» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 627
Bugün Çoğul : 627
Bugün Toplam : 1254
Dün Tekil : 555
Dün Çoğul : 555
Dün Toplam : 1110
Genel Tekil : 8417599
Genel Çoğul : 8432522
Genel Toplam : 16850121
MacahelBizimdir.Org
» Rize İdare Mahkemesi’nden Tartışmalı Bir Karar Daha…

Rize İdare Mahkemesinin, Camili (Macahel) Yöresi köylerinden Düzenli Köyü’nde yapımı planlanan Düzenli HES Projesine ilişkin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ormanlık alanların kullanımına izin veren kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi.

Düzenli Köyü’nden Yrd. Doç. Dr. Hayrettin GÜLBİN ve kardeşlerine ait GÜL-KAR Enerji firması tarafından kurulması planlanan 5.05 megavat kurulu gücündeki Düzenli HES projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan ormanlık alan tahsisi aleyhine, Tema Vakfı’yla yakınlığı bilinen ve yöre halkını temsil gücü bulunmayan Camili Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ile aynı birliktelik içinde hareket eden 18 kişinin, Avukat Yakup Okumuşoğlu aracılığıyla yürütmeyi durdurma ve iptal talebiyle dava açtığı belirtildi. 

İlgili haberlere göre; Rize İdare Mahkemesi’nin Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Latif Sanin ve Prof. Dr. Şinasi Yıldırım ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Dr. Emre Alp tarafından hazırlanan bilirkişi raporu sonrasında verdiği durdurma kararında, konuyla doğrudan ilgili olmayan, genel nitelikteki Anayasanın 17. ve 56. maddeleri ile Çevre Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara değinildiği ifade ediliyor. Buna karşılık gerek bu kararda gerekse aynı Mahkemenin diğer kararlarında, doğrudan HES Projelerinin yasal temelini oluşturan 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanuna değinilmemesi dikkat çekiyor. 

Bilirkişi raporunda, Camili (Macahel) Vadisi’nin endemik bitkiler açısından çok zengin olduğu, ayrıca vadinin Uluslararası Çevre Koruma Örgütü (CI), Dünya Bankası (WB) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli karasal ekolojik bölgelerinden biri olarak tanımlandığı, HES projelerinin doğal yaşama geri dönüşümsüz zararlar vereceği ve vahşi hayatı göçe zorlayacağı şeklinde, somut olayı değerlendirmeden uzak, oldukça genel ve afaki tespitlere yer verildi. Yöredeki biyolojik çeşitliliğin tehdit altında olduğu biçimindeki gerçeklikle ilgisi olmayan iddianın, daha önce, uygulaması 2007’de sona eren ve yörede tepki çeken, Dünya Bankası destekli GEF-II Projesine de dayanak yapıldığı, aynı şekilde yöredeki yol çalışmalarının, birçok kez sözde vahşi hayatın etkileneceği ileri sürülerek, aynı zihniyet tarafından engellenmeye çalışıldığı biliniyor. 

Öte yandan raporda sadece Camili Vadisi’nde değil, bölgede yapılacak HES projelerinin Türkiye’yi uluslararası anlaşmalar açısından hukuki olarak zor duruma düşüreceği ve sıkıntıya sokabileceği, Camili gibi ender bulunan doğal yapının insan kullanımına açılmasının doğru olmadığı, ormanlık alanların HES projelerine tahsis edilmesinde herhangi bir zaruret bulunmadığı ileri sürüldü. Oysa hukukçu olmayan bilirkişilerin, HES Projelerinin hukuki açıdan Türkiye’yi uluslararası alanda zor duruma düşüreceği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Aksine Avrupa Birliği başta olmak üzere UNESCO dahil birçok uluslararası kuruluş, elektriğin, HES’lerde olduğu gibi çevre dostu olması sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesini destekliyor ve teşvik ediyor. Bundan başka rapordaki “Camili gibi ender bulunan doğal yapının insan kullanımına açılmasının doğru olmadığı” şeklindeki ifade, Camili’nin –bazıları bunu amaçlasa da- terk edilmiş bir alan olmadığı, söz konusu doğal yapının, yörede asırlardır yaşayan insanların geleneksel koruma-kullanma dengesi sayesinde ender nitelik taşıdığı gerçeği karşısında raporun en garip yönünü oluşturuyor. Ormanlık alanların HES projelerine tahsisinde zaruret olmadığı beyanı ise, 5346 sayılı Kanun karşısında hukuki bir değer taşımıyor. Zira söz konusu tahsisler, adı geçen Kanunun getirdiği açık bir zorunluluğa dayanıyor. Dolayısıyla rapordaki bu ifade ve bunu esas alan Mahkeme kararı, idari işlemi değil, işlemin dayandığı Kanunu hedef almış oluyor.

Davanın avukatı Yakup Okumuşoğlu’nun, yöredeki 8 HES projesinden 2’sine karşı açtıkları 4 davada da yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirterek, “Çevre ve Orman Bakanlığı, Camili Biyosfer Rezerv Alanı statüsünü tanımasına karşın, nasıl korunacağına dair yönetmeliği çıkarmıyor. Yönetmelik çıkmayınca da ülkenin prestiji olabilecek Macahel’in nasıl korunacağı belirsizleşiyor. Böyle olunca Macahel’de 8 adet HES için izin verilebiliyor. Diğer yandan örneğin korunan alanlar listesi içinde ÇED Yönetmeliğinde Dünya Biyosfer Rezerv alanlarından bahsediliyor. Ama sıra HES’e gelince 'yönetmeliği yok' diye, ÇED süreçlerinde ‘ÇED Olumlu’ veya ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararları verilebiliyor. Bu proje de ÇED’den muaf tutulmuş. Yani hem ÇED’den muaf, hem Biyosfer Rezerv Alanında, hem de 11 derenin suyunu toplayan ve bu sebeple de benzerlerinden ayrılan bir proje. Çevre ve Orman Bakanlığı, Dünya Biyosfer Rezerv Alanı’nı dahi HES’lere açmışsa, üstelik bir yandan ÇED’den muaf tutmuş, diğer yandan da bir başka HES Projesi için ÇED süreci yürütüyorsa geriye diyecek bir şey kalmadı. Bu, sözün bittiği yerdir” diye konuştu. Avukatın biyosfer rezerv statüsüne ilişkin beyanları, temsil ettiği zihniyeti açığa çıkarıyor. Biyosfer rezerv statüsü ve özellikle buna ilişkin taslak yönetim planı, yöredeki geleneksel yaşam aleyhine, buna karşılık yöreden rantsal kazanç sağlayanlar lehine kalıcı bir yapı öngörmesi ve yöre halkının bilgisi dışında tesis edilmiş olması sebebiyle yörede tepki çekiyor. Avukatın beyanında geçen yönetmeliğin ise bahsi geçen rant çevrelerinin en büyük arzusu olduğu biliniyor. Öte yandan HES’lere biyosfer rezerv alanında nasıl izin verildiğine dair iddia ise, yine 5346 sayılı Kanun karşısında hiçbir hukuki değer taşımıyor. Zira Kanunun 8. maddesi açıkça, milli park, tabiatı koruma alanı, ve hatta doğal sit alanı gibi biyosfer rezerv statüsüne göre daha katı bir koruma sistemini içeren yerlerde dahi çevre dostu olması itibariyle HES yapımına imkan veriyor.

Haber Kaynakları: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17377140.asp (Muhammet Kaçar / Rize (DHA)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1113757 (Hızır İlyas Yıldırım)

http://www.ntvmsnbc.com/id/25196536

Bağlantılı Önceki Haber: Düzenli HES Projesi İmar Planına Yerindelik Denetimi!


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 20.04.2011 13:53:30 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2716 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1129)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1317)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1665)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,98 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel