

%0.00

Yorum:  Sonuçlara bakıldığında anketimize katılanların hepsinin projeler hakkında genel veya detaylı bir bilgiye sahip olduğu görülmektedir. Dolayısıyla diğer sorulara verilen cevaplar, “konu hakkında bilgisi olan” katılımcıların cevabı olarak değerlendirilebilir.

Soru2: Macahel’deki HES (Hidroelektrik Santrali) Projeleri hakkındaki bilginiz nedir?

Seçenekler

Sayı

Yüzde

a) Macahel’de bu tür projeler olduğunu ilk defa duyuyorum

0

%0.00

b) Projelerin olduğunu duydum, ancak kimin, nerede, nasıl bir proje yaptığını bilmiyorum

12

%54.55

c) Sadece Düzenli Köyü’nde Hayrettin Gülbin tarafından yapılan projeden haberdarım

1

%4.55

d) Tüm projeler hakkında genel bir bilgim var

10

%45.45

Diğer

0

%0.00

Yorum: Yukarıdaki sonuçlar, anket katılımcılarının Macahel özelinde de projeler hakkında bilgi sahibi olduklarını, dolayısıyla konuyla önemli ölçüde ilgili kişiler olduğunu göstermektedir.

Soru3: HES (Hidroelektrik Santrali) Projelerini yöntem ve doğuracağı sonuçlar itibariyle nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçenekler

Sayı

Yüzde

a) Projeleri, çevreye zararı minimum olan bir yöntemle, boşa akan akarsuların elektrik üretiminde değerlendirilmesi olarak görüyorum, tamamen destekliyorum

6

%27.27

b) Projelerin çevreye zararının, elektrik üretimine sağlayacağı katkıdan fazla olduğunu düşünüyorum, tamamen karşıyım

6

%27.27

c) Projelerin çevresel bazı etkileri olmakla birlikte, gerekli kontrolün sağlanarak akarsuların değerlendirilmesi gerekir, bu şartlarla destekliyorum

10

%45.45

Diğer

0

%0.00

Yorum: Buna göre katılımcıların büyük bir kısmının HES Projelerine olumlu baktıkları söylenebilir. Bununla birlikte (b) ve (c) şıklarına verilen cevaplar birlikte analiz edildiğinde bu konuda önemli bazı endişelerin de mevcut olduğu anlaşılmaktadır. 

Soru4: Macahel'de HES (Hidroelektrik Santrali) Projelerinin yapımını nasıl karşılıyorsunuz? (Bu soruda birden fazla seçenek tercih edilebilir)

Seçenekler

Sayı

Yüzde

a) Projeler Macahel için bir gelişmedir, kurallara uygun yapılması şartıyla hepsini destekliyorum

6

%27.27

b) Projelerin çevreye etkisi vb. sonuçları nedeniyle Macahel’deki projelerin tümüne karşıyım

5

%22.73

c) Projelerin tek tek çevreye zararı az olsa da Macahel’de çok sayıda yapılmasını doğru bulmuyorum, sınırlama getirilmesi gerektiğini düşünüyorum

6

%27.27

d) Projelerden önemli gelirler elde edilecek olup, Macahel’in zenginliği olan akarsulardan Macahellilerin yararlanması gerektiğini düşünüyorum, Macahelli olmayanların projelerini desteklemiyorum

6

%27.27

Diğer: 1. Böyle bir kaynağımız mevcutken bir Almanın söylemiş olduğu su akar, Türk bakar lafını da düşünürsek, sular bugüne kadar akıyordu zaten biz de Macahelli olarak bakıyorduk, madem şuan ki enerji ihtiyacı göz önüne alındığında devlet tarafından, özel girişimcilere elektrik üretim lisansları veriliyor, biz yapılsın mı yapılmasın mı sürecini ne kadar uzatırsak, sonunda bize verilenle yetineceğiz ama ileride bu (HES) projelerin hayata geçecek şeklinde şimdiden buna yönelik de bir çalışmamız olmasının da gerektiğini düşünüyorum, konuyla ilgili olarak şu an Batum’da birçok Trabzonlu, Rizeli, Tokatlı yatırımcının yatırım yaptığını ve buradaki ekonomik ranttan büyük paylar aldığını ben şahsen biliyorum, bizim ana vatanımız olan yerde bile, ekonomik olarak doğan fırsatlardan bizim dışındakiler faydalanırken, biz yine bakıyoruz diye düşünüyorum. İleriki dönemlerde (HES) projelerinin nasıl yapılacağını, doğanın tahrip edilip edilmeyeceğini, ekonomik getiri ve götürülerini kontrol altında tutmak için bu projeleri Macahellilerin kuracağı bir şirket tarafından yapılması, bu şirketin sahibinin yine Macahellilerin olması, şöyle bir sonuç doğurur eninde sonunda yapılması muhtemel bir şey varsa bile bunu biz kendimiz yapalım, yapmak içinde hale hazırda duralım, bireysel çaba veya girişimler kişiyi ihya edebilir ama el birliğiyle yapılanlar bölgeyi ihya edecektir diye düşünüyorum.   

2. Günümüzde küresel ısınma, çevre faktörlerinin revaçta olduğu ve dünyamızın susuzluk sorunuyla karşı karşıya kalabileceği bir durumda cennetten köşe olan Macahel’de böyle bir projeyi olumlu karşılamak doğru bir yaklaşım değildir. Bölgemizin birçok canlı için gen kaynağı olduğunu ve çok fazla sayıda çeşitlilik olduğunu ve bu konuda dünya ülkelerinin ülkemiz de dâhil gen kaynaklarının korunması ve toplanmasına yönelik milyon liralık projeler yaptığını ve desteklediğini biliyorum. (sadece bağcılıkta ıslah için 2 milyon TL) Bu durum da dikkate alınırsa çevreye zarar verecek bir projeyi yapmak da desteklemek de bana göre düşüncesizliktir. 

3. Güzelim doğanın orijinalliği bozulacak projeye tamamen karşıyım.

3

%13.64

Yorum: Mevcut sonuçlara göre, çoğunlukla projelerin desteklendiği, ancak ağırlıklı olarak belirli sınırların olması ve özellikle bu kaynağın Macahelliler tarafından değerlendirilmesi gerektiği yönünde bir eğilim göze çarpmaktadır. Sınırlama kapsamında, projelere tümüyle karşı olanların da dikkate alınması gerekir.

Soru5: Macahel'deki HES (Hidroelektrik Santrali) Projelerine karşı, yörede istenmeyen bazı kuruluşların öncülüğünde geliştirilen muhalefeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçenekler

Sayı

Yüzde

a) Bu konuda bilgim yok, ancak söz konusu çevrelerin muhalefetini kuşkuyla karşılıyorum

6

%27.27

b) Bahsi geçen muhalefeti biliyorum ve tamamen destekliyorum

4

%18.18

c) Yapılan muhalefetin tamamen münferit ekonomik, siyasi-ideolojik çıkarlara hizmet ettiğini düşünüyorum, dolayısıyla desteklemiyorum

9

%40.91

Diğer: 1. Sözle yapılan muhalefetin, sözde kalacağını, icraat olmadan bir anlamı olmadığını düşünüyorum, yörede madem istenmeyen kuruluşlar var ve bunlar bir şeylere öncülük edebilecek güce bile gelmişler, bunların o yörede işi ne hala, demek ki sadece yine sözde istenmeyen kuruluşlar, bu kuruluşların gönderilmesi için bir icraat mevcut değil.

2. İster istenen kişi olsun ister istenmeyen kişiler olsun HES Macahel doğasını bozacak, bir kaç kişi para kazanacak diye doğayı katletmemek lazım.

3. Bölgede başka bir gücü istemeyen çevreler var. Bölgeyi tamamen ıssızlaştırma amacı taşıdıkları belli. Çevrecilik amaçları değil, araç olarak kullandıkları kesin.  

3

%13.64

 Yorum: Kullanılan oylara göre, gerek yöremizde gerekse genel olarak Doğu Karadeniz’de belirli kesimlerin öncülüğünde yürütülen muhalefetin çok büyük bir çoğunlukla desteklenmediği, en azından şüpheyle karşılandığı ortaya çıkmaktadır. Önceki sorulardaki oranlara göre bu konuda endişeleri olanların dahi bu soruda farklı bir görüşte yoğunlaşmaları dikkat çekicidir.  


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 15.05.2009 15:46:50 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (1) | Okunma : 3319 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1104)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1295)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1644)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,91 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel