» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 571
Bugün Çoğul : 571
Bugün Toplam : 1142
Dün Tekil : 555
Dün Çoğul : 555
Dün Toplam : 1110
Genel Tekil : 8417543
Genel Çoğul : 8432466
Genel Toplam : 16850009
MacahelBizimdir.Org
» Valimizi Destekliyoruz!

Konu: Artvin Valisi Sn. Cengiz Aydoğdu’nun bölge turizmine ilişkin görüşleri ve bu görüşlerin Camili (Macahel) yöresi özelinde değerlendirilmesi

Kamuoyuna

Artvin ili içerisinde kontrolsüz turizm tehdidini en çok yaşayan ve bu konuda 2002 yılından bu yana tepki gösteren Camili (Macahel) yöresi insanları olarak, Artvin Valisi Sn. Cengiz Aydoğdu’nun, daha önce bir yerel basın toplantısında ve son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Artvin’deki toplantısında turizmle ilgili olarak ifade ettiği görüşleri çok iyi anlıyoruz ve görüşlerine aynen iştirak ediyoruz. Ayrıca bir mülki amir olarak, bu konudaki önemli yerel gerçekleri cesur bir şekilde dile getirdiği için de şükranlarımızı sunuyoruz.

Sayın Valimiz, daha önce düzenlenen yerel basın toplantısında, “Şimdi turizm diyoruz. Bizim Artvin ile ilgili sloganımız şu olmalı. Artvin’i turizm’den koruyalım. Ben buna çok önem veriyorum. Turizmin girdiği yer, süratle orası müthiş bir saldırıya uğruyor. Ve kısa zamanda betonlaşmaya dönüyor. Ben Artvin’in öyle olmasını istemiyorum. Çünkü Artvin önümüzdeki yüzyılın, Türkiye’nin en önemli görsel malzemesi olacak. Artvin’in coğrafya güzelliği, habitatı Türkiye’nin çok az bölgesinde olan bir coğrafyası var. Belki şuanda Artvin’in coğrafyası Artvin’in şansızlığı gibi görünüyor ama önümüzdeki 10 yıl sonra Artvin’in bugün şansızlığı gibi görünen şey o gün en büyük hazinesi olacak. Bu konuda mantıklı adım atacağız. 20 yıl sonrasını düşüneceğiz. Şu anda Artvin’e baktığınızda çok çirkin ve tehlikeli bir şehir olarak gözüküyor. Her an heyelan olabilir. Keşke bunlar olmasaydı. Bundan sonra bunu başarmalıyız.” (http://www.artvin.gov.tr/?page=Haberler&file=h8) görüşlerini ifade etmiş, son olarak TOBB.’un Artvin’deki toplantısında, “Dünyada turizmle kalkınmış ülke yoktur. Turizm, kalkınmış ülkelerin harcıdır. Dünyada turizmden en çok payı alan ülkeler İngiltere’dir, İtalya’dır, Fransa’dır, Tunus, Cezayir değildir. Uzakdoğu ülkelerini saymıyorum, onlarınki çok farklı bir turizmdir. Kaldı ki turizm dediğimiz şey ülkelerin bir şekilde kendi çağdaş gereğine göre, kendi imkanlarına göre, yaşadığı, açtığı imkanlara göre gelir. Öbür türlü çok fantezi turizmi yapılabilir. İşte dağ turizmi, yayla turizmi gibi. Ama bunlar kesinlikle kalkınmada bir kalem teşkil etmez.
      Artvin Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda en şanslı vilayeti olacak. Birazcık sabra ihtiyacımız var. Artvin'de yapacağımız şeyler, barajlar sonrasına hazırlık olarak kalmalı. Bu arada biz birbirimize sabır tavsiye etmeliyiz, Artvin için yanlış bir şey yapmamalıyız. Benim korkum yanlış bir şey yapmaktır. Artvin'deki bu coğrafya, Türkiye'nin ve bölgenin en çok görülmek istenen, en çok yaşanmak istenen bölgesi olacak. Şunu da hiç akıldan çıkarmayalım. Artvin, Doğu Anadolu değildir, Karadeniz de değildir. Kafkasya'nın başlangıcıdır. Çok farklı bir kültürel ve etnik yapı barındırır.
      Barajların hayata geçişinde Artvin'in 20, 100 yılını hazırlamalıyız. Yoksa şu anda Artvin'de şunu yapalım, bunu yapalım... Hiç merak etmeyin ama hayalci de olmayın. Kısa vadede Artvin'de bir şey olmaz. Bugün Karadeniz ile ilgili çok yanlış bir şey konuşuluyor; Yayla turizmi! Müslüman Türk kültürünün yaşandığı bir tek yaylalar kaldı, orayı da mı turizme açalım? Yaylaları kaybedersek şayet, turizmden kazandığımızı kaybettiğimize kıyaslarsak, kaybettiğimiz çok fazladır. Yani bunu bir gün oturun düşünün. Akdeniz sahillerinde, İskenderun’dan Çanakkale’ye kadar,  turizmle kazandığımızı düşünün,  uzun vadede bir de kaybettiğimizi düşünün. İnanın değmez. Onun için akıllı olacağız, temkinli gideceğiz, çok düşüneceğiz, Artvin'le ilgili sağlam hayaller kuracağız." ( www.milliyet.com.tr) şeklinde konuşmuştur.

Sayın Aydoğdu’nun özetle ifade ettiği, Karadeniz bölgesinde ve bu bağlamda Artvin’de turizm faaliyetinin başlı başına bir gelir veya kalkınma kaynağı olamayacağı, bölgenin sahip olduğu doğal güzelliklerin özenle korunması gerektiği, ayrıca bölgenin ve özellikle Artvin’in Kafkasya’nın başlangıcında yer almasının ve farklı etnik yapıları içermesinin de dikkate alınması gerektiği, tüm bu sebeplerle turizmin zararlarının, getirisinden çok daha fazla olabileceği, dolayısıyla bu konuda atılacak adımların temkinli olması gerektiğidir. Bu konuda ayrıca Valilik Basın Açıklaması yapılmıştır (http://www.artvin.gov.tr/mesaj.htm )

Valimizin söz konusu toplantılarda soyut olarak ifade ettiği gerçeklerin, yöremizde fiilen yaşanmış somut örnekleri bulunmaktadır. Bilindiği gibi yöremizde Tema Vakfı ve GEF-II Projesi ile bağlantılı olarak, sözde kalkındırma projeleri adı altında yoğun bir şekilde kontrolsüz bir turizm faaliyeti başlatılmış ve halen devam etmektedir. Geçen dönem içerisinde, sözde çevreye duyarlı yapıldığı belirtilen turizm faaliyetleri ve bu amaçla gerçekleştirilen festivaller çerçevesinde çeşitli çevre kirliliklerine sebep olunmuş, tamamen yasalara ve yöre mimarisine aykırı yapılar inşa edilmiştir. Yörenin kalkındırılması ise bir iddiadan öteye geçememiş, tüm gelir, -Devlete gidecek olan vergisi dahi ödenmeksizin- bu kuruluşlara ve acentelerine ait olmuştur. Bu gerçekler sadece yöremizle sınırlı olmayıp, Karadeniz bölgesinin daha önce turizme açılan Uzun Göl, Ayder Yaylası vb. bölgelerinde de durumun bu merkezde olduğu yapılacak araştırmalarla görülebilir.

Turizmle ilgili dikkate alınması gereken bir başka nokta bölgenin coğrafi konumu ve farklı kültür ve etnik yapıları içermesidir. Hali hazırda bölgede bu anlamda önemli bir sorun bulunmuyorsa da bu konuda çeşitli girişimlerin izlerine rastlamak mümkündür. Bölgenin tarihi geçmişi itibariyle, farklı dinlere ilişkin sahip olduğu kültürel değerler ve yapılar, başka amaçlarla, turizm, festival kisvesi altında gelenler tarafından araştırılmakta, çeşitli görüşmeler yapılmakta ve daha sonra etnik yapı da dikkate alınarak,  ulusal birlikteliğimize zarar verici olumsuz birtakım propagandalarda kullanılmaktadır. Bu çerçevede değişik organizasyonlara gidilmektedir. “Müslüman” Türk kültürü vurgusunun amacı bize göre budur.

Sonuç olarak, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde ve bu bağlamda Artvin’de turizmin getirisi ve zararı bu gerçekler çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bu ve benzeri somut gerçekler dikkate alındığında, bölgenin turizme açılmasının, özellikle bunun bir kalkınma kalemi olarak teşvik edilmesinin, kısa ve uzun vadedeki zararları ortadadır. Bu nedenle, böylesine özgün koşulları taşıyan bir bölgedeki turizmle ilgili yapılan soyut değerlendirmeleri anlayabilmek ve doğru yorumlayabilmek için birtakım ön bilgilere sahip olmak gerekir. Dolayısıyla -başka amaçlar taşıyan yaklaşımlar bir taraf bırakılacak olursa- konuyla ilgili yanlış değerlendirme ve yorumların, bilgisizlikten veya birtakım ön yargılardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu gerekçelerle, Valimizin, tamamen yerel ve özgün gerçeklere dayalı görüş ve değerlendirmelerini paylaştığımızı tekrar vurgulamak istiyor ve bu vesileyle yöremizde kontrolsüz olarak gerçekleştirilen turizmle ilgili tedbirlerin bir an önce alınmasını diliyoruz.

MACAHEL BİZİMDİR İNİSİYATİFİ

İlgili bilgi ve belgeler:

* Camili (Macahel) Halkının yöreyi turizme açmaya çalışan Tema Vakfı’nı istemediğine dair Şikayet Dilekçesi’nde turizmle ilgili gerekçeler

* “Kafkas Arısı, Tema’nın Değil, Macahel Halkı’nın Bir Zenginliğidir!” başlıklı kamuoyu açıklamasında yöredeki turizmle ilgili değerlendirmeler

* Macahel’de turizmin sebep olduğu çevre kirliliklerinin fotoğrafları

* Genel olarak turizm, yayla turizmi ve Macahel’de turizmle ilgili makaleler


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 11.03.2007 08:55:13 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3514 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1129)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1317)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1665)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,88 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel