Yol Sorunu Sebebiyle İnsanlık Dışı Görüntüler Devam Ediyor…

Macahel’de yolların kapalı olması ve Camili Sağlık Ocağında doktorun bulunmaması, hastalık durumunda insanlık dışı görüntülerin yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle kış aylarında yıllardır aynı görüntülerin yaşandığı yörede, yol sorununun çözümüne yönelik halen somut bir adım atılmamış olması tepkileri artırıyor.

Yaz aylarındaki rantsal turizm faaliyetleri için Devlet kaynaklarından büyük bütçeli turistik yol projeleri hazırlayanlar, buna destek veren bazı yerel yetkililer ve sözde sivil toplum örgütleri, Macahel’in kangren haline gelmiş yol sorunu için elle tutulur hiçbir girişimde bulunmuyor.

Her yıl yaşanan insanlık dışı hasta kurtarma görüntülerinin sonuncusuna dair bir haber:

Yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı olan 6 köyde, vatandaşlar kendi imkânlarıyla hasta ve mahsur kalanlara yardım ediyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde, kıştan kalan kar sebebiyle uzun süre ulaşıma kapalı kalan Camili Bölgesindeki 6 köyde vatandaşlar, Osman ÖNDER’e ait kar üstü paletli araç ile hastalara yardıma koşuyor. Camili Bölgesinde Osman ve Mikail ÖNDER kardeşler, kar üstü paletli araç ile hasta ve yolda mahsur kalanlara yardım ediyor. ÖNDER kardeşler, her türlü şartlara karşı ilçe ile köyler arasında servis görevi görüyor.

Köyde 15 gün hasta yatan Sebiye DURSUN ve Hulusi UYAN, Ayşe YAVUZ ile Asiye YAVUZ isimli hastalar ilçeye yetiştirmek için önce Camili Bölgesine tahsis edilen 112 kar üstü paletli ambulans ile zirvenin eteklerine kadar getirildi. Hastalar Osman ve Mikail ÖNDER’e ait paletli kar üstü araç ile Atanoğlu Köyü’ne kadar ve buradan da sedye ile arkası açık çift kabinli araca konularak hastaları yolda bekleyen 112 ambulansa getirildi. Hastalar, yapılan ilk müdahale sonrası Borçka Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Hasta kurtarma operasyonunda iki iş makinesi kıştan kalan karları temizlerken yolda kara saplanan araçlar ise kürekler ile kurtarılmaya çalışıldı. Köylü ve hastalar, yaşadıkları korku dolu yolculuklarını anlatarak, “Bizim sıkıntılarımızı kime sorsan bilir. Her kış mevsiminde 6 ay yolumuz ulaşıma kapalı bulunuyor. Yazık değil mi bize” dediler.

Her kış mevsiminde yaşanan çileyi anlatan Osman ÖNDER, şunları söyledi: “Kıştan kalan kar sert bir zemin oluşturdu, zirvede 15 metreyi bulan kar kalınlığı var. Elektrik direkleri karların arasında kalıyor. Bu şartlar altında öyle zaman oluyor ki dört hasta taşıyorum. Devletin desteğini pek fazla alamamaktayım.”

Karla mücadeleyi yakından takip eden Borçka Kaymakamı Fatih KIZILTOPRAK şöyle konuştu: “Hasta kurtarma operasyonunda devletin tüm imkânları seferber edilmektedir. Muratlı Sınır Kapısının açılması için görüşmeler sürdürülüyor.”

http://www.haberturk.com/yasam/haber/727791-kardesler-6-koye-birden-yetisiyor


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi