» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 575
Bugün Çoğul : 575
Bugün Toplam : 1150
Dün Tekil : 555
Dün Çoğul : 555
Dün Toplam : 1110
Genel Tekil : 8417547
Genel Çoğul : 8432470
Genel Toplam : 16850017
MacahelBizimdir.Org
» Yolu Kapalı Macahel’de Yiyecek Sıkıntısı!

Uzun süredir Borçka yolu, köyler ve hatta mahalleler arası yolları dahi kapalı olan ve kar temizleme çalışmaları yeterli sıklıkta yapılmayan Macahel’de yiyecek sıkıntısı yaşandığı, özellikle hayvan yemlerinin tükenmek üzere olduğu ve vatandaşların endişe içinde oldukları bildiriliyor…

Konuyla ilgili olarak Evrensel Gazetesi’nden İlknur Yılmaz’ın aşağıdaki haberi yaşanları çarpıcı bir dille ortaya koyuyor:

UNESCO tarafından korunacak alanlar içerisinde tescillenmiş olan Artvin Borçka’ya bağlı Macahel’de, yollar kardan kapalı ve hayvanlar açlıktan ölüyor. Karayolları dâhil tüm kurumlara başvuran ve soruna çare arayan köylüler, başka bölgelerde yaban hayvanlarına et atılması gibi, havadan yem vb yiyecek istiyorlar. Köylüler, kısa süre sonra kendilerinin yiyeceklerinin de biteceği endişesi yaşıyorlar.

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı olan Macahel toplam 6 köyden oluşan bir vadi.  Bölgeye karayoluyla ulaşmak hayli güç. Ulaşım, keskin virajları, dik yokuş ve inişleri, karda yağmurda kapanan geçitleriyle ünlü bir toprak yolla sağlanabiliyor.

 ‘YARDIM’ İSTEMEYE UTANIYORLAR

Bugüne dek Macahel’in köylüleri her kış sorunlar yaşıyor ve çözümü hep kendileri üretiyordu. Bu kış da zorlu geçti. Macahelliler yardım istemeye bile utanıyor. Bu yüzden köyde yaşayanlar sorularımızı yanıtlamakta zorlandı. Onları “bu sizin ayıbınız değil” diyerek ikna etmek bize düştü. 

YİYECEĞİMİZ BİTTİ DEMEYE UTANIYORLAR

Macahel bölgesinde Kayalar Köyü’nde yaşayan Nazım ÖZGÖZ, tüm köy yollarının kapandığını, birbirleriyle iletişim kuramadıklarını, komşularının ineğinin öldüğünü aktardı. Köylerinde hep yaşlıların yaşadığını belirten ÖZGÖZ, boğazı düğümlenerek, “Bizim Macahelliler size ‘bizim yiyeceğimiz bitti’ demeye utanırlar. Ama bizim evde sadece fasulye turşusu var yiyecek olarak. Eşim turşuları suya koyup yıkadı tuzunu azalttı ve yemek yaptı. Onu yiyoruz kaç gündür” dedi. Bir an önce yolların açılmasını isteyen ÖZGÖZ, “Yağ bitti. Zeytin bitti. İneğimiz sütten kesildi. Süt de içme olanağımız yok. Devletten talebimiz bir an önce yolları açsınlar en azından Camili’ye ulaşabilelim. Biz mi kendimizi ifade edemiyoruz bilemiyorum ki. Ama zor durumdayız” dedi.   

HAYVANLARIN YEMLERİ BİR ÖĞÜN AZALTILIYOR

Macahel’de Efeler Köyünde yaşayan, telefonla bağlantı kurabildiğimiz Cevdet KAHYA, bu sene kışın çok zorlu geçtiğini, kış için biriktirdikleri hayvan yemlerinin  tükenmek üzere olduğunu aktardı. “Her zaman yedirdiğimiz miktarın daha azını verebiliyoruz.” diyen KAHYA, hayvanlar için üç beş günlük, kendileri için ise 10 gün yetecek kadar yiyecekleri kaldığını söyledi. En azından Macahel’de var olan 6 köyün arasındaki yolların açılması gerektiğini belirten KAHYA, “Köylerde hayvanlar ölmeye başladı. Borçka-Camili arasındaki yol açılsın en azından. Aramızda bir dağ var ve yol açılamıyor.” dedi.   

‘GEREKİRSE HELİKOPTERLE YARDIM GÖNDERİLSİN’

Yine Efeler köyünden Erdal ALTINKAYA, “Son bir aydır birbirimizle yardımlaşarak yaşıyoruz. Artık yolu mu açarlar, helikopterle yardım mı gönderirler bilmiyorum. Biz bu köyde 3-5 kişi varız. Aylardır yolumuz kapalı. Birbirimizden yardım alarak yaşıyoruz” dedi. 

Maral Köyü muhtarı Metin BAYRAM, köylerle bağlantı kurmaya çalıştıklarını ve ne kadar hayvan yemi kaldığını sorduklarını anlattı. BAYRAM, Uğur ve Kayalar köylerinde 2 evin, Maral Köyünde 3-4 evin yemlerinin tümüyle bittiğini, imeceyle hem yiyecekleri paylaştıklarını, hem de kar yağmadığında dağdan karayemiş kesmeye çalıştıklarını söyledi. Borçka Kaymakamlığı’na ve Artvin Valiliği’ne, Karayolları Müdürlüğü’ne dilekçeler yazdıklarını söyleyen BAYRAM, “İki dozerle Borçka Macahel yolunu açmaya çalışacaklar, biz dilekçemizde helikopterle yiyecek yardımı yapılmasını istedik. Yol eğer açılamazsa acil durumda bunun yapılması lazım” dedi.

HALK OYLAMASINDA TÜRKİYE’DE KALMAYI SEÇTİLER 

Camili Köyü’nden olan, şimdi Borçka’da bulunan ve devlet yetkilileriyle yapılan görüşmelere katılan Olgun YAVUZ ise, Macahel’de bu kış ekim ayından beri kar olduğu için köydeki hayvanların ve burada kışı geçiren insanların zor durumda olduğunu belirtti.

Hayvan ölümlerinin başladığını ve bu durumdan yetkilileri haberdar ettiklerini belirten YAVUZ, “Bizlere son olarak ‘yol açmaya çalışalım’ deniliyor ve eğer kar yağmazsa bir ay içinde yolun açılabileceği söyleniyor” dedi.  Oysa orada tam bir afet durumu yaşandığını, pek çok köylünün kendi yiyeceğini hayvanlarla paylaşmaya başladığını, eğer bir hafta daha bu insanlara ulaşılamazsa yoğun hayvan ölümlerinin başlayacağını aktaran YAVUZ, “bu durum ulaşabildiğimiz köylülerin durumu. Hiç haber alamadığımız mahalleler, köyler de var. Kendi isteği ile yani halk oylaması ile oyunu Gürcistan’dan değil, Türkiye’de yaşamaktan yana kullanmış olan bu bölgenin neden cezalandırıldığını ve yeterince önemsenmediğini de anlamakta güçlük çekmekteyim” dedi. (Ankara/EVRENSEL) 

http://www.evrensel.net/news.php?id=25568


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 25.03.2012 14:17:03 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3532 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1129)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1317)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1665)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,89 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel