» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 831
Bugün Çoğul : 831
Bugün Toplam : 1662
Dün Tekil : 3285
Dün Çoğul : 3285
Dün Toplam : 6570
Genel Tekil : 8404297
Genel Çoğul : 8419219
Genel Toplam : 16823516
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Vakfı’ndaki Seçimin Özeti: Eskiye Dönüş ve Gerileme

Macahel Vakfı Mütevelli Heyeti, 30.01.2011 tarihinde olağan toplantısını yaparak, Vakfın yeni yönetimini seçti.

Oldukça tartışmalı geçen toplantıda, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra ilk olarak eski yönetime ilişkin faaliyet raporu, mali rapor ve denetim kurulu raporu okundu. Faaliyet raporunda burs ve ihtiyaç yardımı dışında Vakfın amacına uygun ve Macahelliler arasında dayanışmayı sağlayıcı kayda değer bir faaliyetin bulunmadığı görülürken, Macahel’de istenmeyen kuruluşça organize edilen sözde Su Meclisi adlı yapının HES projeleri temelinde iktidar karşıtı-ideolojik eylemlerine katılmanın bir faaliyet olarak sunulması düşündürücü bulundu. Aynı şekilde HES karşıtı bülten niteliğini taşıyan, Macahelin gerçek hiçbir sorununa değinmeyen Vakıf Dergisine harcanan meblağın miktarı dikkat çekti.   

Daha sonra mali rapor okundu ve rapora göre Vakfın zarar ettiği anlaşıldı. Bunu takiben önümüzdeki yıla ilişkin, ağırlığını bağışların oluşturduğu tahmini bütçe açıklandı. Ardından okunan denetim raporunda ise, faaliyet raporunun aksine Vakfın Macahel’de istenmeyen kuruluşa ait şirkete iştirakinin olmadığının belirtilmesi çelişkili bulundu ve düzeltilmesi yönünde uyarı yapıldı. Vakfın gelirlerine ilişkin olarak mütevelli heyeti üyeleri, Vakfın devamlı surette bağış için belirli kişilerin kapısını çaldığını belirterek, Vakfın devamlılık arz eden bir gelire sahip olması gerektiğini vurguladılar. Bu konuda somut olarak Vakfın bir düğün salonu açması önerildi.     

Seçimden önce son olarak, Vakıf Senedi gereği üst üste üç toplantıya mazeretsiz katılan üyelerin üyeliklerinin düşürülmesi ve bir üyenin istifası görüşüldü. Heyet üyeleri genel olarak, toplantılara gelemeyen bazı kişilerin Vakfın kuruluşunda önemli katkıları olduğunu, bu şekildeki bir ihracın etik olmayacağını, bu kişilerle üyeliğin devamı konusunda birebir görüşülerek bir sonuca varılmasının doğru olacağını belirterek, ihraç teklifini reddettiler. Özel sohbet sırasında bazı üyeler, üyelikten düşürme teklifinin, Vakfın üye kompozisyonu üzerinde maksatlı bir değişiklik yapma amacının da olabileceğini ileri sürdüler. Daha sonra bir üyenin istifasına ve yerine kızını önerdiğine dair dilekçe okundu ve herhangi bir tartışmaya açmadan dilekçe oylamaya sunularak kabul edildi. Bu yönteme bazı üyeler yazılı olarak itiraz ettiler. İtiraz dilekçesinde istifa eden kişinin yerine birini dayatamayacağı, bunun ancak bir öneri olabileceği, başka aday olmak isteyenin olup olmadığı sorulmadan yapılan oylamanın usule aykırı olduğu ifade edildi.

Son olarak eski yönetimin, yeni yönetim kurulu olarak önerdiği liste okundu ve seçimden önce kısa bir ara verildi. Ara sırasında bazı üyelerin listeye ekleme yapma isteği reddedildi. Aradan sonra devam edilen toplantıda, öncelikle oylamanın yöntemi tartışıldı. Önceden organize olduğu anlaşılan bazı üyeler, önerilen listenin oylanması gerektiğini, ekip çalışması gereği herhangi bir ilavenin yapılmasının doğru olmayacağını belirttiler. Buna karşılık birçok üye, şimdiye kadar genellikle çarşaf liste şeklinde, herkesin aday olabildiği bir seçim tarzının benimsendiğini, yönetimde görev almak isteyen kişilerin bu şekilde önünün kesilmemesi gerektiğini, blok listenin ideolojik gruplaşmayı yansıttığını, ayrıca listenin eski yönetim tarafından öne sürülmesinin seçimin tarafsızlığını zedelediğini ifade etti. Başka liste olup olmadığının tekrar sorulması üzerine Vakıf Danışma Kurulu üyelerinden bazıları protesto amacıyla kendilerinin de liste sunacağını söylediler. Gerekli tartışma ve bilgilendirme yapılmaksızın gerçekleşen oylamada blok listelerin oylanmasına karar verildi. Bazı üyeler oylama biçimini protesto ederek toplantıyı terk ettiler ve aynı protesto kapsamında başka bir liste de sunulmadı.

Yapılan seçim sonucunda, hemen hepsi eski dönemde görev yapmış ve görevleri sırasında Macahelle ilişkiler konusunda çeşitli tartışmalara, Vakfın yörede prestij kaybetmesine sebep olmuş ve Macahel’in istemediği kuruluşlara yakın isimlerin ağırlıklı olduğu liste seçildi. Seçimde bazı üyelerin toplantıda oldukları halde protesto amacıyla oy kullanmadıkları veya pusulaya çarpı işareti koydukları gözlendi.   

Seçim sonucuyla ilgili olarak birçok üye, Vakıfta eskiye dönüş ve gerileme özelliğinde, kırılmaya yol açabilecek bir seçimin yaşandığını, kuruluşunda fiziksel olarak çaba harcayarak belirli aşamaya getirilen Vakfın meyvelerinin birilerince yenmek istendiğini, oluşan uzlaşı ve dayanışma ortamının bozulduğunu, bu yaklaşımın gruplaşmaları ve yeni örgütlenmeleri tetikleyebileceğini üzülerek ifade ettiler. Ayrıca liste dayatmasına çanak tutan eski yönetimin de ortaya çıkan tablodan sorumlu olduğu ve vesayet değerlendirmelerinin doğrulandığı belirtildi.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 01.02.2011 10:46:07 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2845 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1104)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1295)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1644)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,44 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel