» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Gef-Biyosfer ] [ Yıldız Dağları Biyosfer Projesi ile Camili Biyosfer Rezervi İlan Süreci Arasındaki Benzerlikler ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Kısa adıyla Yıldız Dağları Biyosfer Projesi olarak anılan, “Yıldız Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin ve Doğal Kaynakların Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi”, Aralık 2008 – Aralık 2009 arasında bir yıllık bir süreyle uygulanan bir proje ve nihai olarak bölgenin biyosfer rezerv alanı ilanını hedefliyor.

 

Proje sürecindeki gelişmeler, Macahel’de yürütülen ve nihai olarak biyosfer rezerv alanı statüsünün ilanıyla sonuçlanan GEF-II Projesiyle büyük ölçüde örtüşüyor. GEF-II’yi Dünya Bankası desteklerken, bu projeyi Avrupa Birliği desteklemiş. Bunun dışında, flora ve fauna araştırmaları, sürdürülebilir gelişme, eko-turizm gibi muğlak ifadeler burada da mevcut. Ayrıca bir de kırsal kalkınma projesi adı altına bir başka proje yürütülmüş.

 

Projeye yönelik önemli eleştiriler ve muhalefet de söz konusu… Proje hakkında yerel halkın bilgi sahibi olmaması, yerel halkın bölgeden koparılacağı endişesi, eko-turizm adı altında bölgenin yabancı sermayenin yağmasına sunulacağı ve bölgenin askersiz bölge olarak Avrupa Birliği ve ABD çıkarlarına açık hale getirilmesi gibi saptamalar yapılmış…

 

Alıntılar:

 

YILDIZ DAĞLARI BİYOSFER PROJESİ ve 22 MAYIS BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

 

13.05.2010

 

Avrupa Birliği ile işbirliği içinde yürütülen “Yıldız Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin ve Doğal Kaynakların Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi” nin kapanış toplantısı ve beraberinde yapılacak olan “Yıldız Dağları Biyosfer Alanı Doğa Eğitim Merkezi “nin açılışı ile 22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Günü etkinlikleri 22 Mayıs 2010 tarihinde Kırklareli’nde gerçekleştirilecektir.

AB’nin Bulgaristan-Türkiye Sınır ötesi İşbirliği Programı kapsamında desteklenen, Çevre ve Orman Bakanlığı; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda yürütülen Kırklareli İli’nin Karadeniz’e bakan kısmını oluşturan Yıldız Dağlarında uygulanan “TR 06 02 16 Yıldız Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi” Aralık 2008 tarihinde uygulanmaya başlanmış ve Aralık 2009 tarihinde tamamlanmıştır.

Proje ile Yıldız Dağlarından 130.000Ha. bir alanda çalışmalar yürütülmüştür. Alanda biyosfer rezervi yaklaşımıyla biyolojik çeşitlilik envanterleri yapılmış, sosyal değerlendirmeler gerçekleştirilmiş, alanın katılımcı bir yaklaşımla yönetim planlaması yapılmış ve proje sahasının biyosfer alan olarak kabul edilmesine yönelik bir Biyosfer Alan Adaylık Dosyası hazırlanmıştır.

Proje ile ayrıca; biyolojik çeşitlilik, doğa koruma, korunan alanlar, sürdürülebilir kalkınma ve biyosfer alanlarda dahil olmak üzere öncelikle Yıldız Dağları özelinde akabinde tüm Türkiye’yi içerecek şekilde “Doğa Eğitimlerinin” yapılmasını konaklamalı olarak destekleyecek bir “Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi” oluşturulmuştur.

Gerek proje ile elde edilen çıktıların ve sonuçların paylaşılması, gerek “Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezinin” resmi olarak açılışının yapılması ve gerekse 22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Günü etkinliklerinin kutlanması amacıyla 22 Mayıs 2010 tarihinde “Yıldız Dağları Biyosfer Projesi ve 22 Mayıs Biyolojik Çeşitlilik Günün Etkinlikleri” ülkemizin ilk “Doğa Eğitim Merkezi”nin açılışı ile birlikte gerçekleştirilecektir.

 

 

http://www.yildizdagiprojesi.cevreorman.gov.tr/

 

http://www.cevreorman.gov.tr/cob/haberduyuru/duyurular/10-05-13/YILDIZ_DA%c4%9eLARI_B%c4%b0YOSFER_PROJES%c4%b0_ve_22_MAYIS_B%c4%b0YOLOJ%c4%b0K_%c3%87E%c5%9e%c4%b0TL%c4%b0L%c4%b0K_G%c3%9cN%c3%9c_etkinlikleri.aspx?sflang=en

 

Yıldız Dağları Biyosfer Projesi neden anlaşılamıyor?

 

Kırklareli sınırları içerisinde 130 bin hektarlık alandaki 29 köyü (Kırklareli Merkez ilçeye bağlı 4, Demirköy ilçesine bağlı 15, Vize ve Pınarhisar ilçelerine bağlı 3’er köy ile Kırklareli sınırları içindeki Kıyıköy, Yenice, Iğneada ve Demirköy belediye merkezlerinde uygulanacak olan) kapsayan; Çevre ve Orman Bakanlığı kayıtlarında “Yıldız Dağları’nda Biyolojik Çeşitliliğin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi” adıyla geçen, yüzde 25’ini Türkiye nin koyacağı 2,050 milyon euroluk bütçesi bulunan, Yıldız Dağları ve çevresindeki yerleşimleri kalkındırmak amacıyla 2008’in Aralık ayında fiilen başlayan Yıldız Dağları Biyosfer Projesi, kafalarda artan soru işaretleriyle devamını sürdürüyor.

Proje ekibinin bu kapsamda yaptığı bilimsel araştırmalar, incelemeler, toplantı ve sempozyumlar, köy kooperatifleri ve muhtarlarıyla gerçekleşen birebir görüşmeler sürekliliğini korurken, köylüler konu ile ilgili aydınlatıcı bilgi sahibi olamamaktan yakınıyor.

DEVAMI:

http://haber.kirklareli.net/Bolgesel-Yildiz-Daglari-Biyosfer-Projesi-neden-anlasilamiyor_7441615.html

 

Yıldız Dağları, ABD ve AB’ye mi teslim ediliyor?

 

Batı Trakya’da Yunanistan’ın yaptığı etnik temizlik, şimdi Doğu Trakya’da sürdürülüyor.

Bir süredir, Trakya’da bir huzursuzluk var. Ramiz Zafer tarafından  “Yurtsever cephe” adına gönderilen mektupta şöyle deniliyor: 

“Sizi Kırklareli’nin Yıldız Dağları’nda devam eden iki Avrupa Birliği projesi hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Bu projelerden birisi Bulgaristan-Türkiye arasında ’AB sınır ötesi İşbirliği’ kapsamındaki Yıldız Dağları Biyosfer Projesi, diğeri de İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Yunanistan merkezli ‘sivil’ SEERC kurumu arasındaki ’kırsal kalkınma’ projesidir.

Yıldız Dağları’ndaki Avrupa Birliği destekli bu projeler, memleket toprağının ABD ve AB egemenliğine terk edilmesini hedefliyor.

Karadeniz’de stratejik öneme sahip Yıldız Dağları, sözde ’ormanların korunması’ adına emperyalizmin denetimine bırakılmak isteniyor.

Yıldız Dağları, ’Ekolojik turizmin geliştirilmesi’gerekçesiyle uluslararası sermayenin yağmasına açılmaya çalışılıyor.

‘Kırsal kalkınma’ söylemiyle orman köylüsü yurttaşlarımızın toprağından uzaklaştırılması amaçlanıyor.

Gerçek hedefleri Bulgaristan’daki Stranca bölgesiyle, Kırklareli’nin Yıldız Dağları’nı birleştirmek, insansız-silahsız-askersiz bir ’sınır ötesi özerk alan’oluşturmak. Böylece Karadeniz’de ABD-AB emperyalizmi lehine ’hakimiyet sahası’kuracaklar!

Henüz birkaç gün önce ’Trakya, Avrupa Birliği sınırları içinde kalsın’diyen AB yetkilileri memleketimizi Trakya’dan parçalama hedefinde ilerlemektedir. Trakya’yı kanser gibi saran AB fonları sonunda varacağı yere varmış, Yıldız Dağları’nın teslimini isteme aşamasına ulaşmıştır.

Durum çok açıktır, memleketin kuzeybatı toprakları da emperyalizmin tehdidi altındadır!

Yıldız Dağları’nı AB fonlarıyla memleket yapmadık, AB’ye borcumuz yok.

Memleketimizi emperyalizme karşı savaşarak kurtardık, ABD’ye borcumuz yok.”

 

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=9007

 

Ayrıca şu linklere de bakılabilir:

 

http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/yildiz-daglari-abye-birakiliyor-haberi-12138  

 

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/o-valinin-uzerini-akp-mi-cizdi-haberi-30259

 

http://www.yurtsevercephe.org/yc-site/haberler/yurtsever-cephe-trakyada-emperyalist-plana-karsi-mucadele-yurutuyor

 
..
25.12.2010 03:50:48
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 60671280.dk Önce rgulbin 601211540.dk Önce Mereta 656465820.dk Önce mustafaozbas 657707809.dk Önce arif_08 718290134.dk Önce muhammethuseyin 719447778.dk Önce koza77 719531832.dk Önce Maralli 720131170.dk Önce mereta08 776441512.dk Önce urfamerkez 776549225.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel