» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 747
Bugün Çoğul : 747
Bugün Toplam : 1494
Dün Tekil : 3285
Dün Çoğul : 3285
Dün Toplam : 6570
Genel Tekil : 8404213
Genel Çoğul : 8419135
Genel Toplam : 16823348
MacahelBizimdir.Org
» Doğum için Gürcistan üzerinden Türkiye'ye geçti

Artvin'in Borçka ilçesinin Camili (Macahel) yöresinde, ikinci çocuğuna hamile olan ve doğum sancısı başlayan Hatice Sarı, yolların üç metreyi aşan kar sonucu kapalı olması sebebiyle Gürcistan üzerinden Hopa'ya getirilerek tedavi altına alındı.

Yılın yaklaşık 6 aylık bölümünde yolların kapalı olduğu, 1800 rakımlı Camili (Macahel) Yöresini oluşturan 6 köyden biri olan Efeler Köyü'nde yaşayan Hatice Sarı'nın (26), pazar gecesi doğum sancısının başlaması üzerine eşi İsmail Sarı, durumu jandarmaya bildirdi. Artvin Valiliği'nin talebi üzerine Kars'taki 3. Ordu Komutanlığı'ndan gönderilen helikopterin olumsuz hava koşulları nedeniyle bölgeye iniş yapamaması üzerine, köyde oluşturulan 30 kişilik ekip, önceki gün Sarı'yı bir kızağa yerleştirdi ve 4.5 saat yol aldı. Gürcistan sınırından geçen ekip, bir süre Gürcü topraklarında yol aldıktan sonra, Batum'dan gönderilen ambulansla Sarp Sınır Kapısı'na ulaştırıldı. Burada Türk ambulansına konulan Sarı, Hopa'ya götürüldü. 17 saatlik yolculuktan sonra, önce Hopa daha sonra Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Hatice Sarı'nın durumunun iyi olduğu ve erkek bebek beklendiği bildirildi.

Artvin Valisi Orhan Kırlı ve Batum Bölgesi Hudut Komiseri General Tengiz Kontselidze arasında, geçen yıl, yılın 6 ayında kar yüzünden yolu kapalı olan Camili (Macahel) yöresinde yaşayan insanlara, zaruri veya acil durumlarda Gürcistan üzerinden geçiş izni sağlayan protokol imzalanmıştı.

Yörede bu ve benzeri olaylar yıllardır yaşanmakta ve bu tür geçici çözümlerle sorun halledilmeye çalışılmaktadır. Kalıcı çözüm için, son zamanlarda yöreli insanlarca her fırsatta dile getirilen ve Macahel geçidinde tünel yapımının şart olduğuna yönelik talebin bir an önce hayata geçirilmesi gereği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/gun102.html, http://www.milliyet.com.tr/2004/12/22/yasam/yas04.html
http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~2@nvid~513510,00.asp


Gürcistan üzerinden Artvin’e getirilen kadının doğum yapacağı tarih yanlış hesaplanmış

Artvin’in Borçka İlçesi’nin Camili Bölgesi’nde doğum sancısı başladığı gün, yolların kapalı olması nedeniyle Gürcistan üzerinde 17 saatlik bir yolculuğun ardından Artvin Devlet Hastanesi’ne ulaştırılan Hatice Sarı’nın doğum yapacağı tarihin yanlış hesaplandığı ortaya çıktı.

Hatice Sarı’nın memleketi olan Borçka İlçesi’ne bağlı Camili, Artvin’in Gürcistan sınırında 6 köyün birleştiği bir belde konumunda. Yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı belde, kış ayları geldiğinde en az 6 ay kar altında kalıyor. Köylüler, ulaşımlarını çoğu zaman kar aracı ile sağlıyor. Gelen misafirlerini ve hastalarını ilkel şartlarda şehre ulaştırıyor. Bunun içinde, 50 kilometrelik yolun yaya olarak aşılması gerekiyor. Kar aracı tek olduğundan her ihtimale karşı yanlarına kızaklarını da alarak ulaşımlarını yapmaya çalışıyor. Yoğun kar ve tipi sebebiyle kış aylarında yolu kapalı olan Camilide en büyük sıkıntılardan biri de hasta nakli. Camili’de hastalar, Gürcistan hükümetinden zorluklarla çıkartılan izinle Batum üzerinden Türkiye’ye ulaştırılabiliyor. Bu zorlukların bir kez daha yaşandığı şu günlerde binbir güçlükle Gürcistan üzerinden getirilen Hatice Sarı, doğum tarihinin yanlış hesaplandığının anlaşılması üzerine Borçk’da bulunan bir akrabasının yanında doğum yapacağı tarihi bekliyor.

Artvin, Borçka Camili (Macahel) yolunun yılın 6 ayı zorlu hava koşulları nedeni ile kapalı olmasından dolayı alınan özel izinle Gürcistan üzerinden Artvin’e getirilen Hatice Sarı’nın doğum yapacağı tarih 18 Ocak olarak tespit edildi. Erkek bebek beklediğini daha önce de dile getiren İsmail Sarı’nın beklentisi bir süre daha ertelenmiş oldu. Doktorlarından edinilen bilgiye göre; Hatice Sarı’nın sağlık durumu iyi.

27.12.2004
Turgay Külünk
Artvin

Kaynak: Zaman Gazetesi 


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 10.03.2007 13:32:49 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2902 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1104)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1295)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1644)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,73 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel