» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ HES Projeleri ] [ Bilgi Kirliği 2-HES’ler ve Çernobil-Radyasyon İlişkisi ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver
HES’ler konusunda belli bir merkezden yönlendirilen maksatlı muhalefet, HES’lerle ilgili makul itiraz ve eleştiriler yerine, kelimenin tam anlamıyla bilgi kirliliği yaparak insanlarımızın aklını karıştırıyor, onları kışkırtarak emellerine ulaşmak istiyorlar…

Bunlardan bir tanesine daha önce değinmiştik. UNESCO’nun çevre dostu olması sebebiyle çok açık bir biçimde HES’leri destekliyor olmasına karşın, bu çevreler, yöremizin UNESCO tarafından biyosfer rezerv statüsü ilan edilmesini kullanarak HES’lere itiraz ediyorlar…(bakınız: http://www.macahelbizimdir.org/Forum.asp?forum=oku&msgid=71)

İkinci bilgi kirliliği örneğini, HES’ler ile Çernobil faciası ve radyasyon arasında ilişki kurulmasında görüyoruz. Ne yazık ki bir muhtarımız da bu yalan bilgiye inan(dırıl)mış olacak ki, HES’lerle ilgili görüşünü açıklarken Çernobil patlamasından söz ederek, uzun vadede HES’lerin de radyasyon yayarak kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği endişesini dile getiriyor…(bakınız: http://www.macahelbizimdir.org/Yazilar.asp?goster=yazi&id=156)

Bu bilgideki kirliliği şöyle gösterebiliriz: Çernobil santrali bir Hidro-Elektrik-Santrali (HES) değil, bir Nükleer-Enerji-Santrali (NES)’dir. Nükleer Enerji Santrallerinin, miktar itibariyle çok büyük bir enerji ürettiği (dolayısıyla onlarca HES santraline bedel olduğu) bir gerçekken, çevreye ve insan sağlığına zararlı olabileceği de herkesçe kabul edilmektedir ki, en önemli örneği Çernobil faciasıdır. Öte yandan enerji de önemli bir ihtiyaçtır. İşte bu noktada alternatif enerji üretim yöntemleri devreye girmekte, su, rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları önerilmektedir. HES’ler de bunun bir parçasıdır.

Eğer HES’ler, “kirli bilgi”de ileri sürüldüğü gibi radyasyon vb. zararlara yol açsaydı, ülkemizdeki onlarca akarsuyun üzerinde, yıllarca kurulu bulunan barajlar dolayısıyla bu etkilerin görülmesi gerekirdi. Keban ve Atatürk barajı, keza Artvin’de, Borçka’da yeni kurulan barajlar da birer HES’tir. HES’ler, yani sudan elektrik üretme, akarsuyun önüne baraj yaparak (baraj tipi) veya suyu yüksek bir yerden aşağı akıtmak suretiyle (nehir tipi) kurulabilir.

O halde, HES’ler ve Çernobil-radyasyon ilişkisi tam bir bilgi kirliliğidir. Bu kirli bilgiyi üreten çevreler, öte yandan gerçekten radyasyon üretecek santrallerin (yani NES’lerin) ihalelerini alabilmek için koşuşturuyorlar… (bakınız: http://www.macahelbizimdir.org/Forum.asp?forum=oku&msgid=61). HES'lerin de yapım sürecinde kurallara aykırı hareket edilirse, gereken özen gösterilmezse elbette zararlı etkileri olabilir. Ancak bunu, maksatlı olarak Çernobil patlamasıyla ilişkilendirmek, bilgi kirliliğine dayalı kara propagandadır, konuyu bilmeyen insanlarımızı yanıltmadır.   

Sonuç olarak, her zaman için önce bilgi, sonra fikir sahibi olmalıyız. Tabii ki sahip olduğumuz bilgi ne kadar temiz/doğru ise, fikirlerimiz de bununla orantılı bir doğruluğa sahip olacaktır. Macahel özelinde HES'lerle ilgili olarak, projelerinin fazlalığını ve yöreye ne gibi bir getirisi olacağını tartışmamız gerekir ki, bu yönde de görüşler ifade edilmektedir. Nitekim aynı muhtarımız, yukarıda eleştirdiğimiz endişelerini ifade ettikten sonra, Maral ve Efeler deresinde 2 adet santral yapılmasını ve buradan yöreye katkı sağlanmasını önermektedir ki bu öneriye katılmamak mümkün değildir …(bakınız: http://www.macahelbizimdir.org/Yazilar.asp?goster=yazi&id=156)Mereta : 01.03.2010 06:13:45 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
01.03.2010 04:48:31
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60671281.dk Önce rgulbin 601211541.dk Önce Mereta 656465821.dk Önce mustafaozbas 657707809.dk Önce arif_08 718290135.dk Önce muhammethuseyin 719447779.dk Önce koza77 719531833.dk Önce Maralli 720131170.dk Önce mereta08 776441513.dk Önce urfamerkez 776549225.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel