» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Tema Vakfı ] [ Macahele Sahip Çıkan Çıkana... ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Macahelliler olarak, binlerce yıldır yörede yaşamamıza rağmen, yöre dışından birileri adeta Macahel'in sahibiymiş, bizler orada misafirmişiz, tesadüfen ordaymışız gibi davranıyor. Hatta bazıları saygı sınırlarını ve hadlerini aşıp, "sizler burayı istila etmişsiniz, burası sizin değil, tüm dünyanın" diyor, yöre insanını -yörenin yetiştirdiği onlarca nitelikli nüfusu da göz ardı ederek- "cahil, köylü, birşeyden anlamaz" yaklaşımıyla küçümsüyor, aşağılıyor! Kendilerine hadleri bildirilince de türlü türlü hakaretlere, kabadayılıklara başvuruyorlar.

Yöre dışı bütün kuruluşların, bazıları bir şekilde resmi kisve altına sokulan tüm projelerin, Macahel ve halkı yararına olmadığı, hiçbir makul gerekçesinin bulunmadığı açık. Kendi halindeki yörede hiçbir koruma vb. problemler olmadığı halde, planlı bir şekilde yöre afişe edilerek; nüfus yoğunluğu, kontrolsüz turizm vs. ile gerçek anlamda tehditler kendileri tarafından oluşturuldu ve yine kendileri tarafından koruma, kalkınma adı altında, yöre halkını iyice sınırlandıran, kendilerine daha fazla haraket serbestisi ve rantsal kazanç imkanı sağlayan projeler ortaya atıldı. Sonuçta; tüm bunlar Macahel'in, yol sorunu başta olmak üzere, kangren olan temel sorunlarının hiçbirinin çözümüne yaramadığı gibi, yol çalışmalarına çıkarılan engellerle, ilan edilen statülerle bu sorunların çözümsüzlüğüne doğru gidiliyor ve yasaklamalarla birlikte yeni sorunlar doğuyor. Merak ediyoruz; en son ilan edilen ve yasal ve resmi olarak yürütülen yol çalışmasına dahi müdahale eden biyosfer statüsünden sonra, yörede sivil olarak hangi girişimde bulunulabilir?

Tüm bunlarla uğraşırken, yine aynı sazı çalan, yöre ve hatta kökü itibariyle ülke dışı yeni bir figüre daha rastlıyoruz. Haber özetle şöyle: "Hopa'nın Ankara'dan misafirleri vardı. Ankara Emek Rotary Kulubune üye 30 kişilik bir grub "Macahel'e sahip çıkalım" diyerek bir dizi etkinlik yaptı. Macahelde 3 projeye destek sağlayan Ankara Emek Rotary Kulübü başkan ve üyelerinin ikinci adresi Hopa oldu. (...) Ankara Rotary Kulübü başkanı İsa Altınsoy da burda yaptığı konuşmada 'Rotary'cılar her zaman kardeşliği, dostluğu, barışı, dayanışmayı ve yardımseverliği ön plana çıkartan özellik taşırlar. Buraya gelmeden önce Macahel'e gittik. Dünya harikası o coğrafyada ihtiyacı hissedilen 3 konu da tamamen kendi özel desteklerimizle üretilen projelere destek verdik (...)" Tamamı: http://www.hopam.com/habergoster.asp?haberid=4158

Düşünebiliyor musunuz, Ankara'daki bir kulüp durup dururken, herşeyi bir yana bırakıp; "Macahel' sahip çıkalım" demiş ve derhal 3 projeye destek olmuşlar! Ne kadar olağan, normal birşey!!! Hayır Macahel Halkı olarak "bize sahip çıkın" diye bir çağrının olduğunu bilmiyorum. Evet yöremizin, ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi temel bazı sorunları vardır ve bunun da muhatabı devletimizin ilgili makamlarıdır. Gerektiğinde de yöre halkının kendi öz kaynakları ve girişimleridir. Amacı belirsiz, yöre ve hatta ülke dışı, yöre halkının inisiyatifi olmaksızın, hiçbir kişi ve kuruluşun Macahel'e sahip çıkma amacında olmayacağını, sahip çıkıyor gözükerek kendi çıkarlarına hizmet ettiklerini anlamak zor değildir.     

Onun için, "Macahel'e sahip çıkalım, Macahel'i koruyalım" diye ortaya çıkanlara diyoruz ki, gölge etmeyin başka ihsan istemez! Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Macahel'e, yöre halkı ve yöre aydınları sahip çıkacaktır ve Macahel'i koruyacaktır. Mereta : 09.09.2007 18:17:08 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
09.09.2007 18:14:17
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60671217.dk Önce rgulbin 601211478.dk Önce Mereta 656465757.dk Önce mustafaozbas 657707746.dk Önce arif_08 718290072.dk Önce muhammethuseyin 719447716.dk Önce koza77 719531769.dk Önce Maralli 720131107.dk Önce mereta08 776441449.dk Önce urfamerkez 776549162.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel