» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Gef-Biyosfer ] [ Biyosfer Rezervinin İptal Talebinin Yeniden Değerlendirilmesi İçin Dilekçe ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Camili Biyosfer Rezervi Statüsünün iptali için (2009 Mart yerel seçiminden önce görevde olan) yöre muhtarlarınca Mart 2009'da verilen dilekçeyle ilgili olarak (bu dilekçeye ulaşmak için tıklayınız>>>), Düzenli Köyü'nün yeni muhtarı İrfan Öztürk'ün karşı bir dilekçe verdiği, TBMM Dilekçe Komisyonu'nun aşağıdaki kararından anlaşılıyor...

Karardan anlaşıldığı kadarıyla İrfan Öztürk, dilekçesinde, önceki muhtarların verdiği iptal dilekçesinin içeriğini bilmediklerini iddia etmiş! Bu gelişmeye dair yorumumuz şudur:

Bir defa, önceki muhtarın imza attığı bir dilekçenin içeriğini öğrenmenin yolu herhalde TBMM'ye dilekçe yollamak değildir. Önceki muhtardan veya başka yollarla bu dilekçenin içeriği rahatlıkla öğrenilebilirdi. Dolayısıyla içeriği bilmeme iddiasının samimiyeti kuşkuludur.

İkincisi acaba kendileri, iptal dilekçesine konu edilen biyosfer rezerv statüsünün anlamını ve daha da önemlisi yaşam alanlarını kısıtlayan yönetim planının içeriği hakkında ne kadar bilgi sahibidirler? Yoksa bilgi sahibi olmadan, birtakım vesayet çevrelerinin kendi çıkarlarını gözeten fikirleriyle mi hareket ediliyor?

TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU'NUN KARARI

Dilekçe Komisyon No: A.01.1.DİK. 3372

Dilekçe Sahibinin Adı Soyadı ve Adresi: İrfan ÖZTÜRK, Düzenli Köyü Borçka/ARTVİN 

Dilekçi: Önceki dönem görev yapan Muhtarların Biyosfer Rezerv Alanı Statüsünün kaldırılması için verdiği dilekçenin içeriğini bilmediklerini, konunun yeniden değerlendirilerek işlem yapılmasını istiyorlar.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Komisyonumuza gönderilen cevabi yazıda; Yapılan incelemede UNESCO 2000-2007 yılları arasında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen “Biyolojik Çeşitlilik ve Doğa Kaynak Yönetimi Projesi” GEF-II kapsamında belirlenen dört pilot alandan biri olan Camili yöresinin Biyosfer Rezerv olarak ilan edilmesi konusunda Genel Müdürlük ve Orman Müdürlüğünce ortak olarak hazırlanan bir dosya ile 2004 yılında UNESCO Genel Sekreterliği’ne talepte bulunulmuş, UNESCO Genel Sekreterliği’nce yapılan değerlendirme sonunda Artvin İli, Borçka İlçesi sınırları içerisinde kalan söz konusu alan 2005 yılında “Camili Biyosfer Rezervi” olarak belirlenmiştir. 

Biyofser Rezervlerinin yönetimi ve izlenmesi; gerek 2837 sayılı Milli Parklar Kanunu, 6831 sayılı Orman Kanunu gerek 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu gerekse 5491 sayılı Kanun ile Değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında ulusal ölçekte sağlanmaya çalışılmaktadır.

Camili havzasının Biyosfer Rezervi olarak tescil edilmesi süreçlerinde ortak olarak hareket edilen Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte Camili Biyosfer Rezervi taslak Yönetim Planı hazırlanmış olmakla birlikte söz konusu Biyosfer Rezervi konusunda kurumca izleme faaliyetleri sürdürülmüştür. 

Camili Biyosfer Rezervi sınırları dahilinde gerçekleştirilmesi öngörülen faaliyetlerin değerlendirilmesi ve olası faaliyetlere yönelik verilecek görüşler, söz konusu taslak yönetim planı kapsamında değerlendirilmeye ve izlenmeye çalışılmış ancak hazırlanan taslak yönetim planında öngörülen faaliyetlerle ilgili olarak yapılan, izleme çalışmaları sonucunda bahse konu alanda bazı öngörülerin güncellenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Dilekçedeki dilek ve şikayet konularının Artvin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köyleri eski muhtarları ile yeni muhtarlarının bir araya getirilerek Orman Genel Müdürlüğü’nün de katılım sağlayacağı bir toplantı ile değerlendirilmesi ve değerlendirme sonuçlarının bir rapor halinde Genel Müdürlüğe gönderilmesinin talimatlandırıldığı, 

Bu kapsamda; alanda yaşanan aksaklıkların giderilmesi amacı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’nce yönetim planı çalışması başlatılmış olup, söz konusu taleplerin yönetim planı çalışması sürecinde değerlendirileceği bildirilmiştir.

Gereği Düşünüldü: İdarece beyan olunan açıklama dışında, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ile TBMM İçtüzüğü’nün 116 ncı maddesi uyarınca dilekçe hakkında Komisyonumuzca başka bir işlem yapılamayacağına karar verildi. 

Karar Tarihi: 04.05.2010

Karar No: 4741

www.tbmm.gov.tr/komisyon/dilekce/belge/kararlar/d23/bdkcetvel19.pdf

 

 Mereta : 02.01.2011 14:55:09 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
25.12.2010 02:26:33
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60671207.dk Önce rgulbin 601211468.dk Önce Mereta 656465747.dk Önce mustafaozbas 657707736.dk Önce arif_08 718290062.dk Önce muhammethuseyin 719447706.dk Önce koza77 719531759.dk Önce Maralli 720131097.dk Önce mereta08 776441440.dk Önce urfamerkez 776549152.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel