» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 86
Bugün Çoğul : 86
Bugün Toplam : 172
Dün Tekil : 1038
Dün Çoğul : 1038
Dün Toplam : 2076
Genel Tekil : 8356933
Genel Çoğul : 8371852
Genel Toplam : 16728785
MacahelBizimdir.Org
» Maral Köyü Muhtarı (MBİ Onur Üyesi) Metin BAYRAM

Metin BayramMaral Köyü Muhtarı (MBİ Onur Üyesi) Metin Bayram: "Yönetilen Değil, Yöneten Olmalıyız. Aksi takdirde Başarılı Olamayız"

Aşağıdaki röportaj, 29.03.2009 yerel seçimlerinden kısa bir süre sonra 16.04.2009 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Röportajın bazı bölümleri, güncel gelişmelere bağlı olarak 16.02.2010 tarihinde güncellenmiştir.

MacahelBizimdir.Org (MBO): Tema ve Biyosfer çevrelerinin sizin muhtarlık seçimi sürecindeki desteklerini nasıl karşılıyorsunuz? Ya da böyle bir destek var mıydı?

Tema'yı destekleyenlerin bana oy vermesi, "Temacı" olduğumu göstermez

Metin Bayram (MB): Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Bizim menfaatlerimiz önceliklidir. Diğer kişi ve kuruluşların ne düşündüğü bu bağlamda önemli değil. Bizi halkın büyük çoğunluğu destekledi. Herkes fikrini söyleyebilir. Hedefimiz ortak noktayı bulmak. Beni destekleyenler arasında Tema’ya destek verenler de olabilir, bu durum benim ‘temacı’ olduğumu göstermez. Macahelin yararına bütün kesimlerle oturulur konuşulur. Ama yöre halkı son sözü söyler. Yönetilen değil yöneten olmalıyız. Aksi takdirde başarılı olamayız.

MBO: Maral Şelalesi’nin mevcut turizm potansiyelinin Maral Köyü ve Macahel yararına nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz ve bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Maral Şelalesinin ekonomik olarak değerlendirilmesine yönelik projeler...

MB: Öncelikle oradaki mevcut sorunları aşmak için çalışmalar yaptık, bu çalışmalar yaklaşık 6 ayımızı aldı. Sorunları temelinden bitirmek için girişimlerde bulunduk. Artvin Orman Bölge Müdürünü şelaleye davet ettim. Orada Maral Köyü ve Macahel adına Maral şelalesi üzerindeki projelerimi Camili Orman Mühendisimize ve Orman Bölge Müdürümüze aktardım ve destek istedim. Hemen bir mesire yeri (piknik alanı) yapma fikri ortaya çıktı. Turizm ve Maral Köyü halkı için maddi girdi sağlanmasına yönelik yapılması düşünülen projeler ise şunlardır: Oturma yerleri, iki helâ, iki adet kapalı kabin (elbise değiştirmek için), şelalenin en üst kısmından alt kısmına kadar olan iniş yeri için ahşap merdiven, iki odalı yemekhane, Maral şelalesine kadar en az 3 metre genişliğinde yol (Orman Bölge Müdürlüğü, söz konusu yolun yapımını prensipte kabul etti). Mesire yeri ve yukarıda belirttiğim projeler Mayıs ayından sonra başlanması düşünülmektedir.

Şelaleye belirli mesafe uzaklıktaki bir yerde (İbrahim Arslan’ın evinin yanı) araç park yeri yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca araçla şelaleye kadar geçmek isteyen ziyaretçilerden cüzi miktarda giriş ücreti talep edilmesi düşünülmektedir.  

Şunu da eklemem gerekir ki, yukarıda gerçekleştirilmesini düşündüğümüz projeler, sadece Maral Köyü halkına değil tüm Macahel halkına faydalar sağlayacağından eminim. Şöyle ki, ileriki yıllarda bu tip projeler diğer köylere örnek olacak, turizm potansiyeli olan yerlerin değerlendirilmesinde ve ekonomik girdinin sağlanması noktasında örnek olacaktır.

MBO: Biyosfer Yönetim Planı Taslağından bir bilginiz var mı?

Taslak plandaki kısıtlamalar kabul edilemez

MB: Genel olarak taslaktan haberim var. Ancak ayrıntılarını okumadım. Taslak bir plandır. Taslak planı bu haliyle kabul etmemiz mümkün değildir. Planın hazırlanmasının tüm Macahel halkının görüşlerine ve onaylarına dayalı olarak hazırlanması gerekmektedir. Planda kısıtlamalar var, ancak yöre halkı bu konuda bilgi sahibi değildir. Bu planın kapalı kapılar ardında değil, açık ve şeffaf bir şekilde tartışılmasından ve sonuca bağlanmasından yanayım. Aksi takdirde bu taslak planda öngörülen kısıtlamaları kabul etmemiz mümkün değildir.  

MBO: Biyosfer Rezerv Alanının iptaline ilişkin başvuru konusunda ne düşünüyorsunuz?

MB: Bu gelişmeden haberim yok.

MBO: Yayla yolu, tünel, muratlı geçişi, çalışmaları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Önceden başlatılan çalışmalar devam edecek mi?

Yol sorununda kalıcı çözüm tünelin yapılmasıdır...

MB: Yayla yolunun kesinlikle ıslah edilmesi gerekiyor. Şu anda bütün araçlar bu yolu kullanamıyor. Yolu bütün araçların kullanabileceği hele getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Tünel, Macahelin olmazsa olmazıdır, başka alternatif yok, mutlaka olası gerekiyor. Muratlı geçişi, geçici çözüm olmakla birlikte aslında kısa ve uzun vadede çok önemlidir. Muratlı sınır kapısının açılması, sadece Macahelin ulaşım sorunun çözümü açısından değil, ekonomik açıdan Borçka ve tüm Artvin ilçelerine büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum. 2010 Nisan ayından sonra yolun yapılması planlanmaktadır.

Muratlı-Camili yolu kesin bir çözüm değildir. Macahel için kesin çözüm tünelin yapılmasıdır. Muratlı-Camili yolunun yapılması tünel yapımını geciktirmemesini diliyorum.

Ayrıca, Muratlı-Camili yolunun ulaşım amacıyla yapılmasının yanında, Muratlı-Camili geçişinin kapsamı genişletilerek uluslararası sınır kapısına dönüştürülmesi hem Borçka’nın hem de bölgenin ekonomik açıdan gelişmesi için son derece önemlidir. Hatta sınır kapısının açılması, Macahel için düşünülen kısa vadeli ulaşım sorununun çözümünden daha da önemli olduğunu düşünüyorum.       

MBO: Yöre dışı Macahelli kuruluşların çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklentileriniz nelerdir?

Vakıf, yöre sorunlarının çözümünde daha etkin olmalı

MB: Macahel Vakfı İstanbul’da Macahellilere yönelik olarak gayretli çalışmalar yapmaktadır. Özellikle geleceğimiz olan öğrencilere verdiği burs desteği takdire şayandır. Ayrıca bayramlaşma, SMS, spor organizasyonları, festival gibi faaliyetleri ile diğer faaliyetlerle Macahellilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaya imkânları ölçüsünde çalıştıklarını gözlemlemekteyim.

Ancak, Vakfın, Macahelin temel sorunlarının çözüme katkı noktasında yetersiz kaldığını düşünmekteyim. İstanbul’daki potansiyelin vakıf tarafından daha iyi değerlendirilmesi ve yöre sorunlarının çözümüne yönelik çok ciddi politikalar üretip yöreye katkı sağlamasını beklemekteyim. Bu katkı sadece fikriyatta kalmamalı, yöreyle koordineli bir şekilde uygulamaya konulmalıdır.

Vakfın sadece İstanbul’la ilgilenmesinin yanında, Macahelin temel sorunlarını tespit edip gündem oluşturacak politikalar belirlemesini, projeler üretmesini ve yöreye bu açıdan katkı sağlamasını, yöresel kurumların yükünü hafifletmesini beklemekteyiz. Bunun için başta diyalog eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Karşılıklı anlayış içerisinde geleceğimiz için en iyisini yapmak için çalışmalıyız; çünkü hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz. Sen-ben kavgasından ve ben duygusundan kesinlikle uzak durmalıyız. Kısır çekişmeler bizi ileriye taşımayacağı gibi mevcut enerjimizi de boşuna harcamış oluruz.  

MBO: HES’lerle ilgili ne düşünüyorsunuz? Yöre adına HES yapılabilir mi?

HES'lerde Macahel'in yarar sağlaması öncelikli şartımızdır

MB: İlk aşamada HES, ekonomik anlamda bölgeye bir girdi sağlar. Bu bir gerçek. Ancak büyük-küçük 8 ila 10 HES projesinden bahsediliyor. Bunlar yapılırsa Macahelin sonu demektir. Ama zararlarının 10-15 sene içinde anlayıp görebiliriz. Örnek vermek gerekirse 1986 yılında Çernobil patlaması oldu. Bilim adamları bu patlamanın 20 sene sonraki etkisi daha fazla olacak dediler. Karadeniz bölgesinde ölenlerin büyük çoğunluğu kanserden kaynaklandığı bilim adamlarınca söyleniyor. Bu örneğe göre 8-10 adet HES projesinin yapılması ile doğal dengenin tamamen değişeceğini düşünüyorum. HES’ler radyasyon gibi sağlık sorunlarına ve doğa üzerinde büyük tahribatlara yol açacak, bu nedenle doğal denge bozulacak, insan sağlığı olumsuz etkilenecek. Bu projelerin kısa vadede Macahele getirisi olduğu düşünülse de uzun vadede bakıldığı zaman büyük zararların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum.

Ancak tüm bunlara rağmen, bu suların enerji üretimi kapsamında değerlendirmek isteniyorsa, kanımca, biri Efeler vadisinde biri de Maral-Uğur vadisinde derelerin ana çıkış noktasında, yerleşim alanlarından uzak, doğaya minimum zarar verecek yöntemlerle birer adet HES yapılabilir. Fakat Macahel bölgesinin, elde edilecek gelirden pay alması ve altyapı sorunlarının çözülmesi öncelikli şartımız olmalıdır.

HES konusunda kısır çekişmelerden uzak durup ortak paydada buluşmamız, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz gerekmektedir. Bu birliktelik Macahelin geleceği açısından çok önemlidir. Bize yakışan da budur!

MBO: Kısıtlı vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yeni görevinizde başarılar dileriz.

MB: Ben de teşekkür ederim. 


 Yazan : MacahelBizimdir | Okunma : 4666 | Yorum ( 0 ) | Oy:  | Bu içeriğe oy verin
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1057)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1246)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1595)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,94 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel