» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Serbest Kürsü ] [ Macahel’i Züccaciye Dükkânına Çevirenlerin, Fillerden Şikâyet Etmeye Hakkı Var mı? ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Macahel Vakfı’nın çıkardığı ve yayın yönetimini ve bununla bağlantılı bazı içeriklerini hiçbir şekilde onaylamadığımız, dolayısıyla söz konusu yanlışlıklara ortak olmama, yanlışlıkları meşrulaştırmama adına, bunlardan vazgeçilinceye kadar katkı sağlanmaması gerektiğini düşündüğümüz derginin son sayılarından birinde “Züccaciye Dükkânına Giren Filler” başlığıyla, yöredeki HES projelerini irdeleyen bir yazı yer alıyor. Yazının içeriğinden ziyade başlığı dikkat çekiyor. Esasen kullanılan başlık, içerik hakkında yeterli mesajı veriyor. Yöre züccaciye (cam, porselen vb. maddelerden yapılmış eşya) dükkânına, yörede yapılmak istenen çok sayıdaki HES projeleri de bu dükkâna giren fillere benzetilerek, projelerin yöreyi ağır bir biçimde tahrip edeceği ileri sürülüyor.

Burada HES Projelerinin yararlarını-zararlarını tartışmak yerine, başlıktaki tespitle bağlantılı bazı değerlendirmeler yapmak istiyoruz. İlgili yazıda olduğu gibi bazı sorular sormak istiyoruz.

Yöremizin özgün doğal ve kültürel varlığının, züccaciye gibi hassas, kırılgan olduğu ve bu anlayışla korunması gerektiği konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Peki, bu nitelikteki bir doğal ve kültürel çevre nasıl korunmalıdır? Yöreyi herkese, hatta dünyaya afişe ederek ve böylece yöreyi açık bir pazar, benzetmedeki ifadeyle bir DÜKKÂN haline getirerek mi, yoksa kendi halinde, yüzlerce, hatta binlerce yıldan bu yana mevcut olan kullanma-koruma dengesi ve gelişimi içinde bırakarak mı?

Elimizi vicdanımıza koyarak, eğri otursak bile doğru konuşarak söyleyelim; yöreyi sözde proje, festival, belgesel vs. ile iyi-kötü niyet değerlendirmesi bir yana, sorumsuz bir biçimde afişe etmek, ZÜCCACİYE kırılganlığındaki yöreyi her türlü tehdide ve bu kapsamda FİL benzetmesindeki gibi, ağır tehditlere açık bir DÜKKÂN haline getirmek değil midir?

Züccaciye gibi korunması gereken yöreyi dükkân haline getirenlerin, bu sürece var güçleriyle, gözü kapalı destek olanların, hatta bununla her fırsatta övünenlerin, pek tabi olarak herkese açık hale gelen dükkâna girecek olan fillerden şikâyet etmeye hakkı var mıdır?

Eğer böyle bir şikâyette bulunuluyorsa bir an evvel yöreyi dükkân haline getirmeye dönük girişimlerden vazgeçilmesi, hiçbir kişi-kurum ayırımı yapmaksızın buna karşı durulması gerekmez mi?Mereta : 22.04.2009 13:19:04 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
20.04.2009 17:53:00
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60624119.dk Önce rgulbin 601164380.dk Önce Mereta 656418659.dk Önce mustafaozbas 657660648.dk Önce arif_08 718242974.dk Önce muhammethuseyin 719400618.dk Önce koza77 719484671.dk Önce Maralli 720084009.dk Önce mereta08 776394352.dk Önce urfamerkez 776502064.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel