» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : SuatUZUN
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 250
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 298
Bugün Çoğul : 298
Bugün Toplam : 596
Dün Tekil : 1349
Dün Çoğul : 1349
Dün Toplam : 2698
Genel Tekil : 6790179
Genel Çoğul : 6802388
Genel Toplam : 13592567
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Anıları 1-Eğitim ve Öğretimle İlk Merhabamız

Aynı zamanda köyümüzün imamlığını da yapan değerli bilim ve din adamı Rahmetli Süleyman Karagülle hocamız, mahallemiz Coyette ikamet etmekteydi. Kendileri 1930lu yılların sonlarına doğru, o zamana kadar bölgede hiçbir kimse tarafından yapılmamış ve tamamen yeni olan bir uygulamayı başlatmıştı. Sahibi bulunduğu iki evden büyüğünün geniş odalarından birini, uygulamak üzere plan ve programını yaptığı özel eğitim ve öğretim hizmetine tahsis ederek işe koyulmuştu.

Köylerin tamamında henüz devlet okulları açılmamıştı. Macahel bölgesinde de sadece Nahiye Merkezi konumundaki Camili köyünde, tek bir ilkokul vardı ve o da diğer köylere kilometrelerce uzaktı. Cumhuriyet öncesinden kalma ‘Mahalle Medreseleri’ adı verilen okullar da, devletçe öngörülen nedenlerle çıkarılmış olan, ‘Tevhidi Tedrisat Yasası’ ile yasaklanarak kapatılmıştı.

Tamamen başıboş ve okuma olanaklarından da yoksun kalan çocukları, bu durumdan kurtarmak için Süleyman hoca, fahri öğretmenlik görevine soyunmuştu. Başlatılan hizmete, ‘Özel Kurs’ adını vermek kanımca doğrudur. Ve bundan sonra da yazı boyunca kısaca ‘Kurs’ ismiyle anılacaktır.

Değerli Hocamızın kararlaştırıp uygulamasına başladığı işlevler yasa dışı idi ve kesinlikle yasaktı. Ne var ki vereceği hizmetin yararlarına yürekten inandığı için sonuçlarına katlanmayı göze alarak cesaretle işe koyulmuştu. Korunma tedbiri olarak da mahallenin yakınında bulunan ve bütün yaklaşım yollarını görebilen yere bir gözcü yerleştirilmişti. Gözcü, resmi kıyafetli jandarma ya da asker kişilerden her hangi birinin mahallemize yaklaştığını görünce, derhal haber veriyor ve biz öğrenciler de, daha önce programlanmış ve uygulamaları yapılmış yöntemle sırra kadem basıyorduk.

Evinin bir odasında başladığı öğretmenlik hizmetinin uygulama biçimini anlatmadan önce, odanın okumaya elverişli hale getirilmesi için nelerin nasıl yapıldığını anlatmakta yarar vardır:

Oda içerisinde kurulu bir adet odun sobası dışında, eğitim ve öğretime yararı dokunacak tek bir nesne yoktu. Hocanın talimatıyla kursa öğrenci veren aileler tarafından, yaklaşık3-4 metre boyunda alt ve üstü düz olarak yontulmuş, çam ağacından kalaslar getirildi. Bu kalasların her iki baş ve ortalarına, çocukların otuma yüksekliklerine uygun, 20cm çapında iki tarafı düz kesilmiş silindir takozlar konulup, demirden çivi bulunmadığı için tahta çivilerle çakıldı. Böylece oluşturulan banklar yeter sayıda hazırlanıp arka arkaya odaya yerleştirildi. Artık oda ve öğrenciler kurs için hazırdı. Bu Kurs salonunda, hocanın elindeki sopa dışında başkaca bir araç ve gereç yoktu. Banklara boylarımız göz önünde tutularak yerleştirildik.

Isınmayı sağlayacak sobaya uygun odunları, her gün kursiyerlerden her biri birer- ikişer tane kursa gelirken evlerinden getiriyorlardı. Kış şartlarının ağılaştığı dönemlerde ise veliler, birlikte uyguladıkları imece yöntemiyle hazırlayıp stokluyorlardı. Kurs dershanesinin fiziki yapısını bu şekilde özetledikten sonra sıra, eğitim ve öğretimle ilgili bölümüne gelmiştir.

Yaş farkı gözetilmeksizin kız-erkek bütün çocuklar kursa katılabiliyordu. Kurs’un gündüz bölümüne katılan çocuklara, nazarı ve uygulamalı namaz kılmakla ilgili ve o bağlamda her türlü dini bilgiler öğretiliyordu.

Kursun, küçük evin bir odasında sürdürülen ve çok az sayıda öğrencisi olan,  bir de gece bölümü vardı. O bölüme mahallemizin ve dileyen yakın mahallelerin çocukları devam edebiliyorlardı. Gece bölümünde önce Arap alfabesi ve devamında da Kur’an okuma dersleri veriliyordu. Ben de küçük yaşıma rağmen kursun her iki bölümünün devamlı öğrencisiydim. Altı yaşımda Kur’an okumayı öğrendim ve ilk beş ay içerisinde de ilk hatmimi indirmiş oldum.

Öğrencilerden hiçbirimizde, kalem-kâğıt dâhil okulla ilgili her hangi bir araç-gereç yoktu. Sadece hocamızda, ucuna açılan çentiğe bağlı iple boynuna astığı, mor renkte yazı yazan sabit bir kalem vardı. Amcam Rahmetli Hasan Tekin, her birimize rendelenmiş yaş pedevradan (Hartoma) ve sapına ipten kulp takılabilen 20x30 boyutunda kürekler yapıyordu. Hocamız o küreklere öğreneceğimiz dersleri o meşhur kalemiyle yazıyor biz de, yazılanları öğreniyorduk. Yazılı ders öğrenilince, kürekleri Hasan amcamız rendelemek suretiyle yeni dersin yazılmasına hazır hale getiriyordu. Devamlı uygulanan rendeleme işlemi sonucunda incelip kullanılmaz hale gelen kürekler atılıyor, yerlerine yenileri hazırlanıp hizmete sokuluyordu. Hayatımızın en unutulmaz anıları arasında yer alan o kürekler bizlere, hem okuma-yazmayı öğrettiler; hem de çocuksu dürtülerin etkisiyle aramızda ara sıra meydana gelen ufak-tefek çatışmalarda, taarruz ve savunma silahı olarak hizmetler sundular.

Ben ve yaşıtlarımın öğrenim maceralarından sadece bir tek kesiti böylece sizlere sunmuş bulunmaktayım. O günden bu güne dek, oluşan baş döndürücü büyük gelişmeleri de göz önünde bulundurarak; bizim yaşam koşullarımız ile sizinkileri karşılaştırıp onlardan uyarı, öğüt ve ibretler çıkarıp ulaşılan sonuçları akıl şablonunda inceleyip değerlendirmek gerekmektedir. Bütün bunları yaparak geleceğe yönelik gerçekçi ve sağlam program ve yöntemler geliştirmek kuşkusuz, tamamen siz genç kuşaklara kalmış çok önemli bir görev ve ödevdir.

Bu anımsatmalarla bu yolda sizlere ufacık bir yarar sağlayabildiysem mutluluğum sonsuz olacaktır. Bu beklenti ve düşüncelerle, başka bir anı vesilesiyle tekrar buluşabilme ümidi ile esenlik ve mutluluk dileklerimle…

Av. Haydar Zengin, 25.04.2010.İstanbul-Kocamustafapaşa.

* Bu yazı, www.haydarzengin.com dan alınmış olup, yazarın onayıyla yayınlanmaktadır.


[ Yazar  (Haydar Zengin) | 05.06.2010 05:46:19 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2000 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selman DURSUN
Macahel’de Değişim ve Endişeler
Macahel veya Maçahel, yöresel bir şairimizin deyimiyle huzur ülkemiz, daü »Devamı
Okunma (748)
Ekleme Tarihi (25.11.2018 12:44)

Zülküf YEŞİLYURT
Eprat’tan Akriya’ya Macahel
EPRAT Bulundum EFELER’de, sene doksan dokuz Biz altı kişili »Devamı
Okunma (1795)
Ekleme Tarihi (10.06.2017 00:57)

Hasan DURSUN
Sıla
Çıkarsan Macahel'in tepesine eğer Eğmezsen başını aya yıldıza »Devamı
Okunma (2404)
Ekleme Tarihi (22.11.2015 04:49)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,68 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel