» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 579
Bugün Çoğul : 579
Bugün Toplam : 1158
Dün Tekil : 3285
Dün Çoğul : 3285
Dün Toplam : 6570
Genel Tekil : 8404045
Genel Çoğul : 8418967
Genel Toplam : 16823012
MacahelBizimdir.Org
» Doğal Bal Ormanına Yol Yapılması İçin İstişare Toplantısı Yapıldı

Uğur Köyü sınırları içerisinde bulunan Doğal Bal Ormanına yol yapılması ile ilgili olarak, 25.01.2011 tarihinde Camili Köyü’nde bir istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya, Orman İdaresi yetkilileri ile Camili (Macahel) yöresi muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Orman Bölge Müdürü A.Köksal COŞKUN toplantıda yaptığı açıklamada, “Uğur Köyündeki doğal bal ormanına yapılması planlanan yolla ilgili olarak bazı itirazlar oldu. Bize dilekçeler geldi. Bu yolu isteyenler de var, istemeyen de var. Biz Camili Havzasını bir bütün olarak görüyoruz. Bu sebeple bu havzadaki tüm muhtar ve sivil toplum örgütleriyle bu meseleyi mahallinde istişare etmek istedik. Camili Türkiye’deki tek biyosfer rezerv alanıdır. Bu sebeple Orman İdaresi olarak bu konuda hassas davranıyoruz. Burada yapacağımız işlerle ilgili Üniversitemizin, ilgili kuruluşların görüşlerini aldık. Sizlerin de görüşlerini alarak karar vermek istiyoruz.

Biyosfer rezerv alanını insanları ve doğasıyla birlikte düşünmek durumundayız. İnsanı dikkate almayan bir biyosfer rezerv alanı düşünülemez. Orman teşkilatı olarak bir görevimiz de kırsal kalkınmayı sağlamaktır. Camili yöresinde de kırsal kalkınmayı sağlayacak en önemli kaynaklardan birisi de arıcılıktır. Bu yönde halkımızda istek var. Devletimizden de destek var. Orman Genel Müdürlüğümüz de arıcılık ve bal üretiminin desteklenmesini öncelikli faaliyet alanı olarak tespit etmiştir. Bu kapsamda zaten doğal olarak var olan bal ormanlarımızdan, orman köylümüzün arıcılık yaparak kazanç sağlamasını istiyoruz. Bu sebeple sizlerle görüşüp düşüncelerinizi paylaşmak üzere buraya geldik” dedi.

Daha sonra toplantıya katılan yöre muhtarları ve vatandaşlar konu ile ilgili olarak düşüncelerini belirttiler. Toplantı sonunda, bal ormanına arı kovanlarını taşımak için pikap türü küçük araçların geçebileceği yaklaşık 3 metre genişliğinde bir yolun yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Kaynak: artvinobm.ogm.gov.tr

YORUM

Öncelikle yöreyi ilgilendiren konuların, tek taraflı idari bir tasarrufta bulunmak yerine, doğrudan yöre halkının görüşlerinin alındığı bir toplantıda tartışılması, fikir alışverişinde bulunulması, demokratik, şeffaf ve etkin bir yönetim tarzı açısından son derece olumludur.

Ancak gerek bu habere konu olay açısından Orman Bölge Müdürünün gerekse başka konularda başka yetkililerin, tamamen anti demokratik bir şekilde, yöre halkının fikrini sormak şöyle dursun, haberi dahi olmaksızın ilan edilen ve öngörülen yönetim planları çerçevesinde yöre halkının yaşam alanını kısıtlayan, belirli rant çevrelerinin önünü açan sözde biyosfer rezerv statüsüne atıf yapması eleştirilmelidir.

Belirli bir bölgenin doğasıyla ilgili hassasiyet göstermek için o yörenin biyosfer rezervi veya başka bir adla sözde koruma altına alınmış olması gerekli değildir. Çevreyi koruma duyarlılığı, sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkı bağlamında başta idarelerin olmak üzere herkesin hassas olması gereken anayasal bir yükümlülüktür.

Dolayısıyla yöreden gelen taleplerin karşısına devamlı olarak sözde biyosfer, gerçekte ranta hizmet statüsünün çıkarılmasından vazgeçilmeli, nihai olarak bu statü derhal kaldırılmalı, yörenin başta ormanlara ilişkin olmak üzere geleneksel koruma-kullanma anlayışı bir an önce kurala bağlanarak resmi hale getirilmelidir.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 30.01.2011 11:56:58 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3386 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1104)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1295)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1644)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,72 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel