» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ HES Projeleri ] [ Muhalefet Parti Belgelerinde HESler ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

CHP PARTİ PROGRAMINDA HESLER

ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR
ULUSAL ENERJİ POLİTİKASI

Ulusal Enerji Politikamızın temel amacı enerjinin gelişme ve refahın artırılmasında belirleyici konumunun bilinciyle, enerji talebinin ulusal kaynaklara oncelik verilerek yeterli, kaliteli, kesintisiz, ekonomik ve cevreye duyarlı bir şekilde karşılanması, bu amacla her türlü teknik ve teknolojinin kullanılması ve geliştirilmesidir.

Uzun vadeli ulusal enerji tedarik sunum planı hazırlanacak: Enerji üretimi ve tedariğinde yeterlilik, ulusal kaynaklarımıza öncelik temel politika olacak, Uzun Vadeli Ulusal Enerji Tedarik Planı geliştirilerek, uygulamaya konulacaktır.

Ulusal kaynaklara öncelik: Enerji talebinin, kesintisiz ve kaliteli olarak karşılanmasında, başta yurtiçi hidrolik ve kömür kaynaklar ile, jeotermal, güneş, rüzgar enerjisi, biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından daha büyük oranlarda yararlanılacaktır. Turkiye’nin kendi kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirmesi ve işletebilmesi sağlanacaktır. (s.241)

(…)

DSİ güçlü ve aktif yapıya kavuşturulacak: Devlet Su İşleri (DSİ) özerk bir kurum haline getirilecek, tarımsal sulama enerji uretiminde kullanılan su kaynakları ve içme suyu kaynaklarının enerji cevre ve tarım bakanlığı ile entegre planlanmasını sağlayacak etkin bir yapıya kavuşturulacaktır. DSİ’nin yatırım yapmasının onundeki engeller kaldırılacak rezerv barajların oluşturulması için yeni bir strateji belirlenecektir. Hidrolik kaynak yatırımlarını hızlandırmak için, “su kullanım hakkı” anlaşmalarının yapılmasını hızlandıracak onlemler alınacaktır. Su kullanım anlaşmalarından elde edilen gelirler enerji, sulama ve içme suyu yatırımlarında kullanılacaktır. (245-246)

(…)

Sanayide iklim dostu teknolojilerin kullanılması, hidrolik, güneş, dalga ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin kullanımının arttırılması sağlanacaktır. (s.342)

http://www.chp.org.tr/wp-content/uploads/chpprogram.pdf
..
20.04.2011 13:07:10
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
» Cevap Mereta
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0

MHP 2011 SEÇİM BEYANNAMESİNDE HESLER

Yeni ve yenilenebilir kaynaklardan enerji teminine ağırlık verilecek

Enerji ihtiyacının karşılanması için yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ile su potansiyelinin değerlendirilmesi
ve alternatif enerji kaynaklarından yararlanılmasını öngören yatırımlar ile bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları teşvik edilecektir. Nükleer enerji üretim teknolojisine sahip olmak öncelikli hedeflerimiz içinde olup, enerji arz güvenliğinin sağlanması için nükleer santraller kurulacaktır. Diğer taraftan ülkemizin; bilim ve teknolojinin her kademesinde kullanılabilecek ileri teknolojileri kapsayan hassas nükleer teknolojiye sahip olması sağlanacaktır. Temiz enerji kaynaklarından biri olan su potansiyeli en üst düzeyde kullanılarak hidroelektrik enerji üretimi artırılacaktır. (s.98)

http://www.mhp.org.tr/kitaplar/MHP_2011_SecimBeyannamesi.pdfMereta : 20.04.2011 13:16:36 Tarihinde bu mesajı düzenledi..


..
20.04.2011 13:16:00
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
» Cevap Mereta
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0

BAYKAL İLE KILIÇDAROĞLU 'HES'TE BÖYLE TERS DÜŞTÜ...

CHP eski lideri Deniz Baykal, hidroelektrik santrallerinin 'düşman' gibi görülmemesi gerektiğini belirterek, 'HES Türkiye'ye kurulmuş bir tuzak olarak görülüyor. İthal enerjiye karşı HES'ler Türkiye için şart' dedi.

03 Ağustos 2010 Salı 02:05

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hidroelektrik santrallerinin 'düşman' gibi görülmemesi gerektiğini belirterek, 'HES Türkiye'ye kurulmuş bir tuzak olarak görülüyor. Arkadaşlar HES enerji üretir. Enerjiyi HES sudan üretiyor. Sudan üretilmiş her enerji bizim doğalgazdan, petrolden kurtulmamız anlamına geliyor. Bunun bir yararı olduğunu unutmayalım' dedi.

Deniz Baykal, Antalya İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı'yı makamında ziyaret etti. Arı'dan İl Genel Meclisi'nin çalışmaları hakkında bilgi alan Deniz Baykal, burada yaptığı açıklamada, (...)

-HİDROELEKTRİK SANTRALLERİ-

Baykal, konuşmasında hidroelektrik santrallerine yönelik tartışmalara da değindi. Hidroelektrik santralleri konusunun Türkiye'de çok konuşulduğunu belirten Baykal, 'Ama bir genel HES düşmanlığı içine kendinizi kaptırmayın. HES'i bir düşman görüp 'Aman ha bu ülkeyi tahrip' gibi bir anlayışın içine girmek de çok doğru değil. Elbette somut olarak bakmak lazım. Bir yerde çok yanlıştır. Ama şimdi öyle bir noktaya geliyoruz ki HES Türkiye'ye kurulmuş bir tuzak olarak görülüyor. Arkadaşlar HES enerji üretir. Enerjiyi HES sudan üretiyor. Sudan üretilmiş her enerji bizim doğalgazdan, petrolden kurtulmamız anlamına geliyor. Bunun bir yararı olduğunu unutmayalım' dedi.

HES konusunda lobiler kurulduğu yönündeki açıklamalara da değinen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

'HES lobisi sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelik yeni düzenlemeleri engellemesin. Mesela güneş enerjisini engellemesin. Güneş enerjisi daha da bedava. HES'ten iyi ama HES, petrolden, doğalgazdan da iyi. Unutmayın. HES'le güneş enerjisi birbirinin rakibi değil. HES'e de ihtiyaç var, güneş enerjisine de... Güneş enerjisini kullan kullanabildiğin kadar ama tüm ihtiyacı oradan karşılamak mümkün değil. İster istemez başka enerji türüne ihtiyaç olacak. Nükleere kadar giden bir zincir var. Şimdi HES'i nasıl yok sayarım. Onu düşman gibi algıladığın zaman ya nükleere düşeceksin ya da petrole. Birinin tuzağına düşeceksin. Bunu çok ciddi hesaplamamız, çok ciddi düşünmemiz lazım.'

Baykal, hidroelektrik santrallerinin suyu tüketmediğini, sadece kullanım şeklini değiştirdiğini söyledi. 'Alışmışız köyün içinden su geçsin' diyen Baykal, 'Tabi köylü isyanda haklı olarak. Suyu tüketen aslında tarım. Suyu bir yerde topluyor, ondan sonra başka bir yerde bırakıyor ve bıraktığı yerde başka bir kullanım alanı çıkıyor' diye konuştu.

Bu konunun demagojiden uzak tutulması gerektiğini belirten Deniz Baykal, hidroelektrik santrallerinin ekolojik dengeyi bozduğu yerlerin de olduğunu, ancak bu konunun genel bir düşmanlık haline getirilmesinin de yanlış olacağını ifade etti.

Hidroelektrik santrallerin boşluğunu güneş veya rüzgar enerjisiyle doldurmanın mümkün olmayacağını anlatan Baykal, 'O zaman haydi ver doğalgazı, nükleer anlaşma, bin bir türlü dedikodu...' dedi.

Baykal, bu sırada odada bulunan bazı meclis üyelerinin, 'Sıkıntı mikro HES'lerde' şeklindeki sözlerine de, 'Mikro da olsa enerji çıkıyor canım. Tabi önce büyükleri bitirmemiz lazım. Baraj yaptırmıyorlar şu anda kesinlikle. Türkiye bir an önce dönebildiği kadar hidroelektriğe dönmelidir. Ardından sürdürülebilir enerji kaynaklarına...' yanıtını verdi.

(...)

Bağlantı adresi Sadece üyeler içindir!http://www.habervitrini.com/baykal_ile_kilicdaroglu_heste_boyle_ters_dustu-476847.html
..
20.04.2011 13:47:18
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
[1]
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60624122.dk Önce rgulbin 601164383.dk Önce Mereta 656418663.dk Önce mustafaozbas 657660651.dk Önce arif_08 718242977.dk Önce muhammethuseyin 719400621.dk Önce koza77 719484675.dk Önce Maralli 720084012.dk Önce mereta08 776394355.dk Önce urfamerkez 776502067.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel