Macahelde HES (Hidroelektrik Santrali) Yapımına İlişkin Tartışmalar (Alıntı)

Yazan : MacahelBizimdir


Mesaj 214

Fırtına Vadisin'de, Dikkaya'da bir Hidroelektrik Santralın (HES) gündeme sokulmasını takiben
Düzenli'ye de HES yapılacağını duydum. Bu doğru mu? Bu konuda bildiklerinizi ve yöre halkının yaklaşımını bizlerle paylaşabilir misiniz?

Teşekkür ederiz.

URL

www.kfk-platformu.org

Ülke

Türkiye

Şehir

İstanbul

Yazar

Bahriye Şengün

Tarih

15.8.2006

Mesaj 216

Sadece Düzenli'de değil, sanırım Uğur Deresi üzerinde de bu tip bir santral yapılacak. Düzenli'dekini Karçkal Eğitim ve Tic. AŞ yapacak. Ancak içeriğini çok bilmiyorum. Yörede de çok bilindiğini sanmıyorum. Ancak derelerimizde, yöreye ucuz elektrik katkısı sağlanması şartıyla santral kurulması düşüncesi çok daha önce ifade edilmişti. Hatta bundan ısınma bakımından da yararlanılması ve böylece az da olsa ormandan yapılan kesimin iyice azaltılması önerilmişti. Yani santraller ne şekilde işleyecek ona bakmak lazım.

URL

Ülke

Şehir

Yazar

Macahelli

Tarih

16.8.2006

Mesaj 217

HES'lerle ilgili bir görüşünüz varsa paylaşmanızı isteriz.

URL

Ülke

Şehir

Yazar

Macahelli

Tarih

16.8.2006

Mesaj 218

Merhabalar,
Enerji ve sadece ve sadece yenilenebilir temiz enerji hepimizin ihtiyacı. Ucuz elektrikle kasdettiğiniz nedir bilmiyorum ama elektriğin fiyatı bellidir. Kendi elektriğinizi üretmekse kastınız o başka. Onun için de baraj veya HES değil küçük ve çok düşük maliyeti olan sevimli su türbünleri işinizi görür.
Nehir HES'leri minimum zararı olan bir enerji üretim şekli. Ancak barajlı HES'ler hakkında oturup enikonu düşünmek lazım. Özellikle de kurulacağı yer kendine has bitki, hayvan, iklim yapısına sahip ise. Hepimiz araştıralım bu konuları.
Ben buraya HES'lerin nitelikleri ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında Mühendis Mahir Aydın'ın bir yazısından alıntı asıyorum... Gerisi siz Macahel'lilerin HES yapımına ne kadar sıcak bakacağına, sıcak bakıyorsa durumu ne kadar denetleyebileceklerine kalıyor.
Kuracakları Çevre Koruma Derneği ile bu projede karar mercii olup olmama inisiyatiflerine, müteahhidin atacağı her adımı takip etmelerine, çevreyi koruma anlamında sözleşmeye ne gibi taahhütler eklediğine dikkat etmelerine, bu taahütlerin yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmelerine kalıyor. Yani denetim mekanizması Macahel inisiyatifi olacaktır. Çünkü 50 mw altında kapasiteli santral projelerinin tamamı ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu olmaksızın hayata geçirilebiliyor maalesef. Macahel'e planlanan santral da %100 50 mw altında bir santral olacaktır.
Bizim "biz herşeyi biliriz, bize bir şey olmaz" şeklinde tezahür eden ilginç bir halimiz olduğu malum. O hal ve ahvalden bir an uyanıp da etrafımıza baktığımızda ortaya çıkan manzara atı alanın Üsküdar'ı geçtiği, arkada kalanın da yaya kalması halidir ve çok acıklı sonuçları vardır. Lütfen dikkat edin. Aksi takdirde güzelim Macahel'i unutun.
***
Alıntı

"
SANTRAL CESITLERI: NEHIR VE BARAJLI SANTRALLAR
Elektrik urettigimiz su santrallarinin her cesidine “hidroelektrik santral” veya kisaca HES diyoruz. Hidroelektrik santrallarini su toplama kapasitelerine gore iki ana gruba ayirabiliriz.
a. Nehir Santrallari: Bu santrallarin su tutma kapasiteleri cok azdir; bir gunden az zamanda nehirden gelen suyla hazneleri dolar. Su toplamak icin nehrin icine “baglama”denen alcak (cogu kere 10m’den az yukseklikte) bir set cekilir ve nehir suyu “cebri boru” ismini verdigimiz bir boru veya tunelle santrala yonlendirilip elektrik uretilir. 1961’de kurulan Ikizdere bir nehir santralidir. Nehir santrallarin gucu genellikle 25MW’dan azdir.
Dag nehirlerinde su hizli aktigi icin nehir yatagi dogal olarak (santral yapilmasa dahi) asinir. Boylece suya karisan kum ve cakil tanelerinin turbinlere zarar vermemesi icin cebri boru veya tunnel girisinden once kati maddeleri tutan “cokertme havuzlari” insa edilir. Bu santrallarin cevreye baslica etkisi balik yasamini aksatmasidir. Bunun onlenmesi icin proje planlama safhasinda balik nufusu, cesitleri ve yumurta alanlari tesbit edilir. Gerekirse, insa esnasinda yeni yumurtlama alanlari kurulur ve baliklarin menbaga (akima ters yonde) yuzmelerini saglayacak ozel “balik merdivenleri” hazirlanir. Kanada’da cevre degerlendirmesinde balik konusunun cok onemli oldugunu yeri gelmisken belirteyim.
b. Barajli santrallar: Nehir santrallardaki baglama yerine baraj denen beton, toprak ve kaya dolgudan yapilan yuksek bir yapi ile suyun onu kesilir. Egimin az oldugu yerlerde buyuk bir alan su altinda kalip gol (hazne) olusur. Karadeniz daglari gibi egimi yuksek bolgelerde ve vadi icine kurulu baraj santralinin gol hacmi cok daha kucuk olur. Barajli santrallarin cevreye etkisi nehir santrallarindan fazladir. Buyuk bir bolge su altinda kalir, tarim icin kullanilan degerli ekim alanlari kaybolabilir. Bu husus dag nehirlerinden ziyade ovada kurulmus barajlar icin onemlidir. Balik yasami da nehir santrallarina kiyasla daha fazla zarar gorebilir. Baraj yuksekligi fazla oldugu icin balik merdivenleri da faydali olmayabilir. Boylece nehirde dogal balik hareketi kesintiye ugrar. Ote yandan barajda gol balikciligi gelistirilerek zarari kismen telafi etmek mumkun olur.
Baraj santrallarinda dikkat edilecek diger husus civa zehirlenmesidir. Su altinda kalan bitki ortusunun curumesi neticesinde cok az miktarda da olsa civa ortaya cikar. Bu santral suyunu dogrudan veya tarim amacla tuketen yerel halkin sagligina zarar verir. Ayrica civa baraj golunde yasiyan baliklarda yogunlasmaya baslar. Bu baliklarin tuketilmesi de insan sagligi icin zararli olabilir. Bunun onlemenin baslica cozum yolu agac, funda ve caliliklarinin baraja su dolumu baslamadan kesilmesidir. Aksi halde yalniz golde yetisen degil, barajdan birakilan suyla beslenen mansaptaki butun baliklarda civa zehirlenmesi olabilir.
Barajlarin tasariminda dikkat edilecek diger husus yamac erozyonudur.
Daha once sadece yagmur suyuna maruz kalan yamaclar baraj sularinin yukselmesi ile suyla doygun hale gelirler ve kayarlar. Bu su seviyesinin ustundeki bolgelerin baraj golune dogru cokmesine sebep olur. Suya karisan bu malzeme barajin mansabindaki suyun kalitesini olumsuz etkiler. Bunun onlenmesi icin insaat esnasinda yamac korumasi yapilir. Kazi esnasinda cikan kaya hafriyatini yamac korumasinda kullanmak mumkundur.
"
***

Dinamitleme, açılan taş ocaklarının çirkinliği ve zararları vs vs cabası. İstihdam konusuna güvenenler oluyor, geçicidir bu.
Önemli olan projelendirilen yerleşimde hakikaten ihtiyaç var mıdır santrala, bunun tesbitini açık yüreklilikle yapmak lazım. Bilimsel destekler almak lazım. Neler daha iyi olacaktır, neler daha kötü olacaktır ve tercih edildiği takdirde insan-doğa uyumunu ne yönde etkileyecektir santral. Burada da kısa vadeli değil uzun vadeli düşünmek devreye giriyor.
Bir santralla cüzzi bir elektrik elde edilecek ancak küçücük Macahel belki de gözardı edilecek tüm koruma önlemleri sonucunda çok ciddi anlamda ekolojik yara alacaktır. Macahel sizinse bütün bu olası zararları önlemek de, ta ilk başından işe dahil olarak, sizin göreviniz olacaktır. Bozulmama, kirlenmeme konusunda tüm desteklerimiz sizinledir.
Bu yazım, eğitimsiz, bilgisiz veya ticari çıkar kaygılı kesimlerin ve ne yazık ki devlet desteğiyle doğaya ve çevreye geleceği düşünmeden, pervasızca yaptığı müdahalelere dikkat çekmek amacıyla yazılmıştır. Bu müdahalelerin ardı arkası kesilmemektedir maalesef. Yazım, hayince olarak adlandırdığım bu bilinçsiz ve salt çıkar kaygılı müdahalelerin insanımıza yol, su, elektrik olarak dönmek yerine, felaketler olarak döndüğü ülkemizin denetimsizlik ve hukuksuzluğuna karşı genel uyarı yazısıdır.
Seyirci kalmamamız dileğiyle.
Macahel’e bolca selam ve sevgi yolluyorum İstanbul’dan.

URL

www.kfk-platformu.org

Ülke

Türkiye

Şehir

İstanbul

Yazar

Bahriye Şengün

Tarih

17.8.2006

Mesaj 219

Yazınızı ilgiyle okudum. Macahelliler olarak konuyu araştıracağız. Dediğiniz gibi planlanan santrallerin hepsi 50 mw nin altında.5, 12 mw civarında. Ancak projenin içeriğini, kurulacağı yeri vs. de bilmek gerekiyor. Macaheldeki akarsuların yapısı düşünüldüğünde alıntı yazıdaki öngörülerden asıl olarak balıklar bakımından söylenenler geçerli olabilir. Ama yine de üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Teşekkürler...

URL

Ülke

Şehir

Yazar

Macahelli

Tarih

17.8.2006

Kaynak: http://www.macahel.com/kd/gbook.php?pos=100&lang=trMacahelBizimdir : 07.05.2008 16:46:10 Tarihinde bu mesajı düzenledi..

Yazının Kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org/Forum.asp?forum=oku&msgid=48
Macahel Bizimdir İnisiyatifi