» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 174
Bugün Çoğul : 174
Bugün Toplam : 348
Dün Tekil : 792
Dün Çoğul : 792
Dün Toplam : 1584
Genel Tekil : 8435322
Genel Çoğul : 8450246
Genel Toplam : 16885568
MacahelBizimdir.Org
» Bizim Amişler

Amerikan toplumunu çok merak etmişimdir.  Dini inanışları, mezhepleri nasıldır, ABD çatısı altında nasıl bir arada yaşamayı sürdürmektedirler diye? Bunu araştırırken bir topluma rastladım ki çok dikkatimi çekti. Bu toplum, New York’a 100 km. mesafede Pensilvanya’da yaşar. Yaklaşık 170 bin kadar nüfusu vardır. Yaşantılarında teknolojinin verdiği meyvelerden hiçbir şey yoktur. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon vs. hiçbir şeyi kullanmazlar. Çünkü elektrik kullanmayı reddetmişler.  Son model Amerikan arabalarına binmiyorlar. At arabalarını kullanıyorlar. Mum ışığında yaşıyorlar. Çok tutucu Hıristiyan bir toplum.

Şimdi diyebilirsiniz ki bize ne bu toplumdan. Bu topluma benzer bir toplumun bizde de yeşermeye başladığını göreceksiniz. Ancak bizimkilerin onlardan tek farkı: Bizimkiler teknolojinin meyvelerini kullanmayı çok severler. Sevmelerine severler ama öyle bir bencildirler ki,  böyle bir yaşam tarzını kendi halkına yaşatmayı çok görürler. Geldikleri memleketlerine yeniliklerin, yatırımın girmesine engel olmaktan geri durmazlar. Turizmi, turistleri çok severler. Yalnız turistlerin yaşamlarını kolaylaştıracak tarzda bir yeniliğin olmasını istemezler. Ben bunların bir neferi olan birisinin ağzından şöyle bir konuşma dinlemiştim: “Biz Macahel’in eskisi gibi kalmasını istiyoruz. Yol olmasın. Araba olmasın. Turist geldiği vakit köydeki benim vatandaşım, beslediği katır veya at ile turisti dolaştırsın. Yükünü taşısın ve para kazansın.’’ Oysa Macahel’de yaşamak sadece turist dolaştırmakla bitmiyor. Herkesin fikrine saygı duyarım. Kavgacı değilim. Ancak, lafımı da esirgemem. Bunu hangi gerekçeyle söyledi bilmiyorum. Benim aklıma gelen; vatandaşa, arabanın egzoz gazından katırın organik gazı daha iyi olur düşüncesiyle söylemiş olabilir.

HES’e karşı vermiş oldukları mücadelenin birinci raundunu kazandılar. Ancak bunun ikinci, üçüncü raundu da var. İnşallah son gülen iyi güler. Maral ve Uğur köylerinde yapılacak bir yatırım ilk önce orada yaşayan halkı ilgilendirir. O köylerde toprağı olan, dışarıda veya içerdeki vatandaşı ilgilendirir. Başkalarının karışmaya hakkı yoktur. Nasıl ki benim gidip de bir başkasına, ”Bahçene şunu dik veya dikme.” demeye söz hakkım yoksa hariçten gazel okuyanların da buna hakları yoktur. Yasalar her ne kadar bu hakkı vermiş olsa da, Düzenli’deki HES için benim bugüne kadar bir kelime laf etmişliğim yoktur. Çünkü bu, Düzenli halkını ilgilendirirdi. İlgililer (kendilerini biliyorlar) toplama su ile değirmeni çevirmeye çalışıyorlar. Diğer köylerden alakası olmayan birçok kardeşimizi yalan yanlış bilgilerle doldurup arkalarına alarak dava açmaları aslında acziyet içinde olduklarını gösterir.

T.C. vatandaşı olan herkesin dava açma hakkı vardır. Gezi parkında da dolaşabilirsiniz. Pankart da açabilirsiniz. Slogan da atabilirsiniz. İstiklal Marşı’nı, Onuncu Yıl Marşı’nı da okuyabilirsiniz. Her akşam bir araya geldiğinizde andınızı da içebilirsiniz. Kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur. Ancak HES yapılacak, karşı çıkacaksınız; yol yapılacak, genişleme yapılacak, karşı çıkacaksınız. Beyler, Macahel’e bir iyilik yapmak mı istiyorsunuz? Elinizi Macahel’in üstünden çekin. İdeolojik bir saplantı içinde olduğunuz belli. Destek olamıyorsanız, köstek de olmayın. Sizin ne kadar asfaltlı yollara ve elektriğe ihtiyacınız var ise Macahel halkının da bunlara ihtiyacı vardır. Zihniyetinize teslim olmuş olsak on sene, on beş sene sonrası için bizleri zorunlu olarak Amerika’da yaşayan Amişler gibi mum ışığında yaşamaya mahkûm edeceksiniz.  Bunun için, siz ve sizin gibilere Allah fırsat vermesin. (Âmin)


[ Yazar  (Metin ÖZBEK) | 17.11.2013 15:34:48 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3736 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1154)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 18,08 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel