Tema’nın Sözde Macahel Arı ve Bal Festivali Yapıldı

Başlangıcından bu yana Tema Vakfı tarafından finanse ve organize edilen, dolayısıyla Macahel ismini taşısa da gerçekte Macahel’e ait olmayan festivalin 12’ncisi, 11 Eylül Cumartesi günü Düzenli Köyü’nde gerçekleştirildi. 

Hali hazırda Tema’ya yakın kişilerin hâkim olduğu Macahel Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Camili Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’nin ortak düzenleyici olarak gösterildiği festivale, Artvin Valisi Necmettin KALKAN, CHP Artvin Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN, Borçka Kaymakamı Fatih KIZILTOPRAK, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Binbaşı Hakan KESKİN, Borçka Belediye Başkanı Oral KÜÇÜK, İl Emniyet Müdürü Hüsrev SALMANER, DSİ 26. Bölge Müdürü Muammer KELEŞ, Tema Vakfı Onursal Başkanı Artvinli işadamı Ali Nihat GÖKYİĞİT ile çok sayıda davetlinin katıldığı belirtildi.

Artvin Valisi Necmettin KALKAN, programda yaptığı konuşmada, Ali Nihat Gökyiğit’in İstanbul Sancaktepe Kaymakamlığı görevini yürüttüğü sırada Artvin’e vali olarak atandığı günlerde kendisini ziyaret ederek festivale davet ettiğini söyledi. 

Vali KALKAN, yöre muhtarlarının iletmiş olduğu ulaşım sorunu ile ilgili olarak, ‘‘Bölgemizin kış aylarında yaşadığı ulaşım sorununu aşmak üzere, önümüzdeki hafta içerisinde Dışişleri Bakanlığımızın koordinesinde, İçişleri Bakanlığımız ile diğer ilgili bakanlıklarımızın temsilcilerinin katılımıyla yapılacak olan toplantıya, Artvin Valiliğini temsilen Borçka Kaymakamımızı görevlendirdim. Gürcistan’da 3 gün sürecek olan ulaşım sorunu ile ilgili toplantıya katılacaklar. Umuyorum ki bu toplantıdan bölgemiz için hayırlı bir haber çıkar.” dedi. 

Vali KALKAN konuşmasının devamında, “Bu sert coğrafyaya rağmen, ama dünyanın da en güzel yörelerinden bir tanesi olan Macahel’de yaşayan siz değerli vatandaşlarımıza Artvin Valiliği olarak, Artvin Valisi olarak görevde olduğum sürece sizlerin yaşam kalitesini, yaşam standardını geliştirme yönünde hep müspet adımlar atacağımızı, hep güzel adımlar atacağımızı ve sizlerin de bizim atacağımız bu adımlarda yanımızda ve destekçimiz olacağınıza inanıyorum. Bölgeye hizmet eden seçilmiş meclis üyesinden muhtarlarına, atanmış kaymakamından öğretmenine kadar hepsine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı ve beraberindeki bazı daire amirleriyle birlikte Camili Köyü’ne giderek burada çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Bu bağlamda gerek sözde festivalin içeriği gerekse Macahel Vakfı’nın rolüyle ilgili olarak Macahel Vakfı Mütevelli Heyeti ile Danışma Kurulu üyesi bazı Macahelliler, sert eleştirilerde bulundu. 

Her şeyden önce yapılan organizasyonun Tema’nın yörede istenmeyen faaliyetlerinin şovundan ibaret olduğu, geçmiş yıllarda olduğu gibi davetlilerin Macahel Halkının değil, Tema’nın davetlileri olduğu belirtilerek, bu yönüyle Macahel’in ve Macahel Halkı'nın şahsi ilişkiler için istismar edildiğine dikkat çekildi. Özellikle Valimizin Tema Vakfı Başkanı tarafından, henüz kaymakamlık görevini yürüttüğü sırada bizzat davet edilmesinin çok manidar olduğu ve bu davranışın, sözde festivalin kime ait olduğunu ve festivalin misyonunu net bir şekilde ortaya koyduğu vurgulandı. 

Diğer taraftan sözde festivale yalnızca muhalefet partisi milletvekilinin davet edilerek HES karşıtı konuşma yaptırılması, buna karşılık iktidar partisi milletvekilinin çağrılmamış bulunmasının, organizasyonun geçmiş dönemlerde izleri görülen siyasal yönünü somut olarak açığa çıkardığı belirtildi. Seçim döneminde de rastlanan bu gibi tarafgir davranışların yöreye ve yörenin sorunlarının çözümünde olumsuz yansımalarının olabileceği endişesi dile getirildi.

Nihayet tüm bu olumsuzluklardan Macahel Vakfı’nın mevcut yönetiminin sorumlu olduğu, esasen yeni yönetimin böyle bir faaliyette rol almasının şaşırtıcı olmadığı, ancak amaç dışı faaliyetlere katılarak Vakfı  kurumsal olarak yıpratmanın doğru olmadığı ifade edildi. Ayrıca sözde festivalin öncesinde, Vakfın asıl amacı çerçevesinde İstanbul’daki Macahellilerin dayanışmasının gerçek anlamıyla gelenekselleşmiş görünümü olan bayram kutlamasını iptal etmesinin skandal olduğu belirtildi. Vakıf yönetiminin İstanbul’daki kendi geleneksel faaliyetini iptal ederek, Tema’nın kendi amaçları için organize ettiği faaliyeti sözde Macahel adına gelenekselleştirmek için Macahel’e koşmasının içine düşülen çelişkiyi ve üstlenilen misyonu net bir biçimde gösterdiği söylendi. 

Haberde Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.artvin.gov.tr/?page=haber&file=detay&id=9591

http://www.haberler.com/12-camili-saf-kafkas-ari-ve-bal-festivali-renkli-2985547-haberi

http://www.08haber.com/?page=haber&file=habergoster&hid=6072

http://www.chphaber.com/haber.asp?id=2985547


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi