» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ HES Projeleri ] [ Alıntı Haber: Bu da Dere Yağması ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Haber: Şükran Özçakmak - Milliyet

Su Kullanım Hakkı Anlaşması yönetmeliği uyarınca özel sektörle sözleşme imzalanmaya başlanınca, sadece Karadeniz’in üç ilindeki dereler için 426 hidro elektrik santralı projesi geldi. Vatandaş ise korumak için savaşıyor.

Özel sektör, Türkiye genelinde neredeyse tüm derelere hidroelektrik santrali (HES) kurmak için talip oldu. 2003’de Su Kullanım Hakkı Anlaşması (SKHA) için yönetmelik hazırlayan hükümet, 2007’de satış sözleşmelerini imzalamaya başladı. Ancak doğal hayatın sürdürülebilmesi için gerekli olan can suyunu özel sektörden kimin koruyacağı, inşaat yapılırken çevrenin korunmasına dair verilen taahhütlerin hangi kurumun denetleneceği gibi konuları düzenleyen yönetmeliğin unutulduğunu ortaya çıktı.  Şimdi bölge halkı “suyu bize yetmiyor” dedikleri derelerde yapılacak HES’lere karşı topyekün mücadele başlattı.
İstanbul, İzmir, Ankara, Trabzon, Rize, Artvin... “Bırakın derelerimiz özgür aksın” pankartı etrafında toplanan binlerce kişi, tulum ve kemençe eşliğinde halay çekip, kurulduğu coğrafyayı kurutacağı söylenen HES’lere karşı mücadele ediyor. 40 yıl beklediği Karadeniz Sahil Yolu’nu sorgulamamış olmanın bedelini, kumsalını kaybederek ödeyen Karadenizli, santrallere karşı karşı tedbirli davranıyor. Karadeniz’in doğusunda, “Derelerin Kardeşliği Platformu” adı altında örgütlenen halk, dere başlarında sopayla nöbet tutuyor. Peki neler oluyor derelerde?

Ölçümde öğrendiler
Hükümet, Devlet Su İşleri (DSİ) ve tüzel kişiler arasında hidro enerji üretim tesisleri kurulması ve işletilmesi amacıyla imzalanan su kullanım anlaşmasının usul ve esaslarını, Haziran 2003’te hazırlanan yönetmelikle belirledi. 2007’de, tüzel kişiler hazırladıkları projeleri DSİ’ye sundu. Fizibilite raporları DSİ bölge müdürlükleri tarafından incelendi ve Genel Müdürlüğe gönderildi.
Fizibilite raporunu onaylatan özel sektör, DSİ ile SKHA imzaladı. Karadenizli, deresine HES yapılacağını, tarlasında ölçüm yapan görevlileri görünce öğrendi. İş makineleri, vadideki ağaçları önüne katarak ilerlemeye başlayınca da çevrenin katledildiğini gören vatandaş valiliğin ve DSİ’nin kapısına dayandı.

Unutulan yönetmelik
DSİ yetkilileri, fizibilite raporunu şeklen imzalamaktan başka yetkilerinin olmadığını belirtti. Durum, DSİ Genel Müdürlüğü’ne bildirildi. Genel Müdürlük, SKHA imzalandıktan sonraki sorumluluk ve yetkinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) veya Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda olduğunu söyledi. Ne bakanlık ne de EPDK, yetki ve sorumlulukların nerede başlayıp nerede bittiğini bilmiyordu.
Vatandaş “Özel sektör suyu keser dereleri kurutursa, buralardaki canlı hayatı kim koruyacak?”, valilikler de “Fizibilite raporuna uyulup uyulmayacağını kim denetleyecek?” sorularına yanıt ararken, Bakanlığın, kontrol yönetmeliği hazırlamayı unuttuğu ortaya çıktı.
Gelen uyarılar üzerine Bakanlık, çok başlılığı ortadan kaldırıp yönetmelik hazırlama arayışına girdi. Ancak bu arada özel sektör, DSİ-EİE’nin geliştirdiği 726 projeye talip olmuş, 1127 proje de kendisi hazırlayıp sunmuştu. Artvin, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon ve Rize DSİ Bölge Müdürlükleri sınırlarındaki dereler üzerinde 426 HES projesi bulunuyordu. Bu projenin 42’sinin inşaatı da başlamıştı. Yani geç kalınmıştı.
Hatta UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi olarak koruma altına alınan Camili’nin (Macahel) deresi bile satılmış ve üzerinde de HES inşaatı başlatılmıştı. Yalnızca Artvin dereleri üzerinde 106 proje, Rize dereleri üzerinde ise 64 HES projesi vardı.
Sonuçta, ÇED Yönetmeliği değiştirildi ve büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmadan her HES için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırlanması istendi. Ancak bu karar çıktığında, neredeyse Türkiye genelindeki tüm barajlar için proje geliştirilmişti.

Mahkemeye başvuruldu
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, 4 Nisan 2008’de Rize İli Fındıklı ilçesindeki Çağlayan (Abu) Deresi üzerinde kurulması planlanan Paşalar Regülatörü ve HES’e ilişkin, ÇED raporunu “olumlu” bulması üzerine vatandaşlar mahkemeye başvurdu. Diğer HES’lere de itiraz için hukuk yolu kullanılmaya başlandı ancak vatandaş bununla yetinmedi ve hemen her hafta birkaç ilçede ve vadide eylem yapmaya başladı.
Yetkililer, “Küçük HES’ler doğaya zarar vermez, değirmen gibi” diyor ancak Karadenizli, vadi kurur gerekçesiyle geçit vermiyor. Özel sektörün hazırladığı fizibilite raporlarında, “doğal hayatın sürdürülebilirliği açısından derelere can suyu bırakılacak deniliyor” ama can suyunun miktarı belirtilmiyor. DSİ yetkilileri, “Bu miktarı devlet belirleyecek, bu teminatın daha ötesi var mı?” diyor. Halk ise, ticari işletme söz konusu olduğunda gelecek için kaygı duyuyor.

DSİ yetkilisi uyarıyor: Su savaşları başlar
Karadeniz’de görevli bir DSİ yetkilisi şöyle diyor:
“Bir takım mühendisler, kuru dereler üzerinde de HES projesi geliştirmiş ve özel sektöre satmış. İlkbaharda derelerin debisi yüksek ancak yazın kuru sayılacak kadar debi düşüyor.
Dereler kuruyunca, HES işletmecileri suyu kaynağından toparlayacak ve can suyunu da keserek elektrik üretmeye başlayacak. Bu vadiler kurumaya başlayınca işte o zaman su savaşları başlayacak, silahlar konuşacak.
Ayrıca, küresel ısınmanın da etkisini dikkate alırsak dereler HES çöplüğüne dönüşür. Batık bankalar gibi suyu kurumuş batık HES’ler oluşur.”

‘Sular bize yetmiyor’
Artvin’in Şavşat ilçesi Papart Vadisi üzerindeki dereye 3 ayrı HES izni verildi. Çiçeklerin ve kelebeklerin yarattığı renk cümbüşünün yaşandığı Papart Vadisi, yağmur ormanları niteliğinde olduğu için koruma altında. Papart Deresi, üzerinde bulunan 17 mahallenin tarlasını besliyor.
Vatandaşlar, “Yaz kuraklığında derenin suyunun gücü ancak 3-4 mahalleyi besleyebiliyor, diğer köyler yayladan su getirmenin yollarını arıyor. Su bize yetmezken, HES nasıl çalışır?” diye soruyor.

‘Sopayla kovaladık’
Mısırlı Mahallesi meydanında toplanan kadınları, eylem çağrısı yaparken bulduk. Meydanda, çoğunluğu memur olan erkeklere seslenen Fatma Çapkun, “Kiminiz ‘devletin memuruyuz’ diyor, kiminiz ‘iş imkânı sağlanacak’ deyip sesini çıkarmıyor. HES’leri yapanlar size ancak inşaat süresince iş verir. Sonra hem işi hem suyunuzu kaybedersiniz” diyor.
“Devlet yapmak isterse yapar” diyen erkeklere, “Devlet biziz. Biz olmazsak devlet de olmaz” diye de tepki gösteriyor.
Lale Altun ise “Meyvelerimiz çürüyor. Meyve ve süt fabrikası istiyoruz. Bizi yaşadığımız topraklardan sürmesinler” diyor.
66 yaşındaki Emine Yılmaz da “Müteahhidin adamlarını sopayla kovaladım. Jandarmayla gelip bizi götürmek istedi ve ‘Siz Gürcü hareketi mi başlatıyorsunuz?’ dedi. Biz devletimize değil santrale karşıyız” diye konuşuyor.

Her yerde eylem var
Papartlı kadınlar erkekleri ikna ederek üç gün sonra Artvin merkezde, çoluk çocuk halay çekerek eylem yaptı. Eylem İkizdere, Fındıklı, Çayeli, Borçka, Ardanuç ve daha birçok yerde sürüyor. Direniş için platform kuran yerlerden biri de Fındıklı. Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, HES kurulacak bölgelere bilim insanlarından oluşan heyet götürdü. Bilim insanları incelemeler sonrasında, “HES’lerle doğal denge bozulacaktır” açıklamasını yaptı.
20 HES planlanan Çayeli ve 16 HES planı bulunan İkizdere Vadisi halkı da eylemde. Giresun’da ise dereler şimdiden kurutulmuş. Vatandaş orda da tepkili.

‘Niye katliam yapılıyor?’Derelerin Kardeşliği Platformu adına Avukat Remzi Kazmaz öfke içinde soruyor:
“Neden bu binde 4 gibi çok düşük elektrik üretimi için bu dünya cenneti vadiler yok ediliyor? Niçin dere yataklarına bırakılacak su miktarını santralleri yapan şirketler belirliyor?”
..
18.08.2008 05:16:52
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60671210.dk Önce rgulbin 601211470.dk Önce Mereta 656465750.dk Önce mustafaozbas 657707738.dk Önce arif_08 718290064.dk Önce muhammethuseyin 719447708.dk Önce koza77 719531762.dk Önce Maralli 720131099.dk Önce mereta08 776441442.dk Önce urfamerkez 776549154.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel