» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Serbest Kürsü ] [ Macahel Vakfını Eleştirmek ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Site ziyaretçilerinden biri (muhtemelen Macahel Vakfıyla bağlantılı bir arkadaş) vakıfla ilgili eleştirel yazıları (benim yazım dahil) kastederek, vakfı eleştirerek kaç para kazandığımızı, siteden ne kadar gelir elde edildiğini, neden böyle bir işe kalkışıldığını ve sitede reklam ücretinin ne kadar olduğunu soruyor.

Sitenin gelir elde etme amacının olmadığı, gelir elde etme şöyle dursun, aksine giderinin olduğu ve bunun da kişisel katkılarla karşılandığı, yerel reklamların da ücretsiz yayınlandığı, site adına yapılan duyuruda açıklanmıştı.

Ancak kişisel olarak ilave bazı açıklamalar yapmak, kamuoyuna açık sorular sormak istiyorum. Acaba arkadaşımız hangi psikolojiyle bir eleştiri yazısının ardında maddi menfaat aramaktadır? Yoksa kendileri, muhtemelen vakıfla bağlantılı olduğu için, vakıf faaliyetlerinde böyle bir menfaat duygusu mu taşıyor da herkesi kendileri gibi sanıyor? Arkadaşımız başka hiçbir maddi menfaat kaynağı bulamadığından olsa gerek, en son sitenin "reklam verin" tabelasına dayanarak, olsa olsa reklam geliri elde ediliyordur kanısına varmış. Ancak bunda da yanıldığı ortada.

Bu arkadaşımız, haklı eleştirileri dikkate alıp, sebeplerini düşünmek yerine niçin eleştiriliyor, ne menfaati var diye basite kaçıyor. Yine de bu arkadaşımızın merakını gidermek için kendi adıma söylemem gerekirse, temel amaç doğup büyüdüğümüz, halen doğrudan bağlarımızın olduğu Macahel'e ve insanına (ki birçoğu akrabamız, eşimiz, dostumuz oluyor) duyduğumuz sevgidir, verdiğimiz değerdir. Buna karşılık Macahel Vakfının tüm bunlara karşı, aksine tutumu bizleri derinden yaralıyor ve yine Vakfın iyi olması, özüne dönmesi için bu eleştirileri yapıyoruz.

Bu arkadaşımıza ve onun şahsında benzer düşüncelere sahip olanlara o zaman şunu soruyoruz; Macahel Vakfı, hangi amaçlarla başka bir ülkenin bölücü emellerine alet oluyor? Hangi sebeple, yöredeki tepkiye rağmen, adeta o insanları hiçe sayarak, onları ezerek; yöredeki birçok yasaklamaların, sınırlamaların kaynağı olan kişi ve kurumlara teşekkür edebiliyor?

Şimdi Vakıf Yönetim Kurulu olarak söylenen şu ifadelere bir bakalım: "Macahel’i, saf Kafka arısı, endemik bitki örtüsü, yaban hayatı ve kültürel  özelliklerini  işleyerek ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapan TEMA VAKFI Başkanı sayın A.Nihat GÖKYİĞİT’e gönülden teşekkür borcumuzun olduğuna inanıyor, minnet ve şükran duygularımızı tekrar tekrar ifade ediyoruz.." Macahel'deki onca tepkiye rağmen bu ifadeleri kullanabilmek, bunu bir dergide, vakıf adına söyleyebilmek en hafif tabiriyle ayıptır, günahtır! Yaptıklarıyla ve hakaret içeren sözleriyle Macahel Halkının tepkisini ve hatta yer yer nefretini çeken kişi ve kurumlara teşekkür (hem de gönülden!) etmek, bunun için minnet ve şükran duymak ne demektir? Hangi akla ve mantığa hizmettir? Evet, belki bireysel olarak Macahel Halkının tepkisini onaylamıyor olabilirsiniz, ama peki bunu bu şekilde mi göstermek durumundasınız? Madem bunlara, bilmediğimiz başka nedenlerle bir teşekkür borcunuz varsa, o zaman yönettiğiniz vakfa (ve dergide yayınlandığına göre, muhtemelen derginin çıkarılmasına) katkılarından ötürü teşekkür edebilirsiniz. Ancak bunca gerçeklere rağmen Macahel adına bu şekilde konuşamazsınız! Ayrıca teşekkür gerekçesi olarak gösterilen "ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapma"dan kimin kazancı olmuştur? Yine bu kişi ve kurumların mı yoksa Macahel'in mi? Bu tanıtım sayesinde Macahel'in hangi sorunu çözülmüştür, mesela en önemli sorunu olan yol probleminde ne gibi bir ilerleme olmuştur? Aksine bunlarla bağlantılı olarak gelen GEF, Biyosfer vs. ile yol konusundaki çalışmalar engellenmektedir. Yöre halkının çeşitli ekonomik girişimlerine koruma vs. safsatalarıyla dur denilmektedir. Evi, barkı için veya kışlık ısınma için zorunlu  ağaç kesimleri (geleneksel kullanım yöntemleri ve yörenin iklim ve tabiat koşulları gereği doğaya hiçbir yükü olmayan kesimler) en sert biçimde, haksız olarak cezalandırılmaktadır. vs. vs. 

Evet sayın eleştiriye karşı çıkan arkadaşım... Siz sade bir eleştiri yazısında bile menfaat arıyorsunuz. Peki vakfın bu ifadeleri ve eylemlerinde niye birşey aramıyorsunuz?
..
19.08.2007 05:09:16
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
» Cevap hakan_ozturk
hakan_ozturk
[Yeni Asker]MSN : Yazmamiş
Yaş : 33
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 1
Giriş sayısı : 2
Puanı : 0
sayin abdullah ertürk bey ben hakan öztürk burda bu şekilde yazilarinizi belli sekilde takip ediyorum...ben asiri bilgiye veya birikime sahip biri degilim bir arti savunma amaclida burda degilim...ama bu yazilar ve çalismalarinizin karsılıklı bir atisma halini almasi yerine bir platformda ...güzel ce konusularak çözülmesi yanlisiyim yani bu ne demek vakfi kücümseyerek bilmeyerek efendim vaifta birileri paza cep etmiş gibi hitaplarda yakismamis elinizde bir belge  ve ya bir kanit var mi acaba bne bir macahelli genc olarak bu tür durumlari kiniyorum..utaniyorum sizce karsi taraf bazi şeyleri yapiyorsa eleştirdiginiz kişi ve kurumla görüsün bu şekilde yipratici tavirlarini benimsemiyorum...ben hakan öztürk 22 yasindayim borçkada yasiyorum...


..
15.04.2008 03:17:58
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
» Cevap Mereta
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0

Sevgili Hakan Kardeşim, öncelikle şunu söylemeliyim ki yazdığın mesaj, yukarıdaki mesajıma cevap niteliğinde olmamış. Çünkü mesajımda site ziyaretçilerinden birinin, şahsım dahil sitede yayınlanan ve vakfı eleştiren yazılarla ilgili ne gibi bir maddi menfaat elde edildiği şeklindeki haksız eleştirisine cevap niteliğinde birtakım hususlara işaret etmiştim. Senin mesajında yazdığın gibi, “vakıfta birileri para cep etmiş” gibi bir hitap yukarıda veya başka bir yerde yok, dolayısıyla buna dayalı olarak söylediğin “kınıyorum”, “utanıyorum” vs. gibi sözlerinin de haklılığı ve anlamı yok. Eleştirdiğin, kınadığın hususları daha açık ve net olarak, cümle cümle alıntı yaparak ortaya koyarsan, ne demek istediğini daha iyi anlamış oluruz ve ona göre yanıt verme imkanımız olur.  

Genel olarak Macahel Vakfı ile ilgili eleştirilerimize gelince, ilgili yazılarımızda Vakıftaki hangi faaliyetlerin, niçin eleştirildiği çok açık bir şekilde yazılıdır. Yazılar bir kurum olarak Vakfı küçümsemek, yıpratmak için değil, aksine Vakfın daha iyi yönetilmesi, Ülkemize ve Macahel’e yararlı faaliyetlerde bulunması içindir. Yöneticiler gelip geçicidir, Vakıf bir kurum olarak hepimizindir. Ayrıca gerektiğinde bu eleştiriler Vakıf yöneticileriyle de birebir veya dolaylı olarak paylaşılmaktadır. Ancak tüm bu eleştirilere rağmen yanlışlarda inat ediliyorsa, bu hususları kamuoyuyla da paylaşmak ve bu şekilde doğruya, iyiye ulaşmak gerekmektedir.

Dediğimiz gibi amaç Vakfın gerçekten Ülkemize ve Macahel’e yararlı çalışmalarda bulunmasıdır. Oysa söz konusu yazılarda da belirtildiği gibi, Vakıfta ne yazık ki yöremizin doğal-turistik ve etno-kültürel zenginliklerini sömürücü, bunlara prim verici faaliyetlere, bunları yapan kesimlere bilerek veya bilmeyerek kucak açıldığı görülmüştür. Özellikle son dönemlerde, başka bir ülke lehine, fakat uzun vadede ülkemizin aleyhine, birlik ve beraberliğimizi zedeleyici etki gösterebilecek faaliyetlere, bunları gündeme getiren kişi ve kurumlara yer açılmıştır. Bu noktada Macahelli gençlerin özellikle hedef seçildiği gözden kaçmamaktadır. Tüm bunların kurumsal anlamda Macahel Vakfı’nı, dolaylı olarak biz Macahellileri küçültücü, yıpratıcı olduğu kuşkusuzdur. Asıl kınanması ve ayıplanması gereken hususlar bunlardır sanırım. Yazılarımızda da eleştirdiğimiz noktalar bunlardan ibarettir.       

Tüm bu eleştirilerimizden kimlerin, niçin rahatsız olduğunu da çok iyi biliyoruz. Macahelli genç kardeşlerimizi (bu arada bazı vakıf yöneticilerini), amaçları uğruna manipüle etmeyi hedefleyen (zaman zaman hedeflerine ulaşan) bu çevreler, perde arkasında saklanarak, genç kardeşlerimizi aleyhimize kışkırttıklarına daha önce şahit olmuştuk. Dilimizin döndüğü kadarıyla gerçekleri bu kardeşlerimize anlatmaya çalıştık, anlatmaya da devam edeceğiz.

Tek ricamız, bu tür sinsi çevrelerin ucuz kışkırtmalarına, göz boyayıcı faaliyetlerine, dolduruşlarına aldanılmaması, önce ilgili yazıların titizlikle okunması, sonra eleştiri getirilmesidir. Yani önce bilgi, sonra fikir sahibi olmalıyız. Bilgiyi de birilerinin maksatlı dolduruşlarından değil, bizzat kaynağından, sorgulayarak edinmeliyiz.      
..
15.04.2008 16:15:14
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
[1]
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60624114.dk Önce rgulbin 601164375.dk Önce Mereta 656418654.dk Önce mustafaozbas 657660643.dk Önce arif_08 718242969.dk Önce muhammethuseyin 719400613.dk Önce koza77 719484666.dk Önce Maralli 720084004.dk Önce mereta08 776394346.dk Önce urfamerkez 776502059.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel