» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Tema Vakfı ] [ Çevrecilerin İki Yüzü ]
Maralli
[Yeni Asker]MSN : yok
Yaş : 46
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 12
Giriş sayısı : 21
Puanı : 2
Konudan aldığı puan : 1
Puan verenler
Konuya Puan ver
dutxuri,

Nükleerci olduklarını kimseye söylemeyin, Herkes onları çevreci sanıyor

Yararlı mı, zararlı mı tartışmaları sürerken, Türkiye'nin Mersin Akkuyu'da yapılacak ilk nükleer enerji santralinin ihalesi gerçekleştirildi. Bazı çevrecilerin yoğun muhalefetine rağmen düzenlenen ihaleyi, Türk ortaklı Rus firma kazandı.  

İşin tuhaf yanı, ihaleyi uzun zamandır takip eden ve Ciner Grubu'yla birlikte gireceğini açıklayan Rus Atomstroyexport şirketinin ilk ortaklığı, çevreci TEMA Vakfı'nın kurucu üyesi Müfit Erbilgin'leydi. Sonra geri plana düşen ERG İnşaat'ın sahibi Erbilgin'in TEMA kurucularından olması, küçük grupların dışında çevreci duyarlılığıyla bilinen kesimi pek rahatsız etmedi. Çünkü çevreci vakıf ve dernek üyelerinin birçoğu bu tür faaliyetlerin içinde. Örneğin, TEMA'nın kurucularından işadamı Nihat Gökyiğit, sahibi olduğu Tekfen şirketiyle enerji alanında faaliyet gösteriyor ve vakfın diğer kurucu üyeleri arasında da çevreye en çok zarar verdiği iddia edilen dev sanayi şirketleri var. Üstelik bu çarpıklık, yalnızca TEMA'yla da sınırlı değil. Sahip olduğu televizyon kanalı NTV'de sıklıkla doğaya vurgu yapan Doğuş Grubu da çevreye verdiği zararla gündemden düşmeyen General Motor'la girdiği ortaklıkla biliniyor. General Motor'un CEO'su Ferdinando Beccalli, 2007 Mayıs'ında Türkiye'ye gelmiş, Doğuş Grubu'yla nükleer enerji alanında birlikte hareket edebileceklerini açıklamıştı. Becalli, Garanti Bankası'na yaptıkları yatırımın yanı sıra sağlık ve yüksek teknoloji alanında da çalışacaklarını ifade etti. Garanti Bankası'nın Doğal Hayatı Koruma Vakfı'na (WWF) sponsor olduğu düşünülürse, çarpıklığın boyutu korkutucu bir hal alıyor. Çevreci eylemlerde önde gelen isimlerin çoğu, nükleer enerji konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söylüyor. TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca, "Ben nükleerden anlamam. Benim işim toprakla." diyor. Eski TEMA genel müdürü ve şimdilerde Greenpeace'in Akdeniz direktörü Uygar Özesmi ise, meselenin TEMA'ya mal edilmesinin yanlış olduğunu, bunun Erbilgin'in sorunu olduğunu anlatıyor. TEMA kurucularının neredeyse tamamının Türkiye'nin önde gelen sanayicileri olduğunu hatırlattığımızda da Özesmi, konu hakkında çok konuşmak istemediğini ifade ediyor. Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin (DHKD) Proje Müdürü Sema Atay, "Nükleer santrallerin zararlı olduğunu düşünen de var düşünmeyen de. Herkes bir sürü şey söylüyor. Dernekte de nükleer enerjinin zararlı olduğunu düşünenler ve düşünmeyenler olabilir. Konuştuklarımızı yayınlarsanız, bu haksızlık ve saygısızlık olur." diyor. Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) Başkanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Tanay Sıdkı Uyar da "Yenilenebilir enerji kullanımının niçin gerekli olduğunu anlatırım ama siz bana 'Çevreci vakıfların kurucuları neden nükleer santral ihalesine girer?' diye sorarsanız bilemem ki kimin eli kimin cebinde." diye konuşuyor.

'Çevrecilik maskesiyle ihale!'

Nükleer santralin inşasına net bir tavır koyan nadir oluşumlardan biri Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü. Doğa Savaşçıları'nın (DS) Başkanı Zafer Murat Çetintaş, çevreci görünenleri sert bir dille eleştiriyor. TEMA'nın oluşumunda Hayrettin Karaca'nın iyi niyetinden faydalanıldığını söyleyen Çetintaş, "Çevreciyim diyen birinin nükleer enerji hakkında bir şey bilmiyorum demesi abestir. 170 maaşlı çalışanıyla TEMA bir holding gibidir. Çevreci geçinenler, sermayenin oluşturduğu yapılanmalar, bunların doğayla çevreyle uzaktan yakından ilgisi yok." diyor. Çetintaş, çevreci eylemleriyle gündeme gelen Greenpeace'in dünya petrol devi Shell'in % 51'ine sahip olduğunun belgeleriyle ortaya konduğunu, TEMA eski Genel Müdürü Uygar Özesmi'nin de TEMA'da olduğu gibi Greenpeace'de de yüksek paralar karşılığı çalıştığının altını çiziyor. Çetintaş, "TEMA kurucularından Nihat Gökyiğit'in Bakü- Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı güzergâhında yaptığı birinci sınıf toprak arazilerinin tahribatı halen giderilememiştir. Amaçları kendi yaptıkları işi gizlemek ve bir anlamda da günah çıkartmaktı. Aslında çevreci kurumun başında görünerek ihale kovalamak amacındalar. Kendilerini çevreci, sivil toplum örgütü olarak tanımlayan insanların, çevreyle alakası yok. Bu yönü kullanarak kendi ticarî faaliyetlerini sürdürmek ve rant elde etmek için kullanıyorlar. Hayrettin Karaca ticarî faaliyetlerden çekildi. Nihat Gökyiğit, Müfit Erbilgin gibi isimler neden çekilmedi? Çünkü hala ihale takibine devam ediyorlar." Çevreci geçinen sermaye sahiplerinin, kazançlarının bir bölümünü de çevre için harcadıklarını, çevreyi kirlettiklerini gizlemek için de bu imaja ihtiyaç duyduklarını anlatıyor Çetintaş. Çevreyle ilgili faaliyetlere göz boyamak için girdiklerini iddia eden DS Başkanı, "Bunu yaparken de yine kendilerine mal ediyorlar. Vergiden düşerek yaptırdıkları parklara kendi adlarını yahut eşlerinin ve yakınlarının adını veriyorlar. O kadar çok açıkları var ki. Deniz Temiz Derneği (Turmepa) de aynı bunun gibi. Günah çıkartan ve işlerin hallolduğu bir yer. Mesela, eski Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Okan Tapan da petrolcüdür. Transtrakya petrol boru hattının ihalesine girmek istedi. Bunlar STK filan değil. Holding ve holdinglerin yan kuruluşları. Derneklerde olan yolsuzluklar, bu tür kuruluşlarda ve vakıflarda fazlasıyla oluyor. Halkımız kime yardım ettiğine dikkat etmeli. Eğer bunları inkâr eden varsa, istediği platformda açıklarını anlatmaya hazırım." diyor. m.yegen@zaman.com.tr MacahelBizimdir : 13.10.2008 06:03:00 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


Marallı
12.10.2008 14:01:28
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
» Cevap dutxuri
dutxuri
[Yeni Asker]MSN : Yazmamiş
Yaş : 39
Cinsiyet : Bayan
Mesaj sayısı : 6
Giriş sayısı : 15
Puanı : 0

 

 Kimin  ne  olduğu  belli  değil  malesef

 Görünüşte  o  kadar  masumane  niyetin  olanlar  bile  işin  arkasında  çıkıyorlar
...SeVmEk YüReK İsTeR...
30.10.2008 03:26:58
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
» Cevap Mereta
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0

Cem Özdemir TEMA üyeliğinden İstifa Etti

Almanya Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, geçtiğimiz Eylül ayında üye olduğu TEMA Vakfı’ndan istifa etti.

Aldığımız bilgiye göre Cem Özdemir’in TEMA Vakfı üyeliğinden ayrılma gerekçesi, TEMA’nın nükleer santral ihalesine giren şirketlerle yakın ilgisi… TEKFEN Holding’in sahiplerinden olan Nihat Gökyiğit’in aynı zamanda TEMA Vakfı’nın kurucusu ve mütevelli heyeti üyesi olduğunu ve TEMA Vakfı’nın da dolaylı yoldan TEKFEN Holding’e ortak olduğunu öğrendiğini söyleyen Cem Özdemir, TEKFEN Holding’in nükleer santral yapımı ile ilgilenmesinin kendisi için kabul edilemez olduğunu söyledi. Bilindiği gibi TEKFEN Holding Mersin Akkuyu’da nükleer santral ihalesine başvurmuştu. Cem Özdemir nükleer enerji sektörüne girmek ve yeni nükleer santraller kurmak isteyen bir şirketle bu kadar yakın ilişkisi olan bir kuruluşa şahsen ve Almanya Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı olarak üye olmak istemediğini, bu yüzden üyelikten ayrıldığını belirtti.

Cem Özdemir, geçtiğimiz Eylül ayında Berlin ve İstanbul’un kardeş şehir olması nedeniyle düzenlenen ”İstanbul ve Berlin Sivil Toplum Konferansı” çerçevesinde Berlin’e gelen çevre örgütleri temsilcileriyle görüşmesi sırasında kendisine gelen davet üzerine TEMA Vakfı’na üye olmuştu. Cem Özdemir’in TEMA’ya üye olduğu haberinin basında yer alması üzerine Türkiye Yeşiller Partisi çevresinden tepkiler gelmiş ve bu tepkiler de Cem Özdemir’e iletilmişti.

http://yesilgazete.org/2009/11/17/cem-ozdemir-tema-uyeliginden-istifa-etti

http://www.oezdemir.de/tr/3043190.htmlMereta :

Mereta : 10.05.2010 16:01:25 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
05.05.2010 09:32:55
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
[1]
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60624117.dk Önce rgulbin 601164378.dk Önce Mereta 656418657.dk Önce mustafaozbas 657660646.dk Önce arif_08 718242972.dk Önce muhammethuseyin 719400616.dk Önce koza77 719484669.dk Önce Maralli 720084007.dk Önce mereta08 776394349.dk Önce urfamerkez 776502062.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel