» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 718
Bugün Çoğul : 718
Bugün Toplam : 1436
Dün Tekil : 10705
Dün Çoğul : 10705
Dün Toplam : 21410
Genel Tekil : 8400007
Genel Çoğul : 8414929
Genel Toplam : 16814936
MacahelBizimdir.Org
» Macahel'in Yol Sorununa Geçici Çözüm...

Macahel’in Yol Sorununa Geçici Çözüm: Muratlı’dan Geçiş Protokolü İmzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Artvin Bölgesi Protokol Heyeti ile Gürcistan Cumhuriyeti Batum Bölgesi Protokol Heyetleri arasında yapılan protokol ile Muratlı Sınır Kapısından giriş konusunda anlaşmaya varıldı. Daha önce Borçka-Camili karayolunun kapanması durumunda, zorunlu hallerde Camili’den sınırı geçip, Batum şehrine, oradan da Sarp Sınır Kapısından Hopa’ya gelerek ulaşım sağlanıyordu. Yapılan protokolle yine sınırın geçilmesi, ancak bu sefer, daha kısa bir yol olarak Muratlı Sınır Kapısından girişin yapılması söz konusu olacak. Bunun için sınır ötesinde, Acaristan’da 27 kilometrelik yol yapılması öngörülüyor. Bu yoldan Gürcistan vatandaşları da faydalanacak. Ülkemiz tarafından yapılacak olan yol çalışmalarına ise birkaç gün içinde başlanacak.

Acaristan’ın Helvaçavur Kaymakamlığı’nda yapılan protokol görüşmesine, Borçka Kaymakamı ve Borçka Bölgesi Sınır Komiser Yardımcısı Ogün Bahadır, Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çetin Demirkaya, İnşaat Mühendisi Murat Yavuz, Acaristan Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkan Yardımcısı Eduvard Putkaradze, Helvaçavur Kaymakamı Badri Şavlidze, Batum Bölgesi Karayolları Şubesi Teknik Bölüm Başkanı Arsen Gabaidze, Batum Bölgesi Sınır Komiser Yardımcısı Cemal Çitadze katıldı.

Konuyla ilgili olarak Borçka Kaymakamı Ogün Bahadır, “ Bugün gerçekten yıllardır planlanan ve maalesef bir türlü hayata geçmeyen bir protokol imzaladık. Birkaç gün içinde de yapımına başlayacağımız bu yol ile zaten var olan iki ülke vatandaşları arasındaki dostane ilişkinin daha da artacağına inanıyorum. Bizim için bu yolun şu önemi var. Camili bölgemizin, kışın birkaç ay çığ gelmesinden dolayı maalesef ilçemizle olan ulaşımı kesilmektedir. Zorunlu hallerde vatandaşlarımız, dostlarımızın iyi niyetiyle Gürcü topraklarından geçerek Batum’a, oradan da Sarp Sınır Kapısından Türkiye’ye ulaşımını sağlıyorduk. Gürcistan üzerinden olmasına rağmen bu yol çok çileli bir yoldur. Eğer bu yolu biz çok kısa zamanda ıslah edip kullanılabilir bir hale getirirsek artık kendi vatandaşlarımızı Batum’a gitmeden ve Sarp Sınır Kapısına uğramadan, Camili’den çıkıp yine Gürcü topraklarından geçip, bizim Muratlı Kara Hudut Kapımızdan vatandaşlarımızı alacağız” dedi. Bunun hayati önem taşıyan bir proje olduğunu da ifade eden Bahadır, “Özellikle kış aylarında bu bölgede yaşayan insanlarımız hastalanınca onları oradan almak için helikopter gönderiyorduk. Fakat bölgeye olumsuz hava şartlarından dolayı helikopter inemiyordu. Yaptığımız bu protokol ile bu gibi durumlara son vermiş olacağız. 27 kilometrelik bir yol çalışmamız olacak, bu yolun 1 kilometresi ham yol olup, kalan kısmı ise ıslah çalışması yaparak bitireceğiz. Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ile Borçka Kaymakamlığı olarak biz üstlendik. Bu yolu en kısa sürede bitirip vatandaşlarımızı büyük bir sıkıntıdan kurtaracağız. Ayrıca ben iyi niyetlerinden dolayı Sayın Bakanın nezdinde tüm çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimi sunuyor, başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ise,” Uzun süredir gündemde olan sorunun bugün imzalanan belgenin hayata geçirilmesi ve çok kısa sürede çözüme kavuşturulacak olmasından dolayı mutluluk duydum. Emeği geçen herkese tebriklerimi sunarım” dedi.

Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çetin Demirkaya ise, “Camili bölgemizde yaşayan vatandaşlarımız özellikle kış ayarlarında büyük sıkıntılar çekiyordu. Bugün burada bu sıkıntıları çözecek bir anlaşma imzaladık. Gerçekten güzel bir iş yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Her iki ülkeye bu anlaşma hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Yolların her zaman dostluğun ve yakın komşuluğun çok güzel bir örneği olduğunu ifade eden Batum Bölgesi Helvaçavur Kaymakamı Badri Şavlidze ise,” Ben Helvaçavur Kaymakamı olarak bu önemli protokol anlaşmasının kaymakamlık binasında gerçekleştiği için çok mutluyum. Bu protokol halklarımızın faydası için yapılan bir anlaşmadır. Bundan dolayı çok mutluyum. Herkese teşekkür ederim” diye duygularını dile getirdi.

Öte yandan Camili yöresi halkının, yol probleminin kesin çözümü olarak Küçük Yayla mevkiinde bir tünel yapılmasını istediği, bu konuda Camili Köyler Birliği’nin de karar aldığı biliniyor. Muratlı’dan yapılacak geçişle, sınır ötesinden yapılan acil ulaşımın kısalacak olması sevindirici bir gelişme olsa da, bunun kesin bir çözüm olmadığı, kendi ülke sınırlarımız içinde, devamlı, kalıcı bir çözüm olarak tünel yapımının şart olduğu düşünülüyor. Nitekim Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, daha önceki bir açıklamasında, Camili yolunun yapılmasının bayrak, Devlet sorunu olduğunu ifade etmişti.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 11.03.2007 08:53:50 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3598 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1100)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1293)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1638)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,75 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel