» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Tema Vakfı ] [ Macahel.Com Ziyaretçi Defterindeki Bazı Mesajlardan Alıntılar ]
Maralli
[Yeni Asker]MSN : yok
Yaş : 46
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 12
Giriş sayısı : 21
Puanı : 2
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver
 

Mesaj 204

macahelli değilim fakat hayranıyım ve göreve başladığımda ilk isteyeceğim yer olacak fakat bazı kişilerin milliyetçi olması üzücü fakat gittiğim kayalar köyü hiç de milliyetçi değil oldukça misafirperverdi herkese örnek teşkil etmeli bu durum bence....

URL

 

Ülke

tr

Şehir

çanakkale

Yazar

şehr-imelek

Tarih

7.8.2006

 

Mesaj 205

Adını çokca duymuşluğumuza rağmen ilk kez bu yıl gitmek kısmet oldu. Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerini gezdim. Hiç bir yer beni bu kadar etkilemedi. İnsanlarının sıcaklığı, muhteşem doğası, bakir ormanları ve her yerden çağlayan suları ile öylesine büyüleyici ki. Gitmeyenler, görmeyenler geç kalmayın.

Tema Konukevi'ndeki sevgili Altan'a, 6 köyü sabahtan akşama kadar dolaştırmaktan usanmayan sevgili sürücü arkadaşımıza, nefis yemekleri ve özellikle kuymağıyla midemizi şenlendiren Ayten Hanım'a, arıcı ustası Rahime arkadaşa, sohbetlerini ve güleryüzlerini bizden esirgemeyen tüm Macahel halkına sevgilerimizi yolluyoruz.

Tema Vakfını yöreye olan büyük katkısı için ayrıca kutlarız.

Çevre ve doğa bilinciyle donanmış yöre insanının bu güzeller güzeli doğa harikasının bozulmaması için ellerinden geleni yapacağına inanıyoruz.

Selamlar sizlere.

URL

www.kfk-platformu.org

Ülke

Türkiye

Şehir

İstanbul

Yazar

Bahriye Şengün

Tarih

13.8.2006

 

Mesaj 206

Sevgili Macahel,

Eşsiz güzelliklerin diyarı...Nasıl tarif edilebilir ki; yaşattığı huzur, mutluluk, görsel çeşitlilik ve nicesi. Ve o güzel, sıcak insanları. Sizlere de çok teşekkürler, bizleri konuk ettiğiniz için. Mükemmel bir tatil istiyorsanız mutlaka Macahel'i görmeniz gerekir.

Sevgiler, selamlar...

URL

www.kfk-platformu.org

Ülke

Türkiye

Şehir

İstanbul

Yazar

Semiramis SÜLEYMANOĞLU

Tarih

13.8.2006

 

Mesaj 207

Merhaba macahel gonul dostları yazılarıma diğer ınsanlar gıbı olumlu değil 2006 yıldında macahelimde gördüğüm uzucu ama gerçek olan macahel elden gıdyor dıye haykırıyorum.malesef macahel artık belırlı kısılerın menfaat yerı olmuş artık. festıvalde halkın sorunları dınlendığmde herkes menun olmadıgını tespit ettım.yakında koyum GEP-2 KOYU olcak Uzgunum..Duyarlı macahellılerı halkı dınmesını ıstıyorum.Saygılarımla...

URL

 

Ülke

 

Şehir

Artvin

Yazar

Osman ÖZAYDIN

Tarih

13.8.2006

 

Mesaj 208

Macaheli ziyaret eden dostlara birkaç söz: Macahel insanı misafirperverliğiyle herkese açıktır, gelen herkese gerekli ilgiyi ve nezaketi gösterir. Onun için aşağıda "bazı kişiler milliyetçi" diyerek, sanki Macahelliler dışarıdan kimseyi istemiyor denmesi üzücü. birilerinin yanlış bilgilendirmesi veya eksik bilgilenme var sanırım. Macahelliler, dediğim gibi son derece misafirperverdir ve yöreyi görmek isteyen herkese açıktır. Macahelliler sadece yöreyi sömürmek isteyenlere, bizim kaynaklarımız üzerinden vergisiz kazançlar elde edenlere kapalıdır. O nedenle iyi niyetle söylenmiş olsa da "Tema Vakfını yöreye olan büyük katkısı için ayrıca kutlarız." ve "Çevre ve doğa bilinciyle donanmış yöre insanının bu güzeller güzeli doğa harikasının bozulmaması için ellerinden geleni yapacağına inanıyoruz" cümlelerine katılmıyoruz. Macahelliler zaten asırlardır oradadır ve bizzat gördüğünüz gibi doğasını korumuştur. Doğayı bozanlar, vergisiz kazançları için turist getirenlerdir. Sırtımızdan kazananlardır. Osman Bey'in dedikleri doğrudur, ama Osman Bey, tespitinizde çok geç kaldınız. Tespitleriniz 2006'dan çok öncesine dayanıyor.www.macahelbizimdir.org sitesi 2002 den beri sizin şimdi söylediklerinizi söylüyor. Selam ve saygılarımla.

URL

 

Ülke

 

Şehir

 

Yazar

Macahelli

Tarih

14.8.2006

 

Mesaj 209

Anlaşılan durum bizim gördüğümüz gibi değil.
Neden bu ulkede guzel olan guzel kalamıyor. İnanın çok üzgünüm şu altta yapılan uyarılardan. Yok mu bizde sömürünün dokunmayacağı bir yer?

Ancak üstü kapalı konuşmalardan Macahel severlerin pek de bir şey anlamayacağı malum. Sizden ricam, Tema Vakfı'nın Macahel'e yarar veya zararları konularında bizi açıkca aydınlatmanız. Vergisiz kazanç elde edenler kimler? Bunlara karşı nasıl önlem alınabilir? Biz Macaheli seviyoruz, "varsa eger" onu somurenleri degil.

Elbetteki yörenin doğasını geçmişte olduğu gibi bugün de koruyor olması yöre halkının bilinciyle ilgilidir. Ancak değişen dünya ve ekonomik yapılanmalar sonucu şunu gördük ki Türkiye'de bu temennileri, bir uyarı gibi, sık sık tekrarlamakta yarar var. Çünkü sizlerin altını çizdiği tehlikeler yöre halkının bakış açısı için de bir tehlike oluşturabilecektir.

Kısaca sizlerden ricamız Macahel'de neler olduğunu bizlere anlatmanız. Bahsi geçen siteye de gireceğim.

Üzücü de olsa yönü, düşünmeme yol açtığınız için teşekkür ederim.

URL

www.kfk-platformu.org

Ülke

Türkiye

Şehir

İstanbul

Yazar

Bahriye Şengün

Tarih

14.8.2006

 

Mesaj 210

Diğer siteyi okuyorum. Uzun bir yazı yazacağım ne yazık ki.
Okuduklarım arasında geçen milliyetçilik, bayrak, Türk bayrağı, öbür bayrak gibi lafları çiziyorum. Memleket sevgisinin bir tehdit olarak kullanılmasından, kültürlerin orijinleriyle haşır neşir olmasının sakıncalı bulunmasından bıktım. Girişimlerin etnik hareketler, dini propaganda, misyonerlik, bölücülük olarak adlandırılmasından da. Eğer mesele buysa, ileri sürülen endişeler için "bugün Türkiye'de estirilen milliyetçilik fırtınaları ve kültür ayrımcılığını tek kültürlülük propagandalarıyla pekiştiren yaklaşımların sonuçları" diyeceğim. Bu korkuları öğretilmiş ve ısrarla öğretilen korkular olarak adlandırıyorum.

Okuduğum bir diğer yazıda insanların camilerimize yarı çıplak girmemesi, geleneklerimize uygun davranmaları vb sözler var. İnsanların saygısızlık yapmak için kalkıp Macahel'e gideceklerini kim düşünebilir ki. Oraya gelen herkes eksik veya tam donanımlı ama illa ki bir doğa ve kültür sevgisiyle geliyor. İş sizlerin hoşgörüsüne kalıyor. Hoşgörü önemlidir. Cami girişlerine koyulacak örtüler, varsa böyle bir sorunu kolayca çözebilir. İnsanları saygısız addetmektense onlara yol yöntem göstermek olgunluk olacaktır. İnsanlar Macahel'e gelecek. Gelmeli de.

Altlarda bir arkadaşın "milliyetçilik"ten yakınmasını okudum. Neyle karşılaştığını bilemiyorum. Merak ettim açıkcası.

Yukarıdaki kısımları özetle geçiyorum. İnsana sevgi ve onun tercihlerine saygı ile halledilecektir bu konular.

Benim dikkatimi çeken ve beni daha çok ilgilendiren kaygılarınız daha çok şu aşağıdakiler:
Yani, doğanın birileri tarafından teslim alınması, mevcut üretimlerin bir tekel tarafından yönlendirilmesi, ekonomik-kültürel zenginliklerin, değerlerin yeni ve TEMA Vakfı 'nın buluşları gibi sunulması, Macahel şirketinin aslında köylüye ait bir kooperatif değil, TEMA'ya ait bir işletme olması.

İşte bu konular daha fazla düşündürücü. Endişelendiğiniz ve arkasında iyi niyet görmediğiniz bu durumları bizim buradan gözlemlememiz şu an için olanaksız. TEMA'nın bu konulara elbet bir yanıtı olmuştur. Keşke okuyabilsek.

Keşfedilmek iticidir eğer arzu etmiyorsanız. Bunu çok iyi anlıyorum. Değişim ve dışa açılma getirdiği yeniliklerin yanında sıkıntıları da yanıbaşınıza bırakır.

Siz diyorsunuz ki "Yöre halkının bilinci yöre için dış veya iç kaynaklı ekonomi veya koruma projelerini gerektirmeyecek kadar güçlüdür. Macahel TEMA'dan da önce böyleydi ve olduğu gibi kalabilir. Bizim koruma ve yönlendirmeye gereksinimimiz yok, yeter ki müdahale etmeyin, sivil inisiyatifin önünü kurumlar, UNESCO'lar, TEMA'lar ile kesmeyin."

Kişilerin yaşam alanlarıyla ilgili kaderlerini tayin etme, görüş belirtme, bunu kabul ettirme hakları en temel haklarıdır. Saygı duyuyorum.

Ben köyünüzü dolaştım. Arı üreticileriyle veya bu üretimden bir şekilde etkilenmiş insanlarla konuştuk. Fenni arıcılığa geçmenin kendilerine çok fazla katkısı olduğunu, bilinçli üretime geçtiklerini, verimin ve dolayısıyla kazançlarının çok arttığını söylediler. Mutlu görünüyorlardı. TEMA'ya teşekkür edenler de onlardı.

Ha bana sorarsanız böyle cennetler ömürlerinin son demlerini yaşıyor ülkemizde. İçim acıyarak söylüyorum bunu. Macahel bizimdir inisiyatifine ait sitede "gelişmişlik gibi sunulan bu üretim projelerinin" size zarar vereceğini söylüyorsunuz. TEMA Vakfı - köylü işbirliğinin arkasında maddi bir destek var mı bilemiyorum. Yani köylünün TEMA'ya borcu var mı bilemiyorum. Bana göre TEMA bu projeyi hayata geçirdikten sonra Macahel'den elini eteğini çekmelidir elbet. Yemyeşil MAcahel'i gözümün önüne getirdim de şimdi, şu talep çok ilgimi çekti "TEMA ÇÖLLEŞEN YERLERE GİT".

Kalkındırma projelerine, kimden gelirse gelsin kuşkuyla bakıyoruz. Ardında hep bir çıkar yattığını düşünüyoruz. Çünkü sonuçta bir ekonomik ilişki başlamış oluyor.

TEMA konukevinde kalışımız tek konaklama yerinin orası olduğu şeklinde bir bilgilendirme aldığımız içindir. Turla gitmedik oraya. Sonradan öğrendik ki ev pansiyhonlar da var. TEMA konukevinin mimarisini korkunç bulmasam da, yapı malzemesi olarak yörenin karakterine aykırı olduğunu kabul ediyorum. Doğaya bu kadar önem veren bir kuruluşun yapılaşmada tercihini doğaya ve mevcut mimariye uyumluluk yönünde kullanması beklenir. Uygunsuzluk nedeniyle mühürlenmiş vs gibi şeyleri okumak ise ayrıca üzücü. Neden böyle yapıyor ki koskoca TEMA?

GEF-II projesi benim de bildiğim kadarıyla bir koruma ve yönetim projesidir. Ancak GEF-II sitesinde Camili ile ilgili resmi açıklama aşağıdaki gibidir. İyiye de yorabiliriz, kötüye de. Ancak köyünüzün bu uygulamaya önce toptan, sonra bölünerek karşı olması da ilginç.

***
Camili

Kafkasya Karışık Ilıman Yağmur Ormanı ve Yüksek Alpin Çayırları

Camili Havzası, Doğu Karadeniz Dağları Artvin İli, (25.258 Ha. Yükseklik 400-3.500 m.)

Camili proje alanı yüksek ırmak tabanlı ormanlardan oluşmaktadır. Alana ulaşımın zor oluşu, alan dışına göç ve günden güne azalan nüfus artış oranı, kontrolsüz turizm gelişmeleri ve kaynak kullanımı ile alanın zarar görmesini önemli ölçüde engellemektedir. Koruma Yönetim Planı olmamasına rağmen, sahada olumsuzlukların az olması nedeniyle, alan yeterince korunmaktadır. Camili’deki bozulma az olduğundan, alan biyolojik çeşitliliğin korunması ve katılımcı yönetim mekanizmalarının kurulmasında ender imkanlara sahiptir. Alan eko-turizm yönünden imkanlar sağlayabilecek özellikte ve yerel faydalanıcılar için koruma ve ekonomik faydalanımlar arasında güçlü bir bağlantının kurulmasını sağlayacak kapasitededir.

***

Benim Macahel'de en fazla dikkatimi çeken, göçün yoğunluğu ve eğitim sorunu, kapanan köy okulları.

TEMA arıcılık dışında bölgenin eğitim sorununa el attı mı acaba?

Fenni arıcılığın gelişmesi ve mahalde yeterli kazanç elde edilmesi göç sorununa bir çare olabilir mi? Yanıtınız evet ise acaba TEMA bu noktada faydalı bir şey yapmış olmuyor mu?

Eko-turizm konusunda TEMA'nın elde ettiği gelirleri Macahel ile paylaşma durumu ya da Macahel'e bir yatırım olarak geri döndürme durumu oluşuyor mu?

Ben Macahel'in kapanın elinde kalmayacak kadar özel ve değerli bir yer olduğunu gözlerimle gördüm. Kapmaya hevesli ister TEMA olsun, ister özel sektör, ister devlet, aykırı her türlü girişim men edilmeli. Eğer sömürülüyorum duygusu bir çekişmeden değil de nesnel değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkıyorsa mücadelenizde size başarılar diliyorum.

Bence inisiyatifinizi, mevcut turizm taleplerini yöre halkı olarak yanıtlamak biçiminde ele almalısınız. Kontrol o zaman sizde olacaktır. Ancak kooperatifleşmeden, bir ortak havuzdan paylaşmadan yapılırsa bu iş, para hırsı her yerde olduğu gibi oralarda da galebe gelecektir. Artık dış dünya ile etkileşim içinde bir Macahel var ne yazık ki.

Bu etkileşimin sonuçlarının asgari zarar vermesini diliyorum sevgili Macahel'e ve macahel’lilere.

Kafam çok karışık. O güzellik kötücül insan müdahalelerine maruz kalmamalı. Bizleri bilgilendirin. Gerçek endişelerinizi daha net ve dökümanllarla ortaya koyun. Hep birlikte destek verelim Macahel'e "varsa" eğer onu bozmak isteyenlere karşı.

Hepinize sevgilerimi yolluyorum. Ama içim gerçekten çok buruk. Bir büyü bulmuştuk sanki. Ama şimdi!!!

URL

www.kfk-platformu.org

Ülke

Türkiye

Şehir

İstanbul

Yazar

Bahriye Şengün

Tarih

14.8.2006

 

Mesaj 211

Değerli Macahel dostu kardeşimiz; yazdıklarınızı yeni okuyabildim.Söylediklerinize tek tek cevap vermeye çalışacağım. Macahelin bu tepkisi yeni değil, keza Temanın, GEF-II Projesinin faaliyetleri de. 1994'ten itibaren başlayan bir süreç, yani yaklaşık 5-10 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Dolayısıyla gelişmeleri, ifade edilen düşünceleri sağlıklı değerlendirebilmek için bütün bu süreci az çok bilmek gerekiyor.O nedenle macahelbizimdir.org sitesindeki birkaç makale ve haberi okuyarak bütüncül bir değerlendirme yapmak zor. Şu an vaktim uygun değil,uygun zamanda cevap yazmaya çalışacağım. Ziyaretçi defterlerini bir nebze tartışma forumu olarak kullanmamızı da Macahel.Com ekibinin anlayışla karşılamalarını umuyorum.

URL

 

Ülke

 

Şehir

 

Yazar

Macahelli

Tarih

15.8.2006

 

Mesaj 212

Macahel'deki gelişmeleri anlayabilmek için 1994'e kadar gitmek gerekir. Çünkü bu tarihten önce ne Tema, ne Efeler Tabiatı Koruma Alanı, ne GEF-II ne de Biyosfer Rezerv Alanı söz konusuydu. Macahel kendi halindeydi. Bu dönemde Orman İşletmesi Düzenli Köyü çevresinde istihsal kararı vererek kesime açtı, ancak burada birtakım tartışmalar oldu ve sonuçta bu kararın iptal edilmesi için çabalar başladı ve bir şekilde bu Ankaraya kadar uzandı. Burada Kırsal Çevre .. Derneği ortaya çıktı ve onunla birlikte Tema.. Muhtemelen orman kesimine karşı çıkılması bu örgütlerin ilgisini çekti ve böylece Macahel bunların ilgi alanına girdi.Yani amaç başta orman kesiminin durdurulmasına ilişkin destekti. Hatta bu amaçla Camili Çevre Derneği bile kuruldu. Ancak Tema ve danışmanları yörede başka şeyler yapmak istediler.Başta buna da evet dendi, ancak yapılmak istenenler yöre halkının istediklerinden çok kendi planları olduğu anlaşılınca ve yöre halkının istekleri bir kenara atılınca soru işaretleri oluşmaya başladı. Halk sadece kendilerine destek olunmasını istedi. Ancak Tema kendi şirketini kurdu. O dönemde Efelerdeki bazı yerler ilgisiz bir şekilde Tabiatı Koruma Alanı ilan edildi (1998) ve bu tip korumanın tüm Macahel için düşünüldüğü ileri sürüldü. 1999 yılında GEF-II Workshop çalışması ve 2000-2006 arası geçerli GEF-II Projesi ortaya atıldı. Bütün bu olanların hiçbiri Macahel Halkının istediği, öngördüğü şeyler değildi. Hele yörenin kısıtlamalar da içeren koruma alanı ilan edileceği fikri meseleyi daha önemli hale getirdi ve tepkiler gelmeye başladı.Önce Temanın kurduğu arıcılık şirketinin girişimleri (payları dağıtma gibi) kabul görmedi,köy adına bir yazıyla iade edildi, daha sonra Efeler köyü adına Temanın yöreden derhal çıkmasına ilişkin yazı yazıldı. Tema Başkanı ve asker emeklisi müdürü bu yazıya hakaretler içeren bir cevap yazdılar (siz kim oluyorsunuz, adam müsveddeleri, insancıklar vs.) ve kendilerine karşı seslerini yükselten 45 e yakın kişiye gönderdiler.2002ye gelindiğinde Temanın yöreden gitmesi için tüm yöreyi kapsayan bir imza kampanyası düzenlendi ve gitme sebeplerini içeren dilekçeyle birlikte ilgili tüm Devlet makamlarına gönderildi.Bunun dışında da birçok bireysel dilekçe gönderildi. Ancak bunların çoğu bir yerlerde sümenaltı edildi veya dilekçe verenlere tehdit ve hakaretler ile dilekçelerini geri çekmeleri sağlandı.Bütün bunlardan yola çıkılarak, tepkinin kamuoyuna, bilinçli bir şekilde duyurulması amacıyla Macahel Bizimdir İnisiyatifi ve sitesi ortaya çıktı. Bu dönemde Tema arıcılık şirketinden başka, yine yöre halkının hiçbir fikri ve ilgisi olmayan turizm faaliyetlerine başladı, dolgun ücretlerle turist getirdi. Elbette yöre halkı geneline hiçbir girdisi olmadı. Bu amaçla askeri yasak bölgede yasalara aykırı olarak otelini dikti. Daha sonraki yıllarda kendi menfaatine ve GEF-II yi de kullanarak askeri yasak bölgeyi daraltırtdı. Otelini yapan grupla bağlantılı olarak etnik şarkılar içeren koro oluşturdu ve Tiflis e, kiliselere, patriklere kadar uzanan etnik faaliyetleri destekledi. Diğer yandan bu dönemde GEF-II çalışmaları devam etti.Bazı flora, fauna çalışmaları dışında elle tutulur bir faaliyet olmadı. Sadece araç alımı ve bazı yol çalışmalarını engelleme çabaları..Temadan sonra bununla bağlantılı ortaya çıkan ve askeri yasak bölge daraltmasında olduğu gibi birlikte çalışan GEF-II de tepki gördü.Daha sonra 6 köyü içeren ve Macahelin sorunlarına ortak kurumsal çözüm bulmayı amaçlayan Camili Köyler Birliği kuruldu. Bundan Tema ve GEF-II rahatsız oldu ve birtakım ilişkiler ve hibe proje vaatleriyle bazı ayrılıklar oluştu.Nihayet adeta kamuoyundan kaçırırcasına, biyosfer ilanı gerçekleşti. Biyosfer ilanında da Efeler Tabiatı Koruma alanı ve GEF-II projesi kullanıldı.Macaheldeki gelişmeler, yorumsuz bir şekilde olaylar, ana hatlarıyla böyle.

URL

 

Ülke

 

Şehir

 

Yazar

Macahelli

Tarih

15.8.2006

 

Mesaj 213

Bu çerçevede yaptığınız yorumlara gelince;

Milliyetçilik, ülke, bayrak, misyonerlik, etnik meseleler dışarıdan göründüğü gibi basit değildir. Korkular değil, somut gerçekler, öngörüler var.Yurt dışından destekli lobi faaliyeti var. Yöredeki birçok kaynağı sömürenler olduğu gibi etnik, kültürel zenginliği sömürmek,amaçları için manipüle etmek isteyenler var.Daha detayına girmek istemiyorum.

Camilere çıplak girilmesi, geleneklere uygun davranılmaması vs. Sevgili kardeşim, Camilere nasıl girileceğini, bu konuda asgari bilgisi ve saygısı olan her Türk vatandaşı bilir. Bunu Macahelliler olarak gelenlere öğretecek değiliz. Kaldı ki bilmeyenler varsa, yüklü ücretlere bu kişileri getirenler, zahmet edip bunu da öğretebilirler.Burada bakış açısı önemlidir. Bu kişilerce yöre halkına ve değerlerine "köylü", "hiçbirşeyi bilmez", "istediğim gibi davranırım" nazarıyla yapılan bakış açısı eleştirilmektedir.

Milliyetçilik yakınması bildiğimiz milliyetçilik değil. Daha önce de belirttiğim gibi Macahellilerin yurtlarına, değerlerine, zenginliklerine sahip çıkışını bu şekilde yorumlayanlar var. Bazıları da bunu iyi veya kötü niyetle yanlış yorumluyor, sanki Macahelliler yöreye kimse girmesin istiyor gibi anlatıyorlar veya algılıyorlar ya da kasten öyle yansıtıyorlar.

"TEMA'nın bu konulara elbet bir yanıtı olmuştur. Keşke okuyabilsek". Temanın bir yanıtı yok, olamaz da. Çünkü bunlar bir gerçek. Onların yanıtı, daha önce örnekleriyle gördüğümüz gibi tehdit (bakın köylüler bu projemize isteğinizle uyacaksınız, biz güçlüyüz, istediğimizi yaparız, arkamızda bilmem kimler var) veya hakaret (ciğeri beş para etmezler, adam müsveddeleri, insancıklar) olmuştur.

"Keşfedilmek iticidir eğer arzu etmiyorsanız. " Macahelliler olarak keşfedilmeye ne ihtiyacımız ne bundan bir rahatsızlığımız var. Rahatsızlığımız, keşfedilmekten çok, zenginliklerimizin sömürülmesi, yıllarca sıkıntısını çektiğimiz yurtlarımızda ilave sıkıntı verilmesi, "siz burasını istila etmişsiniz, burası sizin değildir, herkesindir, dünyanındır" gibi dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışıcı yaklaşımlardır.

Tespitiniz doğrudur, Macahel kendi kendine yetecek, zenginliklerini değerlendirebilecek güçte ve kapasitededir. Sadece ilave bazı desteklere ihtiyacı vardır.Yol sorunu gibi temel bazı engellerin kaldırılması gerekmektedir. Devlet tarafından kurulacak bir arıcılık üretme istasyonu ile tüm yöre halkına yaygın olarak bu zenginlik değerlendirilebilecektir. Keza diğer zenginlikler de küçük bazı desteklerle tüm yöreye yansıyacak şekilde değerlendirilebilir.

"köylünün TEMA'ya borcu var mı bilemiyorum" Macahelin Tema ya hiçbir borcu yoktur. Aksine Temanın ve etrafıdaki kişilerin tüm Macahele teşekkür, hatta elde ettikleri rantsal geliri iade, ödemedikleri vergileri ödeme borcu vardır. Tema, Macahel halkının bir zenginliği olan, yöre halkının özenle koruduğu arısını, doğasını kullanarak kendisine, yandaşlarına gelir sağlamıştır ve son olarak öğrenildiğine göre bunun vergisini dahi ödememiştir.

" şu talep çok ilgimi çekti "TEMA ÇÖLLEŞEN YERLERE GİT". Doğru değil mi? Temanın bir vakıf olarak amacı, sloganı nedir? Amaç güya çevreyi koruma değilmidir? Macahelde korunmaya muhtaç bir çevre gördünüz mü? Çevreyi kime karşı koruyacak? Aksine çevreyi kendisine, getirdiği bilinçsiz turistlere karşı korumalıdır.

"Kalkındırma projelerine, kimden gelirse gelsin kuşkuyla bakıyoruz." Herşeyden önce şunu sormak lazım. Bir çevre vakfının "kalkındırma" projesiyle ne ilgisi olabilir? Kalkındırma evet, ama kimi ve nasıl? Şu ana kadar kimin kalkındığını, ne şekilde kazançlar elde edildiğini iyi biliyoruz.

"Neden böyle yapıyor ki koskoca TEMA?" Güzel bir soru. Ama cevabı da içinde, "koskoca" ya istediğini yapar. Yasalara aykırı olsa bile otelini diker.

GEF-II Projesi tam bir çelişkiler projesidir. Amacına bakıyorsunuz, sürdürülebilir kaynak yönetimi, yani belirli bir bölgede doğal kaynakların aşırı tüketilmesi söz konusu olacak, bu konuda bir tehdit bulunacak ve bu sorunu çözmek için proje üreteceksiniz. Ama Macahel de kendi ağızlarıyla itiraf ettikleri gibi bu tehditlerin hiçbirisi yok. Hem amaç bu diyorlar, hem de tehdidi kendileri oluşturuyorlar. O dönem itibariyle kontrolsüz bir turizm yok diyorlar, ama sonra kendileri kontrolsüz turizmi destekliyorlar, Temanın getirdiği turistlere, onların kirliliklerine hiçbir şey yapmıyorlar. Aksine en büyük kontrol olan askeri yasak bölgeyi elbirliği ile daraltıp kontrolsüzlüğün önünü açtılar, turizmi teşvik ettiler.Macahelin pilot bölge seçilmesi ya büyük bir yanılgı veya Tema destekli kasıtlı bir faaliyettir. Örneğin Karadeniz bölgesinde gerçekten önemli tehditleri içeren Uzungöl, Ayder vb. yerler var. Gerçekten de bu yerler doğal kaynakların tüketilmeye başlandığı yerlerdir. Seçim komitesi her nedense orayı atlıyor ve önceden koşulları oluşturulmuş Macaheli seçiyor. Projeyle yapılan ne peki, ayılar rahatsız oluyor diye mahalle, yayla yollarını engelleme, alabalık tükenir diye balık avcılığını yasaklama, yasal orman ihtiyacının dahi verilmesine engel olma..Yani sıkıntıdan başka birşey değil..

"TEMA arıcılık dışında bölgenin eğitim sorununa el attı mı acaba?" Eğitim sorununda rantsal kazanç yok ki.. Niye el atsın, kaldı ki ona ne..

"Fenni arıcılığın gelişmesi ve mahalde yeterli kazanç elde edilmesi göç sorununa bir çare olabilir mi? Yanıtınız evet ise acaba TEMA bu noktada faydalı bir şey yapmış olmuyor mu?" Yöredeki arıcılık Temayla başlamamıştır ve ondan ibaret de değildir. Yıllardır Macahel halkı arıcılık yapmaktadır. Doğrudur Temayla birlikte bu faaliyetler daha da artmıştır. İnsanlar, arıcılıkta elde edilen rantsal kazancı bu sayede görmüşler ve kendi zenginliklerini kendileri değerlendirmeye başlamıştır. Yörede onlarca küçük işletme vardır. Buna "fayda" diyorsanız evet öyle olmuştur. Ama elde edilen rantsal kazancı, yani kendisine sağladığı faydayı da unutmamak lazım.

"Eko-turizm konusunda TEMA'nın elde ettiği gelirleri Macahel ile paylaşma durumu ya da Macahel'e bir yatırım olarak geri döndürme durumu oluşuyor mu?" Yukarıdaki yazdıklarımdan anlaşılmıştır sanırım. Macahelle paylaşma bir tarafa başta bu konudaki önerileri dahi reddetmiştir. İlk faaliyete başladığında belirli payın ilgili köylere ayrılması önerilmiş ancak kabul görmemiştir. Camili Köyler Birliği, Macahele giriş ücreti yönünde karar almışsa da bu girişimi sabote edilmiştir. Otelinin vergilerini ödemediği ortaya çıkmıştır (yani kazancı yöreyle paylaşma şöyle dursun, Devletle, ülkeyle bile paylaşmamıştır). Yaptığı turizm de eko falan değildir. Yaylalarımızda getirdiği turistlerin yaptığı kirlilik fotoğraflarıyla sabittir.

Diğer görüşlerinize katılıyoruz. Macahel halkı bu konuda da adım atmış ve Camili Köyler Birliğini kurmuştur. Ancak rant çevreleri birliği bozmak için elinden geleni yapmaktadır. İnanıyoruz ki zamanla gerçekler anlaşılacak ve doğru adımlar atılacaktır.

URL

 

Ülke

 

Şehir

 

Yazar

Macahelli

Tarih

15.8.2006

 

 

 

 

 

 

 

 MacahelBizimdir : 18.03.2008 13:13:37 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


Marallı
11.03.2008 11:50:53
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60624012.dk Önce rgulbin 601164273.dk Önce Mereta 656418552.dk Önce mustafaozbas 657660541.dk Önce arif_08 718242867.dk Önce muhammethuseyin 719400511.dk Önce koza77 719484564.dk Önce Maralli 720083902.dk Önce mereta08 776394244.dk Önce urfamerkez 776501957.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel