» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 503
Bugün Çoğul : 503
Bugün Toplam : 1006
Dün Tekil : 555
Dün Çoğul : 555
Dün Toplam : 1110
Genel Tekil : 8417475
Genel Çoğul : 8432398
Genel Toplam : 16849873
MacahelBizimdir.Org
» Tema’nın Sözde Macahel Bal Festivali’nde Vali Yemlihalıoğlu HES’leri Savundu

Başlangıcından itibaren Tema tarafından finanse ve organize edilen, dolayısıyla gerçekte Macahel’e ait olmayan sözde Macahel Arı ve Bal Festivali’nin 11.si, 8 Ağustos’ta Camili Köyü’nde gerçekleştirildi. Sözde festivalde konuşma yapan Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, HES’lere yönelik Tema’nın desteğinde yürütülen maksatlı muhalefetin bilgi kirliliği de içeren iddialarına karşı şunları söyledi:

“Zaruri olan bazı şeyler var. HES’leri eleştirebilirsiniz saygım sonsuz. Ancak, yaşam için yol ne kadar gerekliyse enerji de o kadar gereklidir

Almanya değil bir tek, İtalya, Portekiz, Japonya gibi ülkeler ellerinde bulunan hidroelektrik imkanlarının yüzde 90’ını kullandı. Amerika bugün yüzde 80’lerde. Üzülerek ifade ediyorum Türkiye yüzde 36’da. Burada Deriner Barajı yapılıyor. Devlet eliyle yaptığımız bir baraj. Planlanan süreden iki üç kez uzuyor. Şu an bitmediğinden dolayı orada zararımız yıllık 400 milyon dolar, güne vurduğumuz da ise her gün 2 milyon Lira devletimiz zarar ediyor.

Enerji, sırf çevre açısından olmasın demek yanlış. Ben vali olarak doğa bozulmadan yapılsın istiyorum. HES’lerde kullandığımız rakamlar yüzde 36’ların üstüne çıksın. Bilgisayar Mühendisi pırıl pırıl bir genç bana bir cümle söyledi, ‘Sayın Valimiz derelerimiz satılmasın’ dedi. Ben de sordum, kime satıyoruz diye, o da İsrail’e dedi. Nasıl diye sorduğumda yerin altından borular döşenerek gönderilecekmiş. Bursa’da böyle konuşuluyormuş. Genç arkadaşımızla konuştuk anlattık.

Ben yanlış bilgilendirmeye karşıyım. HES’lerle sular satılıyor. Yok böyle bir şey. Mevzuatımızı, prosedürümüzü anlatmak istiyorum. Beni dinlemek istemiyorlar. Trabzon’daki AVM’ye de İstanbul’daki İş Bankası binasına da elektrik lazım. Gelişme yolunda adım atıyorsak, bir elektriğimiz varsa üçe çıkarmak lazım. Muhakkak bir iş yapıyorsak doğa tahrip olur. Ancak orantılı bir şekilde. Bu ölçünün dışına çıkana cezai işlem uygulanır. Yürütmeyi durdurma da verilir.

Bugün için Artvin’de işsizlik oranı yüzde 5,6. Deriner Barajımızda çalışan kişi 1200. Ailesiyle birlikte 4 veya 5 bin. Burada hemen Artvin’in girişinde yapılan Erenler HES var. Çok şikâyet konusu oldu. Ama inanın ki bunlardan biri çevremiz tahrip oldu diye değil. Biz ayrıca doğal yaşamı korumak için doğal geçiş alanları da yaptırıyoruz.

Eleştiren insanlara sordum. Artvin’in ne kadar elektrik tükettiğini biliyor musunuz diye. Bilmiyorlar. Umurumuzda değil, bilmiyoruz ama İstanbul’da ki AVM’nin elektrik ihtiyacının buradan karşılanmasını istemiyoruz dediler.

Deriner barajını yaparken birçok köyü kaldırdık. İnsanlar o topraklardan koptu. Ama bazen olmazsa olmazlar var. O enerji bize lazım. Çoruh’un üst kodu ile alt kodu arasında 1450 metre fark var. Bir barajın arkasında bir baraj daha var. Bunu da eleştiriyorlar. Bu planlama 1960’larda yapılmış. Devlet olarak yeterince kaynak olmadığı için özel sektöre lisans verilmiş. Hatta devlet 1 Milyar liranın üzerinde pay aldı bu projelerden. Termik santral kurulsa çevre kirliliği oluşturuyor. Doğalgaz var ancak çok pahalı bir enerji. Bizim enerji girdimiz çok fazla o yüzden ihtiyacımız var. Küresel ısınmadan dolayı devlet olarak gölet yapılacak. Biz devlet olarak bunları yapıyoruz. HES’ler kimsenin kendi mülkü değil. Kamulaştırılan yerler devlet için kamulaştırılıyor.

…Son olarak orantılı bir tahribatla HES’lere ben varım. Ama orantılı tahribatla varım….”

Vali Yemlihalıoğlu, Macahel’in yol sorunuyla ilgili olarak ise; “Herkes eleştirebilir doğru ancak, elime gelen kaynak belli. Devletin imkânı belli. Şu an Sayın Başbakan zorladı. 14.6 Milyon Lira daha kaynak aldık. Deriner’den dolayı 22 kilometre yolu ihale ettik. Bu yol Anadolu da olsa 10-15 milyon liraya yapılır. Burada 250 milyon lira. Yerelde tekrar önceliğimiz neresiyle toplanıp karar vereceğiz. Çalışmalarımızı yapacağız.

Geçenlerde bir muhtarımızın evine gittim. Her yeri Türk bayrağı ile donatmış. Hemen arka tarafı Gürcistan. Devlet olarak biz sizden son derece saygı görüyoruz. Ülkemizin bir başka yerinde olsa, burada yaşayan insanlar isyan edebilir. Buranın farklı bir havası var. Ben ilin valisi olarak net bir şey söylüyorum. Buradakilere ne kadar hizmet etsek azdır.

Buralarda Doğa Turizmi gelişsin ancak, bu insanımız burada yaşıyor. Bu insanımızın ekmek parasını ne kadar zor şartlarda temin ettiğini ben biliyorum. Bu yol yapılıyor ancak 4-5 ay yine kapalı olacak. Burada çığ haritaları çıkarıp çığ duvarları da yapacağız. Bu insanlar buna layık. Geçen hafta inceledik. Bu bölgeden alıp Muratlı yolu veya Hopa ile Borçka’ya indirmek için yol var. Gürcistan merkezi hükümetinin onayladığı takdirde bu yol yapılacak. Muratlı kapımızın da açılması ile ilgili görüşmelerimiz oldu. İnşallah en kısa sürede bunu yapacağız. Camili bölgesinde yaşayan insanlar için ne yaparsak az dedi.

Kaynak: www.artvin.gov.tr


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 11.08.2010 10:24:59 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2909 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1129)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1317)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1665)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,00 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel