CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor

Yazan : Mereta


Artvin Belediyesi Hatila Suyuna HES Yapıyor - Tolga GÜL (Çoruh Postası Gazetesi)

Artvin Belediyesi HES Başvurusu Yaptı

Değerli okurlarım, bir gazeteci olarak aldığım istihbaratları bu sayımda yayınlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz sayıda Ak Parti İl Başkanı Avukat Erkan Balta, Artvin Belediyesi’nin yıllardır gerçekleştirmek istediği Hatila Suyu’nu Artvin’e getirme projesini DSİ’nin gerçekleştireceğini müjdelemişti. Ve bu açıklamanın ardından da gerek Belediye Başkanı Emin Özgün gerekse de DSİ yetkilileri de bu projeyi doğrulamışlardı. Şimdilerde ise proje çalışmaları için gerek ölçümler gerekse de diğer proje çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bir iki ay içinde sanıyorum ihalesi gerçekleştirilecek. Gerçi Hatila’dan projeye dayalı olarak itirazlar gelmeye başladı ve önümüzdeki günlerde de bu konuya ilişkin farklı tepkiler görebiliriz.

Bütün bunlar zaten daha önce yapılan açıklamalardan yayınladığımız bilgiler. Şimdi aldığımız istihbarata ilişkin olarak bilgilerimi paylaşayım. Başlıkta da belirttiğim üzere Artvin Belediyesi iki önemli suya HES yapmayı planlıyor. Bunlardan biri Artvin’e getirilecek olan Hatila Suyu’nu Artvin’e yakın bir güzergahtan düşürerek önüne dinamo koyma suretiyle elektrik enerji üretmek için HES projesi kurmak amacıyla DSİ ile konuyla ilgili izin verecek kurumlara başvuruda bulundu. DSİ’nin ise bu projeye onay verdiği bilgisi de bana gelen bilgiler arasında. Ankara’dan aldığım bu bilgiler ışığında Artvin Belediyesi’nin projesinin yakın bir zamanda ÇED sürecinin başlayacağı ve kamuoyuna duyurulacağını da öğrendim.

Şöyle projeye daha detaylı baktığımızda mevcut Hatila yolundan veya o paralelden gelecek olan suyu İskebe Hatila yol ayrımına yakın bir güzergahtan aşağıya cebir borularla düşürerek santral binası da bu güzergaha konulacakmış. Projeye ilişkin tüm detaylar hazır ancak bununla ilgili net bilgilere ulaşamadım. Bu yüzden mevki belirtmeyeceğim, yanıltmak istemem fakat projeye ilişkin ön izin sorunları aşılmış durumda. Projenin yakın bir zamanda kamuoyuna duyurulacağını bildiğim için detaylar için biraz daha beklemekte fayda var. Sadece şunu söylemekte fayda var ki, şuan derelerimize yapılan bildiğimiz HES projelerinin bir benzeri inşa edilecek ve elde edilen enerji aynı şekilde diğer HES projelerinde olduğu gibi devlete satılacak. 49 yıllığına elektrik üretecek olan Belediye 49 yıl sonra HES’i devlete iade edecek.

Gelelim ikinci projeye. Bu ise henüz tasarı noktasında. Bunanla ilgili ise Belediye şuan adım atmıyor; ancak projenin ön hazırlıkları yapılıyor. Su ölçüm işlemleri gerçekleştiriliyor. Bu proje Fabrika deresine HES yapma projesi. Sayın Başkanın yıllardır aslında düşündüğü ve tasarladığı bir projedir. Zaman zaman kişisel sohbetlerinde de dile getirdiği bir projedir. Ancak bu projede asıl sorun yeterli su miktarı olup olmadığıdır. Bu sebeple proje bugüne kadar hayata geçirilemedi. Bu proje ise masada olan bir proje noktasında. Bununla ilgili henüz izin taleplerinde bulunulmadı.

Ne diyelim şimdilik birincisi hayırlı uğurlu olsun. Ön izinler çıktığı için hayırlı olsun diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde projeye dayalı detaylar ortaya çıktıkça konuyla ilgili gerek kamuoyunun düşüncelerini gerekse de Belediye yetkililerinin düşüncelerini yine köşemde aktaracağım.

http://www.coruhpostasi.net/kose-yazisi/633/artvin-belediyesi-hatila-suyuna-hes-yapiyor.html


Yazının Kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org/Forum.asp?forum=oku&msgid=122
Macahel Bizimdir İnisiyatifi