» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Festival ] [ Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’üncü Bölümü ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Macahellilerin hiçbir zaman asli sahibi ve gerçek düzenleyicisi olmadığı festival adı verilen gösterinin bu yıl sahnelenen 14’üncü bölümü, değişmeyen başrol oyuncularına eklemlenen bazı yeni kişilerin rol almasıyla devam etti.

Macahellilere her zaman olduğu gibi tribünlerin ya da organizasyona sırf Macahellilik süsü verme adına figüranlığın veya gelenleri eğlendirme rolünün layık görüldüğü festival adlı gösterinin, “gelenekselleşmiş” tek yönü, perde arkasında ve/veya önünde yer alan başrol oyuncularının değişmemesi. Zaten bu nedenle yapılan organizasyon, samimiyetten uzak, zoraki bir gösteriden veya eğlenceden ibaret… Bu haliyle halkın festivali kimliğini kazanması mümkün değil.

Bu çerçevede “Geleneksel Macahel Arı ve Bal Festivali” ifadesi zoraki, içi boş, ucuz bir adlandırmadır. Gerçek anlamda Macahel Festivali kavramı, hakikaten Macahel’e ait olan, başrolünde Macahellilerin olduğu samimi bir kutlamayı ifade eder. Bir organizasyonun mekân olarak Macahel’de yapılması onu gerçekten Macahel’in yapar mı? Sayısı ne olursa olsun, önemli olan niteliktir, yapılan işin özüdür. Dolayısıyla ortada 14 defadır mekân olarak Macahel’de yapılan ve sözde festival olarak adlandırılan bir gösteriden başka bir şey yoktur. 

Çekilen fotoğraflara bakıyoruz. Protokol denilen kısımda Macaheli temsilen bir kişi dahi gözükmüyor. En önde Kaymakamın sağında Tema Başkanı oturmuş! Peki, hangi resmi yetki ve sıfatla? Macahel Muhtarları, sivil toplum yetkilileri nerede? Macahelli bir sanatçı da sunucu rolünde… Sonra da buna Macahel’in festivali diyor birileri…

Peki, bu organizasyon ne zaman gerçek anlamda Macahel’in Festivali olur?

- Kaymakamın sağında-solunda Tema Başkanı değil, Macahel Muhtarları, sivil toplum yetkilileri, kanaat önderleri oturduğu zaman!
- Davet edilirse Tema Başkanı misafir olarak tribünlerden yapılan gerçek festivali seyrettiği zaman!
- Milletvekili, gazeteci vb. tanınmış kişiler, birilerinin değil, bizzat Macahellilerin davetlisi olarak festivale geldiği zaman!
- Gelen milletvekilleri afaki konuşmalar yerine Macahelle ilgili samimi, rasyonel konuşmalar yaptıkları zaman!
- Gelen gazeteciler köşelerinde birilerinin rant projeleriyle ilgili gerçek dışı şeyleri değil, Macahellilerin gerçeklerini yazdığı zaman!
- Macahelli sanatçıların sunuculuk değil, yalnızca assolistlik yaptıkları zaman!
- Macahellilerin “eğlendiren” değil, bizatihi “eğlenen” oldukları zaman!
 
Bu cümleleri artırabiliriz. Son olarak, facebook’taki bir tepkiyle bitirelim. Bu tepki, sözde festival için ilgili alanın kazılması, beton zemin oluşturulmasıyla ilgili. Güya doğayla iç içe, doğal bir festival yapılıyor ama doğayı beğenilmeyip kazılarak, üstü betonlanıyor… Temanın Camili’deki betonarme oteliyle başlayan “geleneğin” bir yansıması olsa gerek! Amacın festival değil, gösteri olduğunun bir başka göstergesi olarak da düşünülebilir!

Alıntı:
“Festivali tertip eden yetkililere sesleniyorum !!!
Benim Macahelimin festival alanı bu olamaz. Yeşili ve doğasıyla övündüğüm Macahel’de pisti beton, ortalığı kazınmış, zerre çimeni olmayan yeri festival alanı diye ilan edenleri, oraya onca insanı götürüp bozuk doğayı gösterenleri esefle kınıyoruuuum.
Macahel’de otel, pansiyon işletenler, arıcılar sizler köyümün doğal kaynaklarından gelir beklerken nasıl bu kadar duyarsız olup ilgilenmeden böyle alanlarda köyümü tanıtıyorsunuz?
Oraya beton pist yapılmasına onay verenden, ortalığı kazıyıp çimlerden mahrum edenden şikayetçiyim. 
Köyüme dokunmayın, doğamızı bozmayın, çekin elinizi Macahel’den…”

İlgili haber-fotoğraflar:

http://www.haberler.com/14-macahel-saf-kafkas-ari-ve-bal-festivali-3892075-haberi/
http://www.hopam.com/icerikdetay.php?iid=11849
http://www.7martgazetesi.net/14-macahel-saf-kafkas-ari-ve-bal-festivali-yapildi/
http://ekonomi.milliyet.com.tr/macahel-kafkas-balinin-bas-fiyati-250-tl/ekonomi/ekonomiyazardetay/28.08.2012/1587412/default.htmMereta : 30.08.2012 17:41:05 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
30.08.2012 17:40:07
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 61223681.dk Önce rgulbin 601763942.dk Önce Mereta 657018221.dk Önce mustafaozbas 658260210.dk Önce arif_08 718842536.dk Önce muhammethuseyin 720000180.dk Önce koza77 720084234.dk Önce Maralli 720683571.dk Önce mereta08 776993914.dk Önce urfamerkez 777101626.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel