» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 59
Bugün Çoğul : 59
Bugün Toplam : 118
Dün Tekil : 1038
Dün Çoğul : 1038
Dün Toplam : 2076
Genel Tekil : 8356906
Genel Çoğul : 8371825
Genel Toplam : 16728731
MacahelBizimdir.Org
» Turizm ve Çevre
Doğal, sosyal ve kültürel değerler, turizmin en çok yararlandığı ve her dönemde önemini koruyan değerlerdir. Bu değerler turizmin ortaya çıkış nedenlerinin başında gelip, gelişmesinin de birinci koşulu olmuştur. Turizm ve çevre arasında ortak bir ilişki vardır.Günümüzde çevre, turizmin birincil ve temel kaynağıdır, ancak turizmin yine en önemli etkisi çevreye olmaktadır.
Bu durum bir ortak yaşamsal (symbiotic) ilişkidir. Turizm, çevreye biraz dokunduğunuz zaman intikam alan belki de tek sektördür.

 

Birçok turizmci, “turizm çevre bilimine dayalı bir toplum endüstrisidir” diyerek, çevre kaynaklarının istismar edilmesinin önlenmesi gerekliliği üzerinde durmaktadır. (Küçüktopuzlu, 1991, 248). “Şüphesiz ki her türlü doğal kaynağın kullanımındaki temel ilke, koruma-kullanma dengesinin sağlanmasıdır. Doğal kaynakların aşırı ve dengesiz kullanımı sonucu yaratılan çevre
sorunlarının ve tahribatının insan da dahil dünyadaki her türlü canlının yaşamını tehdit eden boyutlara ulaştığı bilimsel çalışmalarla ortaya konulmaktadır. Doğal değerlerin yıldan yıla daha fazla yitirilmekte olduğu, gelecek nesillere nasıl bir çevre bırakacağımız endişesi bütün dünya ülkelerinde artık araştırılan bir konudur.” (Dindar, 2002, 263)

Doğal varlıkların korunması turizm açısından oldukça önemlidir. Çünkü turizm sektörü doğal varlıkların sergilendiği güzellikler, dinlenme, sağlık, spor, bilim ve eğlence faaliyetlerine uygun ortamlardır. Turizm bu doğal güzellikler, tarihi ve kültürel varlıklar içinde gelişip uygulanmaktadır (Dindar, 2002, 264). “Çevre bir turizm kaynağı olma özelliğini taşırken,
turizmin varolması için çevrenin yaşaması gerektiği doğanın ve çevrenin aleyhine gelişen bir turizmin kendi kaynağını tüketeceği açıktır.” (Işıkçı, 2002, 271).

Küçüktopuzlu’nun da özellikle tek sorumlu olarak görmediği turizmin çevre üzerinde oldukça önemli olumsuz etkileri söz konusudur. Turizm nehirler, göller, denizler ve özellikle kıyılar üzerine ekolojik yönden önemli ölçülerde zarar vermekte ve bu
alanların yapısal, tarihsel ve estetik değer kayıplarına uğramasına neden olmaktadır. Bu tür yıkıcı sonuçların tek sorumlusu turizmin kendisi değil, aşırı ticarileşmeye doğru yönelmesidir. Bu durumda turizmden sağlanacak uzun dönemli yararlar göz ardı edilerek, kısa dönemli kazançların peşine düşülmekte ve doğal kaynakların kullanımı yozlaşarak bozulmaktadır. Gerçekten de iyi yönetilmeyen turizm hareketleri sonucunda; (Küçüktopuzlu, 1991, 248)

§ Doğal çevrenin tahribi,

§ Vizüel kalitenin bozulması,

§ Hava, su, toprak kirlenmesi,

§ Kamu sağlığının bozulması, gibi olumsuz etkiler görülmektedir.
 

TURİZMİN EKOLOJİK DEĞERLERE ETKİLERİ

Turizm faaliyetleri öncelikle doğal dengenin duyarlı olduğu alanlarda gelişme göstermektedir. Bu alanlarda oluşacak aşırı yoğunluk, belirli taşıma kapasitesini aştıktan sonra, doğal kaynakların bozulmasına ve bazılarının azalmasına veya yok olmasına neden olmaktadır. Turist yoğunluğunun arttığı bu bölgelerde özellikle eko-sistemler önemli boyutlarda zarar görmektedirler (Ürger, 1992, 277-278).

Turizmin ekolojik değerlere etkilerini çeşitli örneklerle ele alıp inceleyelim;

Bitki örtüsü birçok turistik yerleşim alanlarının ana çekim elemanlarından biridir. Bitki örtüsü, turistik etkinlikler sonucunda olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Örnek olarak; bitki koleksiyoncularının etkilerini, kamp ve piknik ateşleri sonucunda çıkan orman yangınlarını, yapılaşma amacıyla ağaç kesimlerini, çöp dökme ile doğal bitki örtüsünün kirletilmesini, yoğun araç trafiği ile, kampçılık ile bitki örtüsünün çiğnenmesini, toprağın yoğun turistik etkinlikler sonucu sıkışarak erozyona uğramasını verebiliriz.

Turistik etkinlikler ve su kalitesine yönelik olarak da; turistik kentlerde kanalizasyon sularının plajlara, göllere ve nehirlere akıtılmasını, deniz araçlarından boşalan yağların deniz suyunu kirletmesini, yine şişe ve kutu atıklarıyla deterjan kullanımı ile suda zor çözünen kimyasal maddelerin suları kirletmesini olumsuz örnekler olarak verebiliriz (Küçüktopuzlu, 1991, 249).

Turistik alanlarda normal trafiğe ek olarak araç kullanımı, tur otobüsleri ve sonucunda egzozlardan çıkan gaz ve dumanlarla hava kirlenmesi de turizmin çevreye olan diğer olumsuz yönlerinden bir tanesidir.

Vahşi hayvan avcılığı, doğal yaşam fotoğrafçılığı, turizm amaçlı yapılaşmalarla kıyılarda yaşayan canlıların (caretta caretta gibi) nesillerinin tükenmesi yine olumsuz örneklerdendir.

“İçinde yaşamakta olduğumuz 21. yüzyılda dünyanın bir numaralı sorunu çevre sorunudur. Bu sorun gelişmiş-gelişmekte olan, kuzey küre-güney küre ülkeleri gibi ayrımlar yapılmaksızın bütün dünya ülkelerinin ve insanlarının var olmak-var olmamak sorunudur. Dünyanın durumu –2001 raporunda açıkça belirtildiği gibi– alınmaya çalışılan bütün önlemlere rağmen daha kötüye doğru hızla gitmektedir.” (Birkan, 2002, 140). Daha sonuçlarının ne boyutlarda olduğu, etkilerinin ne gibi süreç ve hızlarda geliştiği, zaman içinde ne tür farklılaşmalar göstereceği henüz net olarak bilinmeyen bir ekolojik krizle karşı karşıya olmamız söz konusudur.

Hammaddesi tarihsel, sosyokültürel ve ekolojik değerler olan, gezegensel ve yerel bir etkinlik olan turizm alanında da ekolojik krizi önlemeye yönelik çalışmalar etkin olmaya başlamıştır. Belirtilmiş olduğu gibi çevre kalitesine, turizm sektörü diğer sektörlerden daha fazla bağımlıdır (Öztunalı Kayır, 1998, 3). Çevresel anlamdaki olumsuzluklar turist ve ‘hızlı gelişen,
kısa dönemli, plansız/kontrolsüz, özel çıkarları gözeten, turisti yönlendirici, girişimcileri ve çalışanları yöreden olmayan turizm’ diye tanımlanan kitle turizminde değişimi içeren bir takım ihtiyaç ve yönelimlere neden olmuştur.

§ § Kitle turizmindeki doğal alanlar üzerinde meydana gelen olumsuz etkilerin anlaşılması,

§ § Çevre duyarlılığı konusunda görülen değişmeler,

§ § Çevreye duyarlı organizasyonların artması,

§ § Devlet ve bazı kuruluşlar tarafından koruma faaliyetlerinin desteklenmesi,

§ § Çevreye karşı duyarlı toplulukların faaliyetleri,

§ § Doğaya karşı bilinçlenmenin artması,

§ § Doğal kaynaklar ve doğaya dayalı faaliyetler konusunda ülke politikalarındaki değişimler, turizm alanında da farklılığa neden olmuştur (Yenilmezarpa, 2002, 6).

§ § Doğal çevre kalitesini korumanın öneminin anlaşılması,

§ § Turistlerin tatillerini daha önce görmedikleri yerlerde geçirerek yöresel kültürleri ve doğayı tanıma isteklerinin artması,

§ § Çevresel kirlenme ve bozulmaların arttığı günümüzde çevre bilincinin oluşmaya başlaması,

§ § Hızlı kentleşme, sonucunda ortaya çıkan gürültü ve görüntü kirliliği ve yeşil alanların azalması (Korkmaz, Tolunay, 2002, 431) farklı turizm arayışlarına neden olmuştur.

Bugüne kadar hakim durumda bulunan kitle turizminin yoğunlaştığı “3-S” (sea-sand-sun) deniz-kum-güneş turizmi nedeniyle turizm etkinlikleri belirli bölgelerimizde yılın belli aylarında toplanmış, bu yoğunluk da birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Bunların başında deniz ve çevre kirlenmesi, kıyı yağması, doğanın tahribi ve altyapı eksiklikleri gelmektedir. Bu tablonun
düzeltilmesine etki edecek en önemli önlem turizm etkinliklerinin dengeli bir biçimde ülke çapına yayılmasını sağlayacak tedbirleri gerektirmiş bu gibi durumlar ister istemez turizmde yeni arayışları gündeme getirmiştir. “Giderek belirginleşen yeni tip turistin beklentileri de, “deniz, kum ve güneş” üçgeninden uzak, doğa ile iç içe abartılı olmayan tesislerde iyi bir oda, iyi hizmet ve tüm bunların başında bozulmamış ve temiz bir çevrede aktif bir tatil olarak özetlenmektedir.” (Yalçındağ, 1994, 44).

Tüm anlatılan ve ele alınan konular çerçevesinde mevcut arayışlara cevap bulmak maksadı ile son yıllarda turizmle ilgili değişimler olmuş, yeni kavramlar, farklı bakış açıları ortaya atılmıştır. Sürdürülebilir turizm, düşük etkili turizm, yumuşak turizm, alternatif turizm, kırsal turizm, kültürel turizm, macera turizmi, inceleme turizmi, doğa merkezli turizm, ekoturizm gibi
sayısını daha da çoğaltabileceğimiz kavramlar gündeme gelmeye başlamıştır. Bir bakıma teoride çözüm olarak ortaya atılan turizme yönelik yeni kavram ve bakış açılarının, uygulama da ne kadar gerçekçi olacağı önemli ve dikkate alınması gereken bir
husustur.

KAYNAKÇA

BİRKAN, İbrahim, “Türkiye’nin Turizm Kalkınmasının Sürdürülebilir Turizm İlkelerine Uygunluğu” III. Turizm Şurası Bildirileri, III.Cilt, T.C. Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2002.

DİNDAR, Mürüvvet, “Turizm ve Çevre İlişkileri”, II. Turizm Şurası Bildirileri, II.Cilt, T.C. Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2002.

IŞIKÇI, Yılmaz, “Türk Turizminde Alt Yapı ve Çevre”, II. Turizm Şurası Bildirileri, II.Cilt, T.C. Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2002.

KAYIR ÖZTUNALI, Gülser, “Ekoturizmin Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Katkıları”, Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları II. Ulusal Konferansı, Orta Doğu teknik Üniversitesi Yayını, Ankara, 1998.
KORKMAZ, Mehmet; Tolunay, Ahmet , Kırsal Kalkınma Aracı Olarak Ekoturizm”, First Tourism Congress Of Mediterranean Countries, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Azim Matbaa, Antalya, 2002.

KÜÇÜKTOPUZLU, Faik, “Turistik Faaliyetlerin Turizm Alanındaki Ekolojik Yapıya Etkileri”, Turizm Yıllığı, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Yayınları, Ankara, 1991.

ÜRGER, Savaş, Genel Turizm Bilgisi, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Yayını, Antalya, 1992.

YALÇINDAĞ, Selçuk, “Alternatif Turizmin Yönetsel Boyutu”, Amme İdaresi Dergisi, Cilt: 27, Sayı: 1, Ankara, Mart 1994.

* Araş. Gör. Hüsniye Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü.

Web Yönetiminin Notu: Web yönetimi olarak, gönderdiği yazıyla siteye katkıda bulunan Araş.  Gör. Hüsniye Erdoğan'a teşekkür ederiz.


[ Yazar  (Hüsniye Erdoğan) | 22.03.2007 14:01:35 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 20536 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1057)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1246)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1595)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,88 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel