» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Tema Vakfı ] [ Tema Ne Zaman Özür Dilemiş Olur? ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

9. Macahel Arı ve Bal Festivali’nde (daha doğrusu Tema ve yerel inisiyatife dayanmayan diğerlerinin 9. festivali’nde) Tema Başkanı, yörede bulundukları 10 yıllık süre içinde yaptıkları yanlış işler için “hakkınızı helal edin” diyerek bir nevi özür dilemiş.

Öncelikle bu ifade, dolaylı da olsa hem yörede birtakım yanlışların yapıldığının ilk ağızdan kabulü hem de bu yanlışları dile getirenlerin haklılığının ilk elden tescili niteliğindedir.   

İkinci olarak ise yapılan hatadan dönme, özür dileme erdemli bir davranış olmakla birlikte, yapılan yanlışlara bakıldığında bu özrün yeterli, hataları karşılayan nitelikte olup olmadığının sorgulanması gerekir.

Bu bağlamda yanlışları tekrar hatırladığımızda;

1) (İddiaya göre metni kaleme alan bir başkası olsa da) Tema Başkanının ve Müdürünün imzasını taşıyan ve 45-46 kişiye gönderildiği belirtilen ve manevi tazminat davasına da konu olan malum hakaret mektubudur.   

2) Daha önemlisi ise Tema’nın yöre halkının toplu şikayet dilekçelerine konu olan, erozyonla mücadele, ağaçlandırma gibi asli amaçlarıyla tümüyle ilgisiz, halen devam eden ticari ranta dayalı faaliyetleridir.

Bu yanlışların karşılığının, genel bir ortamda, genel bir ifadeyle geçiştirilebilecek bir özür olamayacağı açıktır. O halde;

1) Hakaret yanlışı için özür dilenmek isteniyorsa, söz konusu 45-46 kişiye aynı şekilde bir özür mektubu gönderilmelidir.

2) “Temacı-Tema karşıtı” şeklindeki ayrıştırma yönüyle yöre halkının iç huzurunu, turizmin çevresel zararları itibariyle yöre doğasını bozan/bozacak olan faaliyetler için özür dilenecekse; bu faaliyetlere en kısa zamanda son verilmesi gerekir. Eğer samimi olarak amaca uygun çalışılacaksa, yörede heba edilen-edilecek olan enerjinin, ülkemizin gerçekten erozyon ve ağaçlandırma sorunu olan yerlere yöneltilmesi lazımdır.

Doğayla suni değil, yaşam şartları ve ortamı itibariyle doğal bağları olan Macahelliler olarak, Tema’nın asli amaçlarına uygun yerlerde yaptığı çalışmaları alkışladığımız gibi, bu gibi yerlerde yapacağı faaliyetlere en büyük desteği vermeye hazır olduğumuzu da ifade etmeliyiz.

Özetle Tema, asli faaliyetlerine, dolayısıyla asli faaliyet alanlarına döndüğünde özür dilemiş olur!  
..
13.10.2008 17:35:04
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60671268.dk Önce rgulbin 601211529.dk Önce Mereta 656465809.dk Önce mustafaozbas 657707797.dk Önce arif_08 718290123.dk Önce muhammethuseyin 719447767.dk Önce koza77 719531821.dk Önce Maralli 720131158.dk Önce mereta08 776441501.dk Önce urfamerkez 776549213.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel