Yol Çilesi Devam Ediyor: Hasta Kurtarma Ekibi, “Kurtarmalık” Oldu

 Kayalar Köyü’nden 60 yaşındaki Fatma Kahya, rahatsızlanması üzerine Camili Sağlık Ocağı’na kaldırıldı. Doktoru bulunmayan Ocakta muayeneyi askeri doktor yaptı. Yüksek tansiyon şikâyetine bağlı olarak beyin kanaması geçirdiği şüphesiyle hastanın, acil olarak Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırılmasına karar verildi. Camili Sağlık Ocağı yetkililerinin, Artvin 112 Komuta Kontrol Merkezi’ni araması sonucu Fatma Kahya, Camili’de bulunan Sağlık Bakanlığı’na ait paletli kar ambülânsıyla Kayalar Köyü’nden alındı.

Yaklaşık 22 kilometre giden ambülâns, Maçahel Geçidi’ne 500 metre kala yoğun kar ve tipi nedeniyle yolda mahsur kaldı. Ambülâns içinde yaklaşık 1 saat bekleyen hasta ve sağlık ekibinin yardımına Osman Önder, Mikail Önder, Kenan Kahya, Ayhan Yavuz’dan oluşan Macahel Gönüllü Kurtarma Ekibi yetişti. Paletli kar üstü aracıyla yaklaşık 4 kilometrelik bir seyahatten sonra hasta, Atanoğlu Köyü’ne ulaştırıldı ve burada Borçka 112 Acil Sağlık Ekibine teslim edildi. 6 saatlik yolculuk sonunda Borçka Devlet Hastanesine kaldırılan Fatma Kahya, felç başlangıcı teşhisiyle Artvin Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Macahel Gönüllü Kurtarma Ekibi, kendi imkânlarıyla hastalarını ambulansa ulaştırabildiklerini belirterek, “Her kış bu çile çekiliyor, acil durumlarda hastayı ya özel izinle sınır ötesinden tekrar ülkemize ulaştırarak ya da böyle zor şartlarda kurtarmaya çalışıyoruz. Bu çileye de ‘kader’ deyip geçiyoruz. Devletin tahsis etiği araç çare olmuyor, ama biz gece gündüz, bu dağlarda yatıp kalkıyoruz, biz her türlü tehlikeyi göze alarak bu zirveyi aşıyoruz. Devletin imkânları bazen çaresiz kalıyor, ama biz buradayız her şartta… Bakın kurtarmaya giden ekip kurtarmalık oldu ve biz kurtardık hastayı ve mahsur kalan ekibi. Bu görevi işi bilen ve yörenin halinden anlayanlara versinler ya da bize en azından yakıt desteği sağlansın” dedi.

Yaşadıklarını anlatan 112 Kurtarma Ekibi ise, “Evet biz de aldığımız ihbar üzerine yola koyulduk, ama maalesef zirvede kara gömüldük ve mahsur kaldık orda. İmdadımıza köylüler, yani bu gönüllü ekip yetişti” şeklinde konuştu.

Kaynak: 7martgazetesi.com, stargundem.com


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi