» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 670
Bugün Çoğul : 670
Bugün Toplam : 1340
Dün Tekil : 3285
Dün Çoğul : 3285
Dün Toplam : 6570
Genel Tekil : 8404136
Genel Çoğul : 8419058
Genel Toplam : 16823194
MacahelBizimdir.Org
» Maksatlı HES Karşıtlarından Artvin Valisi’ne Büyük Saygısızlık!

Sözde çevreci bir kısım gruplar, Ankara’da Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından gerçekleştirilen Artvin tanıtım günleri ile İstanbul’da Artvinliler Hizmet Vakfı’nca organize edilen Artvin’in kurtuluşu gecesinde, HES’leri bahane ederek Artvin Valisi Mustafa YEMLİHALIOĞLU aleyhinde saygısız söylemlerde bulundu.

HES’ler aleyhine yaptıkları maksatlı muhalefete Artvin Halkından yeterli ilgiyi göremeyen ve her organizasyonu manipüle etmeyi alışkanlık haline getiren bu çevreler, HES’ler konusunda ilgili mevzuatı uygulayarak hukuk dışı girişimlere geçit vermeyen Artvin Valisine, “Devletin değil, Hükümetin Valisi”, “HES’lerin Valisi” gibi yakışıksız ithamlarda bulunarak yıpratmaya ve baskı oluşturmaya çalışıyor! 

Tüm dünyada çevre dostu kabul edilerek teşvik edilen HES’ler, ülkemizde de “Devlet politikası” olarak destekleniyor. Nitekim 2005 yılı Milli Güvenlik Kurulu toplantısı basın bildirisinde, “B. Su kaynaklarımızın etkin kullanılması amacıyla; …hidroelektrik üretiminde teknik ve ekonomik potansiyelin tümünün 2023 yılına kadar kullanılması için alınması gereken önlemler…üzerinde durulmuş” deniliyor. Yine Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2005 yılında çıkarılan 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun, açıkça HES Projelerini ekonomik ve teknik açıdan teşvik ediyor.

Bundan başka muhalefet partilerinin parti programlarında veya seçim beyannamelerinde de HES’ler destekleniyor. CHP’nin parti programında ulusal enerji politikasıyla ilgili olarak, Enerji talebinin, kesintisiz ve kaliteli olarak karşılanmasında, başta yurtiçi hidrolik ve kömür kaynaklar ile, jeotermal, güneş, rüzgar enerjisi, biyokutle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından daha büyük oranlarda yararlanılacaktır. Türkiye’nin kendi kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirmesi ve işletebilmesi sağlanacaktır.(s.241) (…) Devlet Su İşleri (DSİ) özerk bir kurum haline getirilecek, tarımsal sulama enerji üretiminde kullanılan su kaynakları ve içme suyu kaynaklarının enerji cevre ve tarım bakanlığı ile entegre planlanmasını sağlayacak etkin bir yapıya kavuşturulacaktır. DSİ’nin yatırım yapmasının önündeki engeller kaldırılacak rezerv barajların oluşturulması için yeni bir strateji belirlenecektir. Hidrolik kaynak yatırımlarını hızlandırmak için, ‘su kullanım hakkı’ anlaşmalarının yapılmasını hızlandıracak önlemler alınacaktır… (s.245-246)” ifadeleri kullanılmıştır. MHP’nin 2011 seçim beyannamesinde, enerji konusunda, “Enerji ihtiyacının karşılanması için yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ile su potansiyelinin değerlendirilmesi ve alternatif enerji kaynaklarından yararlanılmasını öngören yatırımlar ile bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları teşvik edilecektir. Nükleer enerji üretim teknolojisine sahip olmak öncelikli hedeflerimiz içinde olup, enerji arz güvenliğinin sağlanması için nükleer santraller kurulacaktır. Diğer taraftan ülkemizin; bilim ve teknolojinin her kademesinde kullanılabilecek ileri teknolojileri kapsayan hassas nükleer teknolojiye sahip olması sağlanacaktır. Temiz enerji kaynaklarından biri olan su potansiyeli en üst düzeyde kullanılarak hidroelektrik enerji üretimi artırılacaktır. (s.98)” vaadinde bulunuluyor. 

Öngörülen Devlet politikası ve açık kanuni düzenlemeler karşısında, HES projelerine izin verilmesi, söz konusu politikanın hayata geçirilmesi ve daha önemlisi kanunların uygulanması anlamına geliyor. Dolayısıyla devlet politikasına uygun ve hukuki çerçevede hareket eden Artvin Valisine yönelik ithamlar iftiradan öte bir değer taşımıyor.

Öte yandan Artvin Valisi Turizm Haftası dolayısıyla yaptığı konuşmada Artvin’in sorunları için bu denli gayret gösterirken “HES’lerin Valisi” şeklinde eleştirilmesinin acı olduğunu, kendisinin HES’lerin değil herkesin Valisi olduğunu belirterek, sözde çevrecilerin tutarsızlıklarına çeşitli örnekler verdi. Kimin halk olduğunu da gayet iyi bildiğini söyleyen Vali YEMLİHALIOĞLU, HES’lerin aynı zamanda iş kapısı olduğunu, HES’lerle ilgili uygulamada bir yanlışlık olduğunda gereğini yaptıklarını ifade etti.

Vali, konuşmasının devamında bazı HES’lerin yapılmasına kendisinin de karşı olduğunu, içme suyunun bir kısmını alarak HES yapmayı talep edenlerin olduğunu söylerken, Macahel’de HES yapılmasına engel olmaya çalıştığını söylemesinin nedeni ise anlaşılamadı. Vali ayrıca somut gerekçe göstermeden “tüm HES’lere karşıyız” şeklindeki söylemle hareket edenlerin veya “dereleri İsrail’e satıyorlar” diyerek köy halkını kışkırtanların art niyetli ve maksatlı olduklarını vurguladı.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 23.04.2011 02:52:09 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2770 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1104)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1295)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1644)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,59 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel