Borçka Kaymakamlığı’na Sözde Festivalle İlgili Tuhaf Bir Ziyaret (Yorumlu)

Ali Nihat Gökyiğit (ANG) Vakfı yetkilileri, sözde Macahel Bal Festivaliyle ilgili olarak Borçka Kaymakamı Fatih KIZILTOPRAK’ı ziyaret etti.

 

Borçka Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinden de duyurulan ziyareti, ANG Vakfı Başkan Yardımcısı Turgut GÖKYİĞİT, ANG Vakfı Başdanışmanı Ümit Yaşar GÜRSES, ANG Vakfı Arıcılık danışmanı Ahmet İNCİ ve aynı gruba ait Macahel AŞ Müdürü Mehmet Ali BAYRAK’tan oluşan bir ekip gerçekleştirdi. Ziyarette Vakıf faaliyetlerinin yanı sıra, özellikle 25 Ağustos’ta yapılacağı belirtilen festival hakkında bilgi verildiği ifade edildi.

 

Kaymakam KIZILTOPRAK’ın ise; Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı koordinesinde kalıcı tesislerin yapılmasını arzu ettiklerini, ayrıca köye ait stantların oluşturulabilmesi, yöresel ürünlerin satılması için koordineli bir şekilde çalışmaların yapılması gerektiğini söylediği bildirildi.

 

Haber Kaynakları:

http://www.borcka.gov.tr/default_B1.aspx?id=129  

http://www.haberler.com/ang-vakfi-ndan-kaymakam-kiziltoprak-a-ziyaret-3690495-haberi

 

Yorum: Yapılan bu ziyaret, Macahel Gönüllülerinin yıllardır ısrarla belirttikleri sözde Macahel Bal Festivalinin özde Macahel’e ait olmadığı gerçeğinin bir kez daha teyididir. Zira Macahel’i temsil noktasında hiçbir sıfatı bulunmayan bu kişilerin, Macahel’le ilgili bir konu hakkında Borçka Kaymakamı’nı ziyaret etmelerinin başka bir anlamı yoktur. Burada anlamlı olan tek husus, sözde festivalin kurumsal sahipliği noktasında Tema Vakfı ismi yerine görünüşte yeni bir aktör olarak kişi-aile vakfı olan ANG Vakfı isminin öne çıkarılmak istenmesinden ibarettir.  

 

Sözde festivalin sahipliği konusunda bariz bir itiraf niteliğindeki bu ziyaretten sonra, festival adı altında oynanan ve Macahel isminin de alet edildiği bu tiyatronun, son tahlilde ziyarete katılan şirketin ve çevresindekilerin ticari çıkarlarına hizmet ettiğini söylemek de ilginç bir tespit olmayacaktır.

 

Bu tablo karşısında özünde Macahel dışı, Macahel’de istenmeyen belirli bir grubun halkla ilişkiler (PR) çalışmasından başka bir anlam taşımayan bu organizasyona, Macahel Halkı’na ait bir organizasyon yapıldığı yanılgısıyla katılacak, katkı sağlayacak resmi-gayri resmi herkesi bir kez daha düşünmeye davet etmek gerekir.

 

Yine bu gelişmeler göstermektedir ki “Macahel” isminin özellikle Macahel dışı kimselerce Macahellilere ait olma şeklinde yanıltıcı bir görünüm veren kullanımına artık dur denilmeli ve bu hususta hukuki girişimlere bir an önce başlanmalıdır.

 

Yeri gelmişken Borçka Kaymakamlığı’nın Macahel’e turistik tesis yapma girişimlerinden de bir an önce vazgeçmesini diliyoruz. Zira bu tür girişimler, Macahel’de hali hazırda belirli çevrelerce yürütülen ve gösterdiği gelişim ve etkileri itibariyle Macahel’in geleceğini tehdit eden kontrolsüz turizme kamu kaynaklarıyla katkı sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Yapılması gereken, kontrolsüz turizme dur demek olmalı, konuyla ilgili her türlü mevzuatın uygulanması sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

 

Son sözümüz Macahel dışı kimselere yönelik olup, Macahel kimsenin guvernör bölgesi, kışlası veya arı çiftliği değildir diyoruz. Macahel Macahellilerindir, yani Bizimdir!


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi