» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 633
Bugün Çoğul : 633
Bugün Toplam : 1266
Dün Tekil : 555
Dün Çoğul : 555
Dün Toplam : 1110
Genel Tekil : 8417605
Genel Çoğul : 8432528
Genel Toplam : 16850133
MacahelBizimdir.Org
» GEF-II Müdürünün Açıklaması ve Yanıtımız

GEF-II Proje Müdürü'nün Açıklaması

Biyosfer Rezerv Alanı UNESCO tarafından Camili'nin Biyosfer Rezerv alanı olarak ilan edilmesi ile ilgili web sitenizde yapılan haberlerden bir kısmı gerçeği yansıtmamaktadır. Biyosfer Rezerv alanı bir koruma statüsü değildir. Sadece alana uluslararası prestij kazandıran bir statüdür. Biyosfer Rezerv alanı nedir? sorusuna yanıt almak için konunun uzmanlarının da katılacağı bir bilgilendirme toplantısı yapılabilir. UNESCO ya yapılan başvuru formunu Proje müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Biyosfer Rezerv alanı olarak ilan edilmesini iptal etme isteğinizi ilgili makamlara iletmenizde problem yok, ancak yanlış bilgilendirmeden uzak durmanızı rica ediyorum.

Ahmet Emin MERCAN
Proje Müdürü

Yanıtımız

Sn. Proje Müdürü,

Açıklıkla ifade edelim ki yönetiminizin, Macahelin biyosfer alanı ilan edilmesine yönelik girişimi tamamen bir oldu bittidir ve bu girişimde Macahel insanı, yerel yönetimi ve inisiyatifi tamamen devre dışı bırakılmış, adeta yok sayılmış ve hatta aldatılmıştır! Tüm Macahellilerin tabii üyesi olduğu, 30 meclis üyesi, 4 encümeni ve başkanıyla Camili Köyler Birliği, yani “Macahelin kendisi” çiğnenmiştir! “Bu bir taslak başvuru formu, Camili Köyler Birliği ile imza aşamasına gelinmemiştir, ilan tamamlanmadan önce imza aşamasına gelinecektir” şeklindeki gerçeğe aykırı beyanlarla Macahel kamuoyu açıkça aldatılmış ve bir oldu bitti gerçekleştirilmiştir. Ancak Macahel’i ve insanını herhangi bir kırsal bölgeyle karıştırarak küçümseme, hatta birilerinin zamanında yaptığı ve hesabını yargı karşısında verdiği gibi ciğerine paha biçmeye kalkma, oldu bittileri öyle veya böyle kabul ettirmeye çalışma, yörenin tepkisini hiçe sayma, yapılacak en büyük hatadır ve bu hata yönetiminizce kasıtlı olarak yapılmıştır! Kamu görevlileri olarak, görevinizin gereklerini, ilgili mevzuat ve yönetiminize özgü olarak GEF-II Projesi metni ve genel olarak kamu yararı belirlemektedir. Oysa yöremizin biyosfer koruma alanı ilanında yörenin resmi ve sivil otoriteleri devre dışı bırakılarak, katılımcı yönetimin özünü ve nihai hedefini oluşturduğu Projenize ve bir yöreye ilişkin kararda o yörenin yerel idaresinin başta gelen yetkili olduğu biçimindeki temel yetki kurallarına, Macahel halkının, tüm dış kaynaklı koruma modellerini red yönünde bizatihi imzalarıyla belirlediği kamu yararına bilerek aykırı davranılmış ve böylece görev kötüye kullanılmıştır! Bu idari, disipliner ve cezai açıdan açıkça suç teşkil etmektedir. YÖNETİMİNİZ DERHAL İSTİFA ETMELİDİR!

Sitemizdeki haberlerin, yönetiminizce saklanan ve UNESCO yetkililerine ve diğer resmi görevlilere böylece inandırılan görünümün perde arkasını, yani gerçeklerin ta kendisini yansıttığı sizlerce de çok iyi bilinmektedir! Biyosfer rezerv alanının bir koruma statüsü olmadığını, koruma kavramından ayrı bir şey olduğunu belirtme ya büyük bir bilgisizliktir veya yukarıda somut örneğini verdiğimiz gerçekleri farklı yansıtma siyasetinin bir başka yansımasıdır! BİYOSFER REZERV ALANLARI KLASİK KORUMA ALANLARINDAN FARKLIDIR, AMA YİNE DE BİR KORUMA ALANIDIR! UNESCO’nun resmi web sitesinde “Biyosfer Rezervi Nedir? (What is a Biosphere Reserve?)” sorusunun cevabındaki ilk cümlede, “Biyosfer rezervleri, biyoçeşitliliğin KORUNMASI ile onun sürdürülebilir kullanımını uzlaştıran çözümler geliştiren karasal ve kıyısal ekosistem alanlarıdır” dendikten sonra biyosfer rezerv alanının üç temel fonksiyonu olduğu belirtilmiş ve KORUMA FONSKİYONU (a conservative function) en başta belirtilmiştir (www.unesco.org/mab/nutshell.htm). Ayrıca sizin de çok iyi bildiğiniz ama kamuoyundan kaçırdığınız gibi biyosfer rezervlerinde mutlaka üç bölgenin bulunması şarttır. Bunlardan birincisi MUTLAK KORUMA ALANI (ÇEKİRDEK ALAN)dır. Yani yasal olarak kısıtlanmış olması zorunlu alandır. Acaba mutlak koruma alanı içeren bir sistem KORUMA ALANI değildir de nedir?

“Uluslar arası prestij kazandıran bir statü”. Bir defa Macahel’in böyle bir prestije ihtiyacı olmadığı gibi, daha önemlisi böyle bir talebi yoktur. Ancak yöreyi bu şekilde koruma alanı ilan ettirerek “kişisel” bir prestij kazanmak istenildiği bir gerçektir. Macahellilerin bu yönde bir talebi olmadığı gibi, aksine ulusal veya uluslar arası tüm koruma veya sizin tabirinizle prestij kazandırma çabalarını, geçmişte Tema Vakfına karşı toplanan imzalar ve dilekçelerle ve son olarak yönetiminizin varlık sebebi olan GEF-II Projesi aleyhine atılan imza ve yazılan dilekçelerle şiddetle reddetmiştir ve reddetmektedir! GEF-II Projesi bu tepkiyle artık uygulanamaz bir projedir ve yönetiminizin de bu noktada fonksiyonu sona ermiştir!

Biyosfer rezerv alanı ile ilgili bilgilendirme toplantısı önerisi, biyosfer alanı olarak ilan edilmesi için yapılan başvurudan hiçbir şekilde bilgilendirilmeyen, haber dahi verilmeyen, hatta ilan edildiğini yeni yeni öğrenen insanlara, gerçekleştirilen oldu bittinin kabul ettirilmesi çabasından başka bir şey değildir! Bu yöntem geçmişte yörenin GEF-II Projesi kapsamına alınmasında da denenmiştir ve başarısızlık ortadadır! Ayrıca GEF-II Projesinde olduğu gibi uzmanlarınızın konuya vakıf, insanları bilgilendirebilecek nitelikte oldukları şüphelidir! Başvuru sürecinde olduğu gibi bu bilgilendirme girişiminin, biyosfer rezervinin gerçekte olduğundan farklı yansıtılması amacına matuf olduğu ve böylece kamuyonun gerçek olmayan bir görünümle sözde ikna edilmeye çalışılacağı kuşkudan çok ötedir! Biyosfer rezervinin bir koruma alanı olmadığı gibi gerçeğe aykırı beyanın şimdiden ifade edilmeye başlanması, bilgilendirmenin (!) içeriğinin ip uçlarını vermektedir.

Macahelliler olarak, 10 yılı aşkın süredir yöremize uygulanan “koruma” baskısı artık çekilmez hale gelmiş ve bu baskıdan kurtulmaya, yeniden eski huzurlu yaşama dönmeye ilişkin tüm yasal ve demokratik yolların denenmesi kaçınılmaz olmuştur. 10 yıldır olduğu gibi, yöre insanının bizzat yaşadığı ve dillendirmeye çalıştığı gerçeklerin muhataplarınca duyulup, gereğinin yapılması için yapılan hak arama ve demokrasi mücadelesi önümüzdeki günlerde de her zaman olduğu gibi yasal sınırlar içerisinde sürecektir. Macahel halkı, kendi kaderini tayin etme yetki ve iktidarına sahiptir ve bu yetkisini, tüm sözde koruma alanlarını, buna ilişkin kuruluşları ve bu kapsamda GEF-II Projesi girişimini reddetme yönünde kullanmıştır. Bunun ötesinde kimsenin yöreye “prestij kazandırma”ya kalkışmasına yetkisi yoktur!

Macahel Bizimdir İnisiyatifi


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 10.03.2007 13:42:51 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3344 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1129)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1317)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1665)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,95 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel